Atklājas līdz šim nezināma saistība starp ķermeņa temperatūru un depresiju
Cilvēkiem, kuri cieš no depresijas, novērota paaugstināta ķermeņa temperatūra, kas liek domāt, ka tās samazināšana varētu pozitīvi ietekmēt garīgo veselību. Šādi secinājumi izdarīti Kalifornijas Universitātes veiktajā pētījumā.
Žurnālā "Scientific Reports" publicētais pētījums neatbild uz jautājumu, vai depresija paaugstina ķermeņa temperatūru, vai arī augstāka temperatūra izraisa depresiju.
Pētījuma ietvaros tika analizēti vairāk nekā 20 000 dalībnieku dati no dažādām pasaules valstīm. Dalībnieki valkāja ierīci, kas mērīja ķermeņa temperatūru, un regulāri ziņoja par savu temperatūru un depresijas simptomiem. Pētījums, kas ilga septiņus mēnešus un sākās 2020. gada sākumā, ietvēra informāciju no 106 valstīm.
Rezultāti parādīja, ka, pieaugot depresijas simptomu smagumam, dalībniekiem bija augstāka ķermeņa temperatūra. Turklāt tika novērota tendence, ka cilvēkiem, kuru ķermeņa temperatūra mazāk mainījās 24 stundu laikā, bija augstāki depresijas rādītāji, lai gan šis novērojums nebija statistiski nozīmīgs.
Pētījuma vadītāja, psihiatrijas profesore un UCSF Veila Neirozinātnes institūta pētniece Ešlija Meisone uzsver, ka atklājumi varētu palīdzēt izprast jaunu depresijas ārstēšanas metodi. Iepriekš veikti pētījumi liecina, ka, izmantojot karstās vannas vai saunas, iespējams mazināt depresijas simptomus, jo ķermenis, sākot svīst, spēj labāk atdzist.
"Ir paradoksāli, ka ķermeņa uzsildīšana var izraisīt spēcīgāku un ilgāku temperatūras pazemināšanos nekā vienkārša atdzesēšana, piemēram, ar ledus vannu," norādīja Meisone. "Varbūt mēs varētu izsekot depresijas pacientu ķermeņa temperatūru, lai efektīvāk izmantotu siltuma terapiju."
"Tas ir lielākais līdz šim veiktais pētījums, kas aplūko ķermeņa temperatūras un depresijas simptomu saistību, izmantojot gan pašu dalībnieku sniegtos datus, gan valkājamu sensoru mērījumus," piebilda Meisone. "Ņemot vērā pieaugošo depresijas izplatību, šī metode paver daudzsološas iespējas jaunu ārstēšanas veidu izpētē."