Dažu stundu laikā savāc parakstus, lai atceltu papildu maksu par recepšu sagatavošanu
Sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv vienas diennakts laikā ir savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par to, lai atceltu papildu maksu 75 centu apmērā recepšu zālēm.
Parakstu vākšana sākās piektdien, 10.janvārī un līdz sestdienas plkst.15 bija savākti vairāk nekā 11 500 parakstu. Iniciatīvas autors ir Raimonds Grīniņš. Viņš norāda, ka pašreizējā situācija, kad par farmaceita pakalpojumu, kas bieži vien aprobežojas ar vienkāršu datora darbību, tiek piemērota papildu maksa, nav pieņemama. Viņa ieskatā šāda pieeja rada ne tikai nevajadzīgu finansiālu slogu pacientiem, bet arī grauj uzticību valdības solījumiem par zāļu izmaksu samazināšanu.
Iniciatīvas autors aicina mainīt Ministru kabineta noteikumus par zāļu cenu veidošanas principiem, lai mazinātu papildu finansiālo slogu iedzīvotājiem, īpaši tiem, kuri regulāri lieto recepšu zāles.
Arī Latvijas Bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrība atbalsta šo iniciatīvu, norādot, ka likumdevējs pieņemot šādus noteikumus, pirmšķietami ir pārkāpis tiesiskās paļāvības principu, jo, ieviešot šādu iniciatīvu, netika noteikts pārejas periods, lai cilvēki varētu sagatavoties šādām pārmaiņām normatīvos. Biedrības ieskatā šāds nepārdomāts lēmums vissmagāk skar tieši sociāli vismazāk aizsargātās sabiedrības grupas - pensionārus, personas ar invaliditāti un maznodrošinātās personas.
Arī farmācijas nozares pārstāvji jau vairākkārt ir pauduši bažas par jaunās zāļu cenu reformas ieviešanu, norādot, ka reforma nav saprātīga un apdraud pacientu iespējas savlaicīgi saņemt nepieciešamās zāles. Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija un Zāļu ražotāju asociācija norādījušas, ka šīs reformas ieviešanu būtu nepieciešams izvērtēt un atlikt.
Tāpat nozares pārstāvji aicinājuši samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi medikamentiem un paplašināt kompensējamo zāļu un diagnožu sarakstu, lai veiktu cenu vienādošanu ar kaimiņvalstīm. Ziņots arī, ka valdība pagājušā gada 16.jūlijā apstiprināja jauno zāļu uzcenojuma modeli, lai sekmētu recepšu zāļu cenu kritumu. Zāļu uzcenojumu reforma stājās spēkā šogad 1.janvārī, lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka iedzīvotāji izmaiņas varētu redzēt no 2024.gada 1.novembra. Pēc farmācijas nozares paustajiem iebildumiem vairāku mēnešu garumā, tika sperts kompromisa solis, paredzot izmaiņu spēkā stāšanos 1.janvārī.
Veselības ministrijā (VM) iepriekš minēja, ka jaunais uzcenojumu modelis paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas. Tā vietā ir viens fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotāvām un fiksēts uzcenojums trīs cenu grupās aptiekām.
Atbilstoši jaunajam zāļu cenu modelim lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,5 eiro apmērā. Tāpat ieviesta recepšu apkalpošanas maksa - iedzīvotājiem ir jāsedz 0,75 eiro par recepti, bet vēl 0,75 eiro lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts. Vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro. Ražotāju zāļu cena nedrīkst pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas.