![Gripas epidēmija: valdība atjauno izglītības iestāžu iesaisti gripas monitoringā](https://i.jauns.lv/t/2025/02/11/3209718/660x471.webp?v=1739271584)
Gripas epidēmija: valdība atjauno izglītības iestāžu iesaisti gripas monitoringā
![](https://i.jauns.lv/t/pt/Vi8ywjDvDjDRQhuEmAszTf2QBTFkBvYJHIVxiRU9/50x50.webp)
Lai uzlabotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju uzraudzību, valdība otrdien, 11. februārī, atbalstīja grozījumus Ministru kabineta noteikumos par gripas pretepidēmijas pasākumiem.
Noteikumi paredz atjaunot augšējo elpceļu monitoringu arī izglītības iestādēs, paplašināt monitorējamo respiratoro vīrusu infekciju klāstu, kā arī izmantot jaunu pieeju epidēmiskā sliekšņa noteikšanas kritērijiem atbilstoši starptautiskajām rekomendācijām.
Efektīva gripas un citu elpceļu infekciju uzraudzība ir svarīgs sabiedrības veselības instruments, kas ļauj laikus identificēt slimības uzliesmojumus un izvērtēt vīrusu cirkulāciju. Lai varētu savlaicīgi sagatavoties un uzsākt nepieciešamos pasākumus infekciju ierobežošanai, Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) aicina turpināt monitorēt ne tikai gripu, bet arī Covid-19, respiratori sincitiālo vīrusu (RSV) un citas infekcijas, kas var radīt epidēmijas un pat pandēmijas.
No šīs sezonas atsevišķas izglītības iestādes atkal sniegs datus par skolēnu apmeklējumu, kas ļaus labāk novērtēt infekciju izplatību un savlaicīgi ieviest nepieciešamos pasākumus. Ziņošana notiks reizi nedēļā, sākumā norādot kopējo izglītojamo skaitu un pēc tam – faktisko apmeklējumu. Informācijas apjomu un ziņošanas veidu ar izglītības iestādi saskaņos Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Līdz 2021. gadam šāda kārtība jau bija spēkā, taču Covid-19 pandēmijas dēļ izglītības iestāžu sniegtā informācija bija nepilnīga, tādēļ monitoringā tika iesaistīti tikai veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji. Tomēr, ņemot vērā, ka mācības klātienē ir atjaunotas un infekcijas izplatās straujāk bērnu vidū, ir būtiski atjaunot izglītības iestāžu iesaisti. Tas palīdzēs precīzāk novērtēt slimības smagumu un ietekmi uz bērniem un sabiedrību kopumā.
Turpmāk arī tiks izmantota jauna pieeja epidēmiskā sliekšņa kritērijiem, kas atbilst PVO un ECDC rekomendācijām. Gripas epidēmijas sākums tiks izziņots, ja pozitīvo paņemto paraugu īpatsvars sasniedz 10% vai vairāk, savukārt epidēmijas beigas noteiks, kad šis rādītājs samazināsies zem 10%. Šāda pieeja nodrošinās precīzāku un zinātniski pamatotu epidēmijas definēšanu, kas ir svarīgi sabiedrības veselības plānošanā un pasākumu ieviešanā.
Lai nodrošinātu integrētu gripas un citu elpceļu infekciju uzraudzību un uzlabotu datu analīzes iespējas, precizēti monitoringā iesaistīto iestāžu pienākumi.
SPKC atgādina, ka gripas sezonas laikā īpaši svarīgi ir ievērot profilakses pasākumus. Valsts apmaksātas gripas vakcīnas ir pieejamas noteiktām riska grupām. Detalizētāka informācija par gripu un tās profilaksi pieejama SPKC mājaslapā.