
Neērtais jautājums - kā skriešana ietekmē zarnu traktu: 24 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Salīdzinot ar citu sporta veidu pārstāvjiem, maratona skrējējiem un garo distanču sportistiem biežāk nākas saskarties ar delikāta jautājuma misēkļiem sacensību laikā. Zinātnieki norāda, ka tam ir izskaidrojums.
2016. gadā olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro franču 50km soļotājs Johanī Dini, neskatoties uz problēmām ar zarnu traktu, varonīgi turpināja sacensības, finišējot astotajā vietā. 2005. gadā Londonas maratona laikā Paula Redklifa bija spiesta distances vidū apstāties, lai sevi atvieglotu. 2024. gadā triatloniste Teilore Kniba lūdza fotogrāfiem novērsties, kad viņai distances laikā gadījās ķibele.
#TaylorKnibb how she overtook everyone - It turned out that she simply shit her pants and that's why she ran fast. pic.twitter.com/AdMCh1f7Eo
— Ian Collins (@Ian_Collins_03) November 17, 2024
Lai gan šādi "negadījumi" ir neērti, vietne "IFLScience" norada, ka tiem ir zinātnisks izskaidrojums. "Pirmkārt, pastāv tā saucamā skrējēju diareja, kas ir pavisam reāla parādība," norāda pētnieki. Viņi atsaucās uz kādu 1992. gadā "Nacionālās medicīnas organizācijas" publicētu pētījumu, kurā tika aptaujāti 109 garo distanču sportisti par viņu zarnu darbību skriešanas laikā:
- 62% ziņoja, ka treniņa laikā viņiem nācies apstāties, lai "sevi atvieglotu";
- 43% atzina, ka pirms sacensībām viņiem bijusi diareja, ko izraisījis satraukums;
- 51% atklāja, ka pēc sacensībām piedzīvojis šķidru vēdera izeju;
- 12% ziņoja, ka skrējiena laikā piedzīvojuši pilnīgu zarnu trakta nesaturēšanu.
Pētījums norādīja, ka minētās problēmas ar vēdera izeju nebija saistītas ar sportista vecumu, saindēšanos ar pārtiku, alerģisku reakciju vai šķiedrvielu patēriņu pirms skriešanas. Citā pētījumā tika atklāts, ka līdz pat 90% izturības distanču skrējēji ir piedzīvojuši kādu no minētajiem simptomiem.
Tomēr kas šīs problēmas izraisa? Kā norāda medijs, iemesli tam var būt vairāki. “Fiziskās slodzes laikā simpātiskās nervu sistēmas aktivitāte palielinās un pārvirza asins plūsmu no vēdera orgāniem uz strādājošajiem muskuļiem,” norāda kāds pētījums. “Stipri samazināta asins plūsma uz kuņģa-zarnu trakta orgāniem var izraisīt kuņģa-zarnu išēmiju [stāvokli, kas izraisa caureju, vēdersāpes un citus simptomus].”
Papildus tam skrējējiem var būt grūti kontrolēt anālās sfinktera muskuļus, jo visi spēki tiek koncentrēti uz kājām un iegurni. “Smagas fiziskas slodzes laikā, ir ļoti grūti apzināti noturēt anālo sfinkteru aizvērtu, jo tajā pašā laikā tiek nodarbināti citi muskuļi kājās un iegurnī,” norāda "Novant Health" kolorektālais ķirurgs Maikls Dobsons. “Cilvēkam var rasties grūtības kontrolēt vienu muskuli, un tajā pat laikā aktīvi pielietot citus.”
Papildus tam, "IFLScience" norāda, ka arī stress, pastāvīga vēdera kratīšanās skriešanas laikā, vai nepiemērota maltīte pirms skriešanas var radīt neērtības sajūtu vēderā skriešanas laikā.