FOTO: Diskomforts krūtīs var liecināt par kuņģa vēzi
foto: publicitātes foto (Matīss Markovskis)

FOTO: Diskomforts krūtīs var liecināt par kuņģa vēzi

Jauns.lv

Mūsdienās vēzis vairs nav tikai gados vecu cilvēku slimība - dažādi audzēji, tajā skaitā kuņģa un zarnu trakta vēzis, arvien biežāk tiek diagnosticēts pat trīsdesmitgadniekiem, kas agrāk bija retums.

Vēzis kļūst arvien jaunāks un tas ir satraucošs signāls gan ārstiem, gan arī sabiedrībai kopumā, atzīst “Dr. Federa Vācijas-Latvijas Kardioloģijas Centra” gastroenteroloģe Zane Straume. Lai šo problēmu risinātu, būtiski ir laicīgi vērsties pie ārsta, pat ja simptomi šķiet nenozīmīgi vai pārejoši. Īpaša uzmanība jāpievērš tā sauktajiem sarkanā karoga simptomiem - nevēlamam svara zudumam, asinīm vēdera izejā, noturīgām sāpēm, dzeltei vai pēkšņām pārmaiņām gremošanas sistēmas darbībā. Izšķiroša nozīme ir arī profilaktiskiem izmeklējumiem - jo agrāk audzējs tiek atklāts, jo lielākas izredzes uz pilnīgu atveseļošanos, atgādina Z.Straume.

Cik vecs ir bijis jaunākais pacients, kam esat diagnosticējusi kuņģa un zarnu trakta vēzi?

Prātā nāk divi gadījumi. Pagājušā gada beigās pie manis vērsās jauna sieviete - divu bērnu māmiņa, kurai bija vien nedaudz pāri 30. Jau pēc pirmā bērna piedzimšanas viņa izjuta diskomfortu aiz krūšu kaula un nespēja uzņemt svaru. Ģimenes ārsts šos simptomus norakstīja uz neseno grūtniecību, tāpēc nekādi papildus izmeklējumi netika veikti. Drīz pēc tam jaunā sieviete dzemdēja otru bērnu, pēc kura dzimšanas diskomforts kļuva vēl spēcīgāks, bet svara zudums - lielāks. Sūdzības tika novērotas apmēram gadu, taču uz konsultāciju pie gastroenterologa paciente netika sūtīta. Tāpat viņai netika izrakstīti arī nekādi medikamenti, jo viņa zīdija bērnu. Tad, kad sieviete beidzot nonāca pie manis, tika atklāts kuņģa audzējs un prognozes nebija labas. Tika plānota ķīmijterapija un izredzes uz pilnīgu atveseļošanos bija nelielas. Arī otrs gadījums, kad audzējs tika diagnosticēts gados jaunam cilvēkam, savā ziņā bija līdzīgs, jo arī šis pacients speciālistu palīdzību saņēma novēloti. Tas bija vīrietis, kuram vēl nebija 40. Apmēram pusgadu viņš izjuta diskomfortu vēdera lejas daļā, tapēc viņš nolēma vērsties pie ārsta kādā no slimīcas uzņemšanas nodaļām. Tur viņu apskatīja kāds nepieredzējis ārsts un konstatēja, ka jaunajam vīrietim esot iekaisums, taču šī diagnoze nebija precīza. Tā kā sāpes nemitējās, viņš meklēja citus speciālistus un, nonākot pie mums, viņam tika diagnosticēts audzējs. Šis gan bija viens no tiem gadījumiem, kad audzēju izdevās veiksmīgi izoperēt, taču tādu nav daudz.

Cik bieži jūs saskaraties ar diagnozi - audzējs?

Es strādāju vairākās klīnikās dažādās pilsētās un bija periods, kad zarnu vēzi diagnosticēju vismaz vienu, divas reizes nedēļā. Kopskaitā sešu mēnešu laikā manu pacientu vidū bija apmēram 12 līdz 15 vēža pirmreizējo gadījumu, ko konstatēju kolonoskopijas laikā. Iepriekš minētais vīrietis bija vienīgais, kuram audzēju izdevās izoperēt. Pārējie gadījumi nebija tik veiksmīgi. Šī skumjā statistika jau atkal parāda to, cik svarīgi ir laicīgi vērsties pie ārsta. Ja pacientam ir sūdzības, vēl jo vairāk - sarkanā karoga simptomi, speciālista palīdzība būtu jāmeklē nekavējoties. Mēs varam konstatēt gan vizuālas izmaiņas, gan veikt nepieciešamās analīzes un biopsiju, tāpēc vizīte pie gastroenterologa nebūtu jāatliek.

Kādi ir biežāk sastopamie sarkanā karoga simptomi gastroenteroloģijā?

Viens no visizplatītākajiem sarkanā karoga simptomiem ir noturīgas sāpes vai diskomforts vēderā, kā arī krūtīs. Tāpat nereti novērojams arī nevēlams un straujš svara zudums, asinis vēdera izejā, dzelte, rīšanas traucējumi, anēmija vai pastāvīgas pārmaiņas vēdera izejā. Ja parādās kāds no šiem simptomiem, ir svarīgi nekavējoties doties pie ārsta. Lai gan šie simptomi ne vienmēr nozīmē audzēju, tie prasa rūpīgu diagnostiku. Kuņģis ir liels, muskuļots orgāns, kas ilgu laiku spēj kompensēt izmaiņas bez izteiktiem simptomiem. Tieši tāpēc kuņģa vēzis bieži tiek atklāts vēlīnā stadijā vai sākotnēji tiek saistīts ar citām saslimšanām. Manā praksē bija gadījums, kad vīrietis sūdzējās par sāpēm aiz krūšu kaula. Viņam bija plānota perkutānā koronārā intervence, ko izmanto sirds asinsvadu atvēršanai, taču pirms tās bija nepieciešams veikt gastroskopiju. Procedūras laikā kuņģī atklājām čūlas ar asiņošanu, kas vizuāli bija ļaundabīgas, kā rezultātā vīrietis nekavējoties tika nosūtīts uz slimnīcu.

Cik nopietns simptoms ir asinis vēdera izejā?

Asinis vēdera izejā ir nopietns signāls, ko nedrīkst ignorēt. Pat, ja šāda parādība tiek novērota tikai vienu reizi, tas ir pietiekams iemesls, lai dotos pie ārsta. Nav pat svarīgi, vai sākumā pacients vēršas pie ģimenes ārsta, gastroenterologa vai proktologa, jo jebkurš no speciālistiem spēs izvērtēt situācijas nopietnību un vajadzības gadījumā nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus. Pavisam nesen saskāros ar gadījumu, kad kungs gados pirms gada bija pamanījis asinis vēdera izejā, taču, tā kā šis simptoms vairs neatkārtojās, vīrietis pie ārsta nevērsās. Pēc gada, veicot izmeklējumu, viņam tika atklāts taisnās zarnas audzējs. Šis piemērs skaidri parāda, cik svarīga ir ātra reakcija uz simptomu izmeklēšanu, jo asinis vēdera izejā var nozīmēt ļoti daudz ko. Iespējams, tie ir asiņojoši polipi, hemoroīdi vai anālā kanāla plīsums, bet tikpat labi asinis var norādīt arī uz audzēju.

Vai ir normāli, ka 65 gadu vecumā nekad nav veikta kolonoskopija?

Īsā atbilde ir - nē, tas nav normāli! Darbojoties dažādās klīnikās un pilsētās, arvien skaidrāk iezīmējas divas krasas galējības zarnu slimību diagnostikā. Pirmā no tām ir pārmērīga piesardzība, kad uz izmeklējumiem tiek sūtīti ļoti jauni pacienti, kuriem nav ne sarkanā karoga simptomu, ne ģimenes anamnēzes, ne citu būtisku riska faktoru. Daudziem neviens nav pat izskaidrojis, ka nepieciešams palielināt uzņemtā šķidruma un šķiedrvielu daudzumu, jo nereti šādi gadījumi ir saistīti ar hemoroīdiem, anālā kanāla plaisām vai aizcietējumiem jeb diagnozēm, kuras var ārstēt ar elementārām dzīvesveida izmaiņām. Otrā galējība ir cilvēki vecumā virs 50 vai 60 vai pat 80 gadiem, kuriem nekad iepriekš nav veikta kolonoskopija, neraugoties uz to, ka simptomi bijuši jau ilgstoši. Šādos gadījumos bieži nākas uzdot jautājumu - kur mēs bijām agrāk? Kāda ir bijusi komunikācija starp ģimenes ārstu un pacientu? Tas ir jautājums par ko jādomā arī valstiskā līmenī.

Kāpēc būtu nepieciešams uzlabot pacientu un ģimenes ārstu attiecības?

Lai zarnu izmeklējumi, īpaši slēpto asiņu testi un kolonoskopijas, būtu efektīvi, pacientam pie gastroenterologa ir jāierodas pienācīgi sagatavotam. Šajā gadījumā ļoti liela loma ir ģimenes ārsta komunikācijai ar pacientu. Diemžēl praksē bieži redzams, ka pacienti ierodas uz izmeklējumu nesaprotot, kā tam bija jāsagatavojas - viņi nav informēti par zarnu attīrīšanas nepieciešamību, nav ievērojuši diētu, kas var ietekmēt testa rezultātu, un nav saņēmuši skaidrojumus par uztura un dzīvesveida nozīmi gremošanas sistēmas veselībā. Īsāk sakot - ģimenes ārstam ir svarīgi ne tikai nosūtīt pacientu pie atbilstošā speciālista, bet arī izskaidrot, kā sagatavoties izmeklējumam. Tāpat būtiski ir atrast arī sev piemērotu ārstu, kuram pacients var pilnībā uzticēties. “Dr. Federa Vācijas-Latvijas Kardioloģijas Centrā” darbojas izcila vadošo gastroenterologu komanda, kas var veikt arī augsta riska endoskopijas, kā arī kardiopulmonālu monitorēšanu un citus izmeklējumus. Jo agrāk audzējs tiek atklāts, jo lielākas izredzes uz pilnīgu atveseļošanos, tāpēc no ārstiem nevajadzētu baidīties. Vēža ārstēšanā laiks bieži vien ir izšķirošais faktors. Agrīnā stadijā audzēji bieži vien ir nelieli, lokalizēti un ārstējami ar mazāk invazīvām metodēm, nereti pat bez nepieciešamības pēc ķīmijterapijas vai plašām operācijām. Savukārt novēlota diagnostika var nozīmēt ilgāku un sarežģītāku ārstēšanu, zemākas izredzes uz izveseļošanos un lielāku emocionālo un fizisko slodzi.

Dr. Federa Vācijas-Latvijas Kardioloģijas Centrs

Dr. Zane Straume

Gastroenteroloģe, endoskopiju speciāliste

Dr. Federa Vācijas-Latvijas Kardioloģijas Centrs

www.feders.lv