
Ūdens vai elektrolītu dzēriens - ko labāk izvēlēties treniņos? 45 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Daudzi iedzīvotāji uz sporta dzērienu etiķetēm pamanījuši uzrakstu "elektrolīti". Šie dzērieni sola veldzēt slāpes un sniegt organismam treniņu laikā tik ļoti nepieciešamās minerālvielas. Tomēr, kas īsti ir elektrolīti? Un vai mums tie tiešām nepieciešami? Skaidro uztura speciāliste Sindija Kasela.
"Elektrolīti ir minerālvielas kā kālijs, nātrijs un hlorīds, kas nepieciešams nervu sistēmas darbībai un šķidrumu regulācijai organismā. Bez elektrolītiem mūsu muskuļi, tai skaitā sirds, nespētu kustēties, un mēs pastāvīgi ciestu no dehidratācijas," norāda Kasela. "Ikdienā mēs elektrolītus zaudējam caur sviedriem un urīnu, līdz ar to, lai izvairītos no noguruma sajūtas, elektrolītu dzērieni var būt noderīgi. Tomēr tas nenozīmē, ka ikdienā, izjūtot nogurumu, tev būtu jāsniedzas pēc "Gatorade" pudelītes," vēsta speciāliste.
"Lielākajai daļai cilvēku, izjūtot dehidrācijas pazīmes, nekādus īpašus dzērienus nav vajadzība lietot. Vienkārši ieteiktu viņiem lietot pilnvērtīgāku uzturu - tajā minerālvielas būs pietiekamā daudzumā," norāda Sindija.
"Piemēram, galda sāls, kas sastāv no nātrija un hlorīda, var nodrošināt cilvēkam lielāko daļu no dienā nepieciešamajiem elektrolītiem. Arī tādi pārtikas produkti kā augļi, dārzeņi, pākšaugi un piena produkti satur būtiskas minerālvielas, kas nepieciešamas organismam, tādēļ, lai uzturētu elektrolītu līmeni ķermenī optimālā līmenī, pirmais, ar ko nepieciešams sākt ir - sabalansēts uzturs," vēsta uztura speciāliste.
Viņa skaidro, ka dabiski elektrolītu avoti ir banāni, avokādo, kvinoja un jogurts. "Bet augļi un dabiskie cukuri palīdz organismam elektrolītus labāk uzņemt," norāda Sindija. Tomēr, lai gan uztura speciāliste norāda, ka ikdienā nepieciešamos elektrolītus iespējams uzņemt ar pārtiku, arī sporta dzērieniem esot sava vieta.
"Ūdeni ir svarīgi uzņemt fizisku aktivitāžu starplaikos, lai saglabātu organismā normālu ūdens līdzsvaru un veicinātu optimālu ķermeņa darbību. Tomēr daudziem cilvēki pie ūdens lietošanas treniņos nav raduši, tādēļ šeit palīgā var nākt elektrolītu dzērieni, kas pieejami dažādās garšās. Saldenās garšas mudina cilvēkus uzņemt vairāk šķidruma," norāda speciāliste, piebilstot, ka tas ir galvenais ieguvums no šiem dzerieniem.
Tāpat viņa piebilst, ka cukurs, kas padara elektrolītu dzērienus gardus un palīdz organismam labāk uzņem sāls elektrolītus lielos daudzumos var nodarīt ķermenim katējumu. "Vairumā gadījumu ar ūdeni pietiek, lai kompensētu šķidruma zudumus no svīšanas un pienācīgi hidratētu ķermeni," skaidro Kasela.
Viņa uzsver, ka sporta dzērieni tiešām ir vērtīgāki salīdzinājumā ar ūdeni tajos gadījumos, kad slodze ir ilga un intensīva. “Ja trenējaties divas vai trīs stundas pēc kārtas, tad elektrolītu dzērieni tiešām var palīdzēt,” norāda speciāliste, piebilstot, ka ikdienā tie gan tomēr neesot nepieciešami.