Dzīvības loterija

"Padomājiet, mazāk nekā divi miljoni vai desmiti!" Latvija cer pievienoties starptautiskam donoru orgānu apmaiņas tīklam

Marianna Ozola

Jauns.lv

0

Šogad Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) cer pievienoties plašajam transplantācijas tīklam "Scandiatransplant", kas apvieno Ziemeļvalstu un Igaunijas slimnīcas orgānu apmaiņai. Šis tīkls nodrošina iespēju palīdzēt pacientiem, ja piemērots donors nevar tikt atrasts pašas valsts ietvaros.

Svarīgi uzsvērt, ka "Scandiatransplant" nav valstu, bet gan slimnīcu tīkls. Piemēram, Zviedriju tajā pārstāv četras slimnīcas, Dāniju – trīs, bet no Igaunijas tajā piedalās Tartu transplantācijas centrs. Latvijā šajā tīklā būs PSKUS, taču process nav ātrs – kamēr Igaunija dalību nodrošināja piecos gados, Latvijai šis ceļš ilgst jau septiņus.

Kā Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" norāda PSKUS valdes locekle Dace Žentiņa, šobrīd notiek aktīvas pārrunas par pievienošanos: "Tas ir ļoti būtiski, tas paplašina šo orgānu pieejamību." Latvijas transplantācijas koordinācijas dienesta vadītāja pienākumu izpildītāja Egija Lapiņa papildina, ka šī sadarbība sniedz iespēju glābt cilvēku dzīvības ārpus valsts robežām. "Mēs varam palīdzēt arī citiem cilvēkiem. Tie pacientiem, kam nevaram atrast piemēroto orgānu starp mūsu iedzīvotājiem. Padomājiet, mazāk nekā divi miljoni [iedzīvotāju] vai desmiti miljoni," viņa skaidro.

Lai Latvija pilnvērtīgi iesaistītos, Stradiņa slimnīcas komanda jau ir izgājusi nepieciešamo apmācību, un atlicis vien pēdējais solis – laboratorijas sertifikācija. "Mums ir tie paši operāciju standarti kas Skandināvijā. Ceram saņemt akreditāciju šogad, un tad mēs varam iestāties," uzsver Lapiņa.

foto: Ekrānuzņēmums no Latvijas Televīzijas sižeta.

Dalība "Scandiatransplant" nozīmē plašāku donoru loku – ja vietējā līmenī nav iespējams atrast piemērotu orgānu, tas tiek piedāvāts citām tīkla valstīm. Oslo Universitātes slimnīcas pārstāvis Āre Martins Holms norāda, ka "apmēram 20% jeb katrs piektais orgāns, ko mēs transplantējam Norvēģijā, nāk no kādas citas "Scandiatransplant" valsts", uzsverot, ka apmaiņa ir īpaši būtiska sirdīm un plaušām, jo šādos gadījumos operācijas ir neatliekamas.

Šāda sadarbība ir izšķiroša mazām valstīm, kur ir ierobežots donoru skaits. "Ja mums ir donors, kas derīgs mazam bērnam, piemēram, donoram ir mazas aknas, vai tās iespējams dalīt, mēs tās sūtām. Ja mums nav [tāda] bērna pašiem, mēs sūtam uz valsti, kurai vajag, – Norvēģiju, Zviedriju, Somiju. Igauniju. Tagad, iespējams, arī uz Latviju," skaidro "Scandiatransplant" valdes priekšsēdētājs Alans Rasmusens.

Pērn šajā tīklā tika veikti vairāk nekā 2000 orgānu transplantāciju. Tikmēr Latvijas pacientiem plaušu transplantāciju jomā lielāko atbalstu sniedz Šveices speciālisti, un pašlaik notiek sagatavošanās darbi, lai arī Latvijā varētu veikt šīs operācijas.