Ja tev ārkārtīgi salst pat siltā telpā, tas var signalizēt par nopietnām veselības problēmām
foto: Shutterstock
Esi vesels

Ja tev ārkārtīgi salst pat siltā telpā, tas var signalizēt par nopietnām veselības problēmām

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Lai cilvēks labi justos, viņam nepieciešams justies komfortabli – lai nav ne pārāk silti, ne auksti. Tomēr daži ir ļoti salīgi un salst pat siltā telpā ar biezu džemperi mugurā. Izrādās, salšanai ir vairāki iemesli, turklāt daži ļoti nopietni.

Vairogdziedzeris. Visbiežāk pie nepārtrauktas salšanas vainojami vairogdziedzera darbības traucējumi – hipotireoze jeb vairogdziedzera nepietiekamība. Vairogdziedzeris regulē vielmaiņu, un, ja tas darbojas nepietiekami, vielmaiņa palēninās. Tas var radīt sajūtu, ka visu laiku salst.

Par vairogdziedzera nepietiekamību var liecināt arī citi simptomi – nogurums, sausa āda, svara pieaugums, nespēks, garastāvokļa svārstības. Dažiem cilvēkiem rodas grūtības koncentrēties un pasliktinās atmiņa. Ja novēro vairākus no šiem simptomiem, konsultējies ar ārstu un veic asins analīzes, lai noteiktu vairogdziedzera hormonu līmeni.

Anēmija. Pazemināts hemoglobīna līmenis izraisa anēmiju jeb sarkano asinsķermenīšu trūkumu, tāpēc trūkst enerģijas, un tas apgrūtina siltuma saglabāšanu.

Neiropātija. Pēdu salšana var būt neiropātijas pazīme, un sevišķi bieži tā skar cukura diabēta pacientus.

Nepietiekams uzturs. Ja uzturā trūkst kaloriju vai svarīgu uzturvielu, organismam nav pietiekami daudz enerģijas siltuma ražošanai.

Slikta asinsrite. Tā var pasliktināt ķermeņa spēju uzturēt siltumu. Sliktu asinsriti bieži novēro cilvēkiem ar asinsvadu saslimšanām.

Kā uzturēt siltumu, ja visu laiku salst?

Lai nebūtu auksti, ēd pilnvērtīgi – iekļauj ēdienkartē olbaltumvielas, veselīgos taukus un ogļhidrātus. Raugies, lai uzturs būtu sabalansēts un tajā būtu vitamīni, īpaši dzelzs un B12 vitamīns, kas piedalās asinsrades procesā un palīdz uzturēt siltumu. Arī fiziskās aktivitātes – īsa pastaiga vai vingrošana – var paaugstināt ķermeņa temperatūru un uzlabot asinsriti, līdz ar to tik ļoti nesals. Atceries, ka ļoti svarīgi ir izvēlēties apģērbu, kurā nav auksti. Vieglāk siltumu būs saglabāt, ja vilksi dabīga materiāla apģērbu vairākās kārtās. Neaizmirsti par siltām zeķēm un cimdiem, jo visbiežāk salst tieši rokas un kājas.

Kad doties pie ārsta?

Konsultējies ar ārstu, ja diendienā ir auksti un tas traucē, ja papildus aukstuma sajūtai nav spēka, ir izteikts nogurums, sausa āda vai izkrīt mati. Šādi simptomi var liecināt par nopietnām veselības problēmām, kuru savlaicīga diagnostika un ārstēšana ievērojami uzlabo dzīves kvalitāti.

Tēmas