"Acu priekšā paskrēja visa mana dzīve..." Lēkšana uz galvas var beigties ratiņkrēslā

Upes, ezeri un jūras piekrastes piepildās ar atpūtniekiem – bērniem, jauniešiem, ģimenēm. Peldēšanās kļūst par neatņemamu vasaras sastāvdaļu. Taču aiz šiem priecīgajiem mirkļiem var slēpties negaidītas un traģiskas sekas. Katru gadu glābēji un ārsti atgādina: neuzmanība pie ūdens – īpaši lēkšana uz galvas – var beigties ar smagām traumām vai pat letāli.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) jau 2022. gadā īstenoja kampaņu “Pārgalvības cena. Nelec!”, un tagad par to atkal atgādina.
Viens pārgalvīgs solis, viens lēciens var kardināli mainīt visu atlikušo dzīvi. Gūstot mugurkaula un muguras smadzeņu traumu, cietušajam jārēķinās ar ķermeņa paralīzi zemāk par lūzuma vietu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem šādā situācijā ir nepieciešamība pielāgoties dzīvei ratiņkrēslā, tomēr ir arī daudz citu izaicinājumu.
Elvim Kurpniekam pie mājas ir dīķis, kurā viņš neskaitāmas reizes bija lēcis, arī uz galvas, un nekas nebija noticis. Tomēr viens lēciens bija liktenīgs - viņš piepūšamajā piemājas baseinā lauza kaklu un nu jau vairākus gadus pavada ratiņkrēslā. “Lecot piepūšamajā baseinā, es paslīdēju, ar galvu atsitos pret baseina dibenu, apmetu kūleni un man aizsitās elpa. Jutu, kā laužu kakla skriemeļus. Tajā pusminūtē acu priekšā paskrēja visa mana dzīve,” stāsta Elvis, piebilstot, ka liela loma atlabšanā bijusi tieši ģimenei.
“Pirms traumas dzīvojām ar vecākiem katrs savu dzīvi. Biju tikko beidzis vidusskolu un izbaudīju brīvību. Taču pēc traumas viss radikāli mainījās. Šobrīd dzīvoju pie vecākiem, un gan man, gan viņiem katru dienu jāievēro noteikts ritms, jābūt rūpīgai laika plānošanai un ģimenes locekļiem ir man jāpielāgojas, jo man ir nepieciešama viņu asistēšana,” uzsver Elvis Kurpnieks, skaidrojot, ka ikdiena ir kā viens liels izaicinājums, īpaši pirmajos divos gados, kad gan viņam, gan ģimenes locekļiem bija jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem fiziski un arī emocionāli.
Elvis arī apliecina, ka attiecību veidošana ir mainījusies: “Pirms traumas varēju sevi vairāk pierādīt fiziski, bet pēc traumas ir sajūta, ka meitenes uz mani skatās ar žēlumu un šaubām. Tomēr ir svarīgi pārvarēt savus kompleksus, tad attiecības var veidot vieglāk. Ratiņkrēslam nav jābūt šķērslim – tas ir apgrūtinošāk, bet nav neiespējami.”
Lec uz galvas – un dzīve mainās uz visiem laikiem
Viens no biežākajiem negadījumu iemesliem ir lēkšana ūdenī uz galvas, nezinot ūdens dziļumu vai nesaprotot reljefu. Piemēram, sekla vieta, zemūdens akmens vai lūzis koks var izraisīt smagas traumas – no galvas sasitumiem līdz muguras smadzeņu bojājumiem un paralīzei.
Traumatologi un neirologi brīdina: viena sekunde neapdomības var nozīmēt, ka cilvēks nekad vairs nestaigās, nespēs pats apkalpot sevi un būs spiests visu dzīvi pavadīt ratiņkrēslā. Vairums šādu negadījumu notiek neoficiālās peldvietās vai naktī, kad redzamība ir slikta, un alkohols vēl vairāk palielina risku.
Vienkārši noteikumi, kas glābj dzīvību
- Nekad nelec uz galvas!
- Nedodies peldēties viens!
- Nepeldi reibumā!
- Nekad neatstāj bērnus pie ūdenstilpnēm bez uzraudzības!
- Laivās vienmēr izmanto drošības vestes!