Neregulāra vēdera izeja ir brīdinājuma simptoms
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Neregulāra vēdera izeja ir brīdinājuma simptoms

Sadarbības projekts

Pagājušā gada pēdējie četri mēneši bija tik saspringti un stresaini kā nekad – darba pienākumu kļuva vairāk, nepadarītais iestrēga, kā rezultātā stresa līmenis auga pa dienām. Komplektā nāca arī mazkustīgs dzīvesveids un neregulāras ēdienreizes. Tuvojoties gada izskaņai, pēkšņi apjautu, ka sastrēgums iestājies arī manā vēderā – nedēļas laikā vēdera izeja notika mazāk nekā trīs reizes, bija nepārejoša smaguma sajūta, un tas radīja vispārēju diskomfortu.

Sāku par to satraukties un meklēt izskaidrojumu, jo man tas bija kaut kas jauns un akūts. Nekad iepriekš tā nebija bijis! Pierakstījos pie ģimenes ārstes, sakot dakterei, ka, iespējams, tas ir no stresa, jo pēdējā laikā tas patiešām bija virs vidējā. Ģimenes ārste, zinot, ka tiešām nekad neesmu cietusi no  aizcietējumiem, uzklausījusi manas sūdzības – fekāliju konsistence ir cieta; vēdera izeja notiek ar piepūli, un pēc tam nav atvieglojuma sajūtas; ir sāpes kreisajā paribē un vēdera lejasdaļā –, momentā nosūtīja mani uz izmeklējumu pie gastroenterologa. Viņa mani mazliet sabaidīja, sakot, ka gadījumos, ja nenotiek vēdera izeja un ir diskomforts, ir jārīkojas, jo, iespējams, vainojamas kādas veselības problēmas.

Ārstei radās aizdomas par karinātas zarnas sindromu (KZS). Izrādās, tā ir viena no gremošanas trakta slimībām, kas biežāk skar sievietes un ir septītā biežākā diagnoze, ar kādu pēc palīdzības vēršas pacienti  ģimenes ārstu praksē. Šādas pacientu sūdzības ir ļoti izplatītas visā pasaulē, īpaši – augsti attīstītajās valstīs.

Ārste man arī izskaidroja, ka kairinātas zarnas sindroms ir atkārtotas sāpes vēderā vismaz reizi nedēļā (vismaz trīs mēnešus) un ir saistītas ar vismaz divām no trim pazīmēm: sāpes, saistītas ar defekāciju, izmaiņas vēdera izejas biežumā un izmaiņas fēču konsistencē. Viss sakrīt!

Jau tai pašā dienā pierakstījos pie gastroenterologa, lai apstiprinātu šo diagnozi un uzzinātu, kā rīkoties. Līdz vizītei bija jāgaida trīs nedēļas, tikmēr diskomforts vēderā arvien pieauga…

Jau pēc dažām dienām satraukusies zvanīju ģimenes ārstei, lai iesaka kādas zāles, kas līdz vizītei pie gastroenterologa varētu atvieglot manu situāciju. Uz to daktere atteica, ka ir grūti ko rekomendēt, kamēr nav apstiprināta diagnoze. Tomēr viņa man ieteica lietot probiotikas – LYL love your life® jauno probiotiku kompleksu BIOTIC GASTRO IBS™, kam ir pētījumos pierādīta iedarbība pret neregulāriem aizcietējumiem.

Ģimenes ārste uzsvēra, ka probiotikas efektīvi palielina1 to baktēriju (Bifidobacterium un Lactobacillus) skaitu, kas ir būtiskas KZS pacientiem, jo viņu mikrobiota ir mazāk daudzveidīga, ar samazinātu šo ģints baktēriju skaitu, un BIOTIC GASTRO IBS™  atbilst visiem minētajiem kritērijiem.

Turklāt probiotikām nav kontrindikāciju – tās neko ļaunu nevar nodarīt, jo ir dabiskas labās baktērijas, kas dzīvo,  pareizāk sakot, kurām būtu jādzīvo vesela cilvēka zarnu mikrobiomā.

Daktere pastāstīja, ka produkta sastāvā ir klīniski apstiprināti pieci īpaši atlasīti probiotiku celmi, kuri iekļauti Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas vadlīnijās un kuru iedarbība ir pierādīta pētījumos  KZS pacientiem. Klīniskie pētījumi uzrāda pierādītus uzlabojumus jau pēc produkta 14 dienu lietošanas: 85% pacientu ziņoja par vispārējas zarnu veselības uzlabošanos 30 dienu laikā; 75% pacientu samazinājās caurejas biežums un smagums; 74% pacientu samazinājās  neregulāru aizcietējumu biežums; 30. dienā pēc lietošanas sākšanas lielākajai daļai pacientu samazinājās diskomforts vai sāpes vēderā, smaguma sajūta un vēdera pūšanās2.

Kad aptiekā jautāju pēc BIOTIC GASTRO IBS™, farmaceite norādīja, ka diennakts deva ir tikai viena kapsula un  tā satur 30 miljardus (!) baktēriju. Viņa atkārtoja jau ģimenes ārstes pausto, ka šis komplekss iedarbojas piecos virzienos: spēj uzlabot zarnu vispārējo veselību, samazināt caurejas biežumu un smagumu, palīdz atvieglot neregulārus aizcietējumus, samazina pastiprinātu gāzu uzkrāšanos zarnās un samazina vēdera uzpūšanās biežumu un smagumu.

Kad nokļuvu pie gastroenterologa, jau trīs nedēļas biju lietojusi BIOTIC GASTRO IBS™. Kad pēc rūpīgas izmeklēšanas speciālists apstiprināja ģimenes ārstes aizdomas par KZS, viņš bija pārsteigts, ka jau esmu sākusi lietot probiotikas, un rekomendēja turpināt lietot tieši BIOTIC GASTRO IBS™ vēl vismaz divus mēnešus un nedēļu, izrakstot klāt vēl citus medikamentus. Gastroenterologs pastāstīja – pētījums pierāda, ka šis probiotiku komplekss uzlabo arī stresa un trauksmes psiholoģiskos un fizioloģiskos marķierus3. Tas ir īpaši svarīgi KZS pacientiem, jo viņiem bieži ir traucēta tā saucamās zarnu trakta un smadzeņu ass darbība. Manā gadījumā produkts ir tieši laikā, lai izturētu saspringto ikdienu.

Ir sācies jauns gads, un manu zarnu veselība arvien uzlabojas – vēdera izeja ir regulāra, par to vairs pat nav jādomā, jo nekādu nepatīkamu simptomu nav. Es varu domāt par jauniem mērķiem, jauniem izaicinājumiem un jauniem piedzīvojumiem!

1, 2 Harris, Lucinda A., Brooks D. MD, Moftah, Karim, Franklin, Howard et. al. Journal of Clinical Gastroenterology.56(5):p 444-451, May/June 2022.

3 Patterson E, Griffin SM, Ibarra A, Ellsiepen E, Hellhammer J. Neurobiol Stress. 2020 Nov 24;13:100277.

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.