Valdība nezina, cik lielas ir valsts kapitālsabiedrību vadītāju algas
Saeima pirms divarpus mēnešiem pieņēma grozījumus likumā, kas noteica algu griestus valsts kapitālsabiedrību vadībai. Līdz ar to valdībai ir pienākums kontrolēt, kā tiek ievērots likums par algas noteikšanu kapitālsabiedrību valžu un padomju locekļiem. Izrādās, ka valdība nav apkopojusi informāciju par to, cik lielas algas ir kapitālsabiedrību vadībai.
Kapitālsabiedrību vadības algas uzrauga katras nozares ministrija, bet kopīga apkopojuma nav. Jauns.lv jau pētīja, kā valsts kapitālsabiedrības ievēro likumu par to vadītāju (valžu un padomju locekļu) algām, kuras ar Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā no pagājušā gada novembra vidus praktiski tika iesaldētas, nosakot, ka viņiem turpmākos divos gadus tās var maksimāli palielināt par 2,6%, ja pirms tam algas divu gadu laikā nav tikušas paaugstinātas. Atklājās, ka valsts kapitālsabiedrību vadībai algas ir ļoti dažādā amplitūdā – no 2000 līdz 15 000 eiro (neieskaitot izmaksātās prēmijas), atkarībā no kapitālsabiedrības lieluma un nozīmības. Ārpus konkurences palika nacionālās aviokompānijas “airBaltic” valdes priekšsēdētāja Martina Gausa atalgojums, jo valsts algu griestus noteica tikai tām kapitālsabiedrībām, kurās visas akcijas simtprocentīgi pieder valstij, bet “air Baltic” un vēl dažām (piemēram, “Tet” un “Latvijas gāzei”) tā nav.
Jauns.lv jautāja Valsts kancelejai, vai valdība, kuras uzdevums ir valsts kapitālsabiedrību pārvaldība, zina, kādu algu saņem valsts kapitālsabiedrību valžu un padomju locekļi, un vai tā seko līdzi tam, kā tiek ievēroti jaunpieņemtie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā. Ministru kabineta Stratēģiskās komunikācijas un koordinācijas departamenta preses sekretāre Santa Jirgensone Jauns.lv informēja:
“Valsts kanceleja izstrādā normatīvo regulējumu un dažādas vadlīnijas, ieteikumus valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību labai pārvaldībai. Taču Valsts kancelejas rīcībā nav informācijas par konkrētiem atalgojumiem šo kapitālsabiedrību valdēs un padomēs. Atbilstoši normatīvajam regulējumam šādiem datiem jābūt pieejamiem valsts un pašvaldību kontrolēto kapitālsabiedrību mājaslapās vai, ja konkrētajai kapitālsabiedrībai nav savas mājaslapas, tad šiem datiem jābūt atspoguļotiem tās kapitāla daļu turētāja mājaslapā. Tur publicējama informācija par valdes un padomes locekļu atlīdzības politiku un par katram valdes vai padomes loceklim noteikto mēneša atlīdzību un tās izmaiņām visā amata pildīšanas periodā.
Uzraudzīt atlīdzības noteikšanu valsts kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļiem ir dalībnieku vai akcionāru atbildība, kas apstiprina valdes un padomes locekļu atlīdzības politiku. Tas noteikts Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā.”