
Pazuda zemesgrāmata un zelta gredzeni. Ko darīt?

Biruta pēc mēneša ilgas ārstēšanās slimnīcā, atgriežoties mājās, konstatēja, ka no viņas bufetes atvilktnes pazuduši zemesgrāmatas dokumenti un dārglietas – divas zelta ķēdītes un gredzeni. “Kā man tagad rīkoties, pie kā vērsies? Esmu šokēta un apjukusi! Nezinu, kā tas viss noticis. Vairāk mājās gan nekas nav nozagts,” viņa jautā žurnālam “Likums un Taisnība”.
Skaidrojam, kā Birutas kundze var atjaunot zemesgrāmatas dokumentus un kam viņai jāziņo par pazudušajām lietām. Visvienkāršāk ir atjaunot zemesgrāmatas ierakstus un par to pazušanu ļoti lielam satraukumam nebūtu jābūt. Tiesu administrācijas Tiesu iestāžu sabiedrisko attiecību speciāliste Ināra Makārova “Likumam un Taisnībai” skaidro:
“Ja nekustamā īpašuma īpašniekam ir nepieciešama atkārtota zemesgrāmatas apliecība, tiesā iesniedzams rakstisks iesniegums. Kancelejas nodeva maksā astoņus eiro. Ja nekustamā īpašuma īpašniekam nepieciešamas dokumentu kopijas, piemēram, pirkuma līgums, zemes robežu plāns, tāpat ir jāiesniedz rakstisks iesniegums. Nodevas konkrētu apmēru noteikt nevar, jo tas atkarīgs no tā, kādu dokumentu vēlas saņemt – apliecinātu/neapliecinātu, no cik lapām dokuments sastāv un tamlīdzīgi. Nodeva tiek aprēķināta, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 96 “Noteikumi par tiesas sniegtajiem maksas pakalpojumiem”. Nekustamā īpašuma inventarizācijas lietas dokumentus iesakām pasūtīt Valsts zemes dienestā. Zemesgrāmatu lietās (nekustamā īpašuma lietā) tā var arī nebūt, jo nav jāiesniedz obligāti.”
Rajonu tiesu adreses un tālruņu numurus var uzzināt interneta mājaslapas www.zemesgramata.lv sadaļā “Kontaktinformācija”. Tiesu administrācijas informatīvais tālrunis – 67063800.
Savukārt par pazudušam vērtslietām kundzei jāvēršas Valsts policijā. Policijā “Likumam un Taisnībai” teica: “Lai pārbaudītu faktus, ir nepieciešams parakstīts iesniegums. Iesniedzējai ir jāizvēlas sev ērtāko iesnieguma iesniegšanas veidu. Valsts policijā tiek pieņemti dokumenti:
* elektroniskā veidā nosūtīti uz elektroniskā pasta adresi pasts@vp.gov.lv, apstiprināti ar drošu elektronisko parakstu, adresēti Valsts policijai;
* nosūtot Valsts policijai uz e-adresi: https://latvija.lv/lv/Eaddress/write?address=_default@90000099040.
* nosūtot pa pastu uz kādu no policijas struktūrvienībām;
* iesniedzot klātienē jebkurā policijas iecirknī (struktūrvienību kontakti: https://www.vp.gov.lv/lv/valsts-policijas-apkalpojamas-teritorijas-un-iecirknu-pienemsanas-laiki).”
Valsts policijas informatīvais tālrunis – 67075333; ārkārtas situācijā jāzvana pa tālruni 110.