Nodzīvot līdz 100 gadiem nav nekas neiespējams - ārsts skaidro, kā sabiedrība noveco un kāpēc retās slimības kļūst biežākas

Mūsdienās cilvēki noveco lēnāk, dzīvo ilgāk, un nodzīvot līdz 100 gadiem vairs nav neiespējams, uzsver Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Skrides Sirds klīnikas galvenais ārsts Ainārs Rudzītis. TV24 raidījumā “Ārsts atbild” viņš skaidroja, kā mainās priekšstats par vecumu un kā tas ietekmē arī slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, cilvēks līdz 65 gadu vecumam mūsdienās tiek uzskatīts par jaunu, bet par vecumdienām varot runāt vien no 90 gadu vecuma. 70–80 gadu vecumā daudzi cilvēki ir sociāli aktīvi un fiziski spējīgi, un tas vairs netiek uzskatīts par “dziļu vecumu”.
Retās slimības pieaug, bet ārstēšana kavējas
Vienlaikus pieaug arī autoimūno un reto slimību gadījumu skaits. Ārsts atzīst, ka daļēji tas saistīts arī ar uzlabotu diagnostiku un lielāku izpratni: “Jā, šo slimību kļūst vairāk, bet uzlabojas arī diagnostika un sapratne par tām. Ir iespēja atšifrēt sīkāk, līdz ar to situācija uzlabojas.”
Tomēr pacientiem, kuriem nepieciešamas specifiskas operācijas, bieži nākas gaidīt rindā ilgu laiku. Rudzītis norāda, ka Latvijā, tāpat kā daudzviet pasaulē, šīs manipulācijas tiek apmaksātas no valsts budžeta, un to skaits atkarīgs no pieejamā finansējuma. “Ja līdzekļu būtu vairāk, ārstu kapacitāte ļautu operēt divreiz vairāk,” viņš uzsver.
Vakcīnas un autoimūnas slimības – joprojām aktuāls jautājums
Sarunā tika apspriesta arī vakcīnu ietekme uz reto slimību attīstību – īpaši bieži sabiedrībā tiek pieminēta Covid-19 vakcīna. Rudzītis norāda, ka vakcīnas aktivizē imūnsistēmu, un retākos gadījumos tās var kļūt par trigeri cilvēkiem ar noslieci uz autoimūnām saslimšanām.
Taču viņš uzsver: “Statistika liecina, ka vakcīnas kopumā izdara daudz vairāk laba, izglābj dzīvības, nekā kaitē. Jā, vakcīnām var būt blaknes – tāpat kā jebkuram medikamentam.”
Tāpēc katrs gadījums jāvērtē individuāli, un viennozīmīgu atbildi visiem sniegt nevar.