Kā noturēties un nesalūzt, ja jauno gadu sāki ar populāro apņemšanos - nedzert alkoholu
foto: Shutterstock
Mērķa noteikšana palīdz koncentrēties uz to, kāpēc vēlies atmest alkohola lietošanu.
Bērni

Kā noturēties un nesalūzt, ja jauno gadu sāki ar populāro apņemšanos - nedzert alkoholu

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Jauna gada sākums ir lielisks laiks, lai izvirzītu mērķus un mainītu dzīvesveidu. Daudzi ir apņēmušies atteikties no alkohola. Tas, protams, ir izaicinošs, bet ļoti vērtīgs lēmums. Taču - ko darīt, lai skaistā apņemšanās dzīvot veselīgi nebeidzas jau pēc dažām nedēļām?

Kā noturēties un nesalūzt, ja jauno gadu sāki ar p...

Atteikšanās no alkohola var uzlabot tavu veselību, emocionālo stāvokli un pat attiecības ar citiem. Lai palīdzētu saglabāt motivāciju un nesalūzt, piedāvājam 10 padomus, kas palīdzēs tev noturēties uz izvēlētā ceļa. Šie praktiskie soļi dos atbalstu un iedrošinājumu, lai veiksmīgi sasniegtu savu mērķi.

1. Nosaki skaidru mērķi

Mērķa noteikšana palīdz koncentrēties uz to, kāpēc vēlies atmest alkohola lietošanu. Uzraksti savas motivācijas uz papīra vai savā telefonā, piemēram, “Es vēlos uzlabot savu veselību un ietaupīt naudu.” Regulāri pārskati savu mērķi, lai tas paliek tavā apziņā. Tu vari arī vizualizēt savu nākotni bez alkohola – piemēram, dzīvi ar vairāk enerģijas un skaidrāku prātu. Jo skaidrāks un personīgāks būs tavs mērķis, jo vieglāk to būs sasniegt.

2. Izvairies no kārdinājuma

Pārbaudi savu vidi un identificē situācijas, kas varētu likt iedzert, piemēram, bāru apmeklēšana vai ballītes. Ja iespējams, sākumā izvairies no šādām situācijām, lai samazinātu risku salūzt. Tā vietā organizē pasākumus, kuros alkohols nav centrālā daļa – piemēram, spēļu vakarus vai pastaigas ar draugiem. Ja nevari izvairīties no alkohola klātbūtnes, sagatavo sev iepriekš, ko dzersi – piemēram, minerālūdeni ar citrona šķēlīti. Ar laiku kļūsi spējīgāks pretoties kārdinājumam, jo būsi stiprinājis savu apņēmību.

3. Atrodi atbalsta grupu

Atbalsta sistēma var būt viens no svarīgākajiem faktoriem, lai veiksmīgi atteiktos no alkohola. Dalies savās grūtībās un panākumos ar tuviem cilvēkiem, kuri tevi saprot un atbalsta. Ja nejūties pietiekami saprasts savā lokā, pievienojies tiešsaistes vai klātienes atbalsta grupām. Citi cilvēki, kuri piedzīvo līdzīgu procesu, var sniegt padomus un iedvesmot ar saviem stāstiem. Kopīga mērķa sasniegšana bieži vien ir vieglāka, ja jūties, ka neesi viens.

4. Izstrādā plānu

Iepriekšēja gatavošanās var palīdzēt pārvarēt situācijas, kurās vari just kārdinājumu lietot alkoholu. Padomā par frāzēm, ko izmantosi, ja kāds piedāvās alkoholu, piemēram: “Paldies, bet es šobrīd nepiedalos.” Izveido sarakstu ar aktivitātēm, kuras vari darīt vietā, lai aizpildītu laiku – sporta treniņi, filmu skatīšanās vai grāmatu lasīšana. Plāns dod tev rīcības brīvību un pasargā no impulsīviem lēmumiem. Jo vairāk tu iepriekš sagatavojies, jo pārliecinātāk jutīsies sarežģītās situācijās.

5. Atrodi alternatīvas

Atteikšanās no alkohola bieži vien nozīmē, ka jāaizstāj vecie paradumi ar jaunām, veselīgākām alternatīvām. Izmēģini dažādas bezalkoholiskas dzērienu receptes, piemēram, augļu kokteiļus vai garšīgu tēju. Tāpat meklē hobijus, kas piepilda tavu brīvo laiku un sniedz gandarījumu, piemēram, mūzikas spēlēšana, fotografēšana vai rokdarbi. Jo vairāk alternatīvu tu atradīsi, jo mazāk jutīsi nepieciešamību pēc alkohola. Turklāt šādi tu vari atklāt jaunas aizraušanās un paplašināt savu interešu loku.

6. Koncentrējies uz veselību

Pamanīt fiziskos uzlabojumus var būt lieliska motivācija. Bez alkohola miegs bieži vien kļūst dziļāks un kvalitatīvāks, āda – tīrāka, un enerģijas līmenis – augstāks. Regulāri sportojot, tu vari vēl vairāk uzlabot savu pašsajūtu un pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Turklāt atteikšanās no alkohola samazina risku saslimt ar nopietnām slimībām, piemēram, aknu bojājumiem vai augstu asinsspiedienu. Raksti dienasgrāmatu, kur atzīmē savus veselības uzlabojumus, lai redzētu, cik tālu esi ticis.

7. Izveido bezalkoholisku rituālu

Veido jaunu paradumu, kas saistīts ar relaksāciju vai svinībām bez alkohola. Piemēram, katru vakaru vari gatavot sev īpašu tējas maisījumu vai uztaisīt bezalkoholisku kokteili. Tāpat vari ieviest regulārus pasākumus, piemēram, kino vakarus ar draugiem vai ģimeni, kur alkohols nav centrā. Šādi rituāli ļauj saglabāt svētku sajūtu vai relaksācijas brīžus, bet bez alkohola. Tu būsi pārsteigts, cik daudz prieka un baudas vari gūt, neiesaistot alkoholu.

8. Pārvaldi stresu

Alkohols bieži tiek izmantots kā veids, lai mazinātu stresu, bet ir daudz veselīgāku alternatīvu. Apgūsti meditācijas vai elpošanas vingrinājumus, kas palīdzēs nomierināt prātu un ķermeni. Sports ir vēl viens lielisks veids, kā atbrīvoties no spriedzes un uzlabot garastāvokli, jo tas stimulē endorfīnu izdalīšanos. Tāpat vari pievērsties dabas baudīšanai – pastaigas parkā vai mežā var būt ļoti nomierinošas. Jo vairāk stresa pārvaldīšanas tehniku apgūsi, jo mazāka būs vajadzība pēc alkohola.

9. Atalgo sevi

Svinēt mazos panākumus palīdzēs saglabāt motivāciju ilgtermiņā. Piemēram, ja esi izturējis nedēļu bez alkohola, nopērc sev kaut ko īpašu vai dodies uz vietu, kuru vienmēr esi gribējis apmeklēt. Atalgojums var būt simbolisks – kā garšīga maltīte vai laba grāmata, bet tam jābūt nozīmīgam tev pašam. Galvenais ir atcerēties, ka šie sasniegumi ir vērā ņemami un pelnījuši atzīmēšanu. Pozitīvas emocijas nostiprinās tavu vēlmi turpināt iesākto.

10. Necenties būt perfekts

Katrā procesā ir iespējamas kļūdas, un atteikšanās no alkohola nav izņēmums. Ja gadās atkāpties, nepieļauj, ka tas tevi pilnībā attur no turpināšanas. Tā vietā izmanto šo pieredzi kā mācību, analizē, kas noveda pie klupiena, un strādā pie tā, lai tas neatkārtotos. Atceries, ka ceļš uz panākumiem bieži vien nav taisna līnija, un vissvarīgākais ir neatlaidība. Esi pret sevi laipns un saprotošs, un turpini soli pa solim virzīties uz savu mērķi.