Mizas un pumpuri veselībai - īstais laiks tos vākt ir tieši tagad
foto: Shutterstock
Pumpuru tēja.

Mizas un pumpuri veselībai - īstais laiks tos vākt ir tieši tagad

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Marts un aprīļa sākums ir īstais laiks, lai ievāktu mizas un pumpurus. Kā to pareizi darīt, un ko ar to visu iesākt, stāsta zāļu sieva Līga Reitere.

Kur vākt mizas un pumpurus?

Nevāc ceļmalā, kur nosēžas izplūdes gāzes. Vāc meža izcirtumos, kur izcērt stigas un ceļus, laukos, kur izcērt grāvjus un zemi attīra no liekiem krūmiem, dārzā, kur izgriež liekus krūmus.

Kad ievākt pumpurus?

Tie patlaban ir ļoti stipri piebrieduši, tāpēc stiprinās imunitāti. Ievāc tos, kad zaļumiņš tik tikko redzams un pumpurs vēl nav atplaucis.

Kā ievākt?

Sagriez zariņus, sasien buntītē un sakaltē. Cita metode ir uzmaukt uz zariņiem kuļķeni, spilvendrānu vai citu audumu un ar plaukstām berzēt, lai pumpuri nobirst nost. Sīkos zariņus var sagriezt ar dārza šķērēm un pēc tam sasmalcināt – sakapā vai sagriez tik sīkos gabaliņos, kā paši pumpuri.

Kā lietot?

* Svaigi pumpuri ir vērtīgāki nekā kaltēti, tādēļ pēc iespējas lieto uzturā svaigus: ēd tāpat, pievieno salātiem, sablendē un pievieno dzērienam.

* No sausiem pumpuriem taisi pulveri un lieto imunitātei.

* Liec pumpurus degvīnā un eļļā, lai pagatavotu izvilkumu.

* Tējā, karstumā, aizies bojā ļoti daudz vērtīgo vielu, tāpēc labāk saberz pumpurus pulverī un iemaisi vēsā vai siltā dzērienā.

foto: Shutterstock
Pavasara pumpuri veselībai.
Pavasara pumpuri veselībai.

Kurus pumpurus vākt?

Alksnis palīdz nierēm, aknām, kuņģim, veicina vielmaiņu, gremošanu. Taču alkšņa pumpuri nav garšīgi, tādēļ labāk tos izkaltē un samal pulverī, kuru pēc tam iemaisi ēdienā vai dzērienā.

Bērzs ir urīndzenošs, taču, ja ir nieru problēmas, šos pumpurus noteikti nedrīkst lietot, lai nepārslogotu nieres.

Ceriņi palīdz pret reimatisma, locītavu, muguras sāpēm. Izvilkumu degvīnā lieto locītavu ierīvēšanai vai kā kompresi.

Lazda veicina aknu atjaunošanos, dziedē elpceļus, stimulē asinsriti. Skaras noplūc, liec uz cepampapīra, lai sažūst, un caur sietiņu izkrati ziedputekšņus, ko lieto uzturā. Pārējās skaras ar rokām sabirdini bļodiņā, un tev būs skrubis jutīgai ādai.

Upenes satur ļoti daudz C vitamīna un miecvielu, dažādus sāļus un skābes, kas vajadzīgi ādai un urīnceļiem, acu veselībai un imunitātei. Svaigus pumpurus liec kokteiļos, salātos, izmanto kā garšvielu.

Ko darīt ar mizām?

Mizas pavasarī no zariem var novilkt ļoti viegli, taču labāk tās nokasīt. Liec nazi taisni, 90 grādu leņķī pret zaru, un, stipri piespiežot, stumdi turpu šurpu. Tad miza velsies garām šķiedrām.

Izvilkums degvīnā. Traukā liec ⅕ pumpuru vai mizu un aplej ar vismaz 60 % degvīnu. Uz 7–10 dienām atstāj, lai ievelkas. Biezumus nokās, novilkumu salej mazās pudelītēs. Ja nenokāsīsi, izvilkums nesabojāsies, tikai kļūs aizvien duļķaināks, taču arī tad to var lietot kaut pēc pāris gadiem. Lieto 1 ēdk. uz glāzi ūdens.

Izvilkums eļļā. Ņem sauju mizu uz 1 l auksti spiestas eļļas. Izvēlies tādu, kurai derīguma termiņš ir ap pusgadu, lai izvilkumu paspētu iztērēt un izlietot. Eļļu uzsildi ūdens peldē līdz 40 grādiem, ieliec sakasītās mizas un pāris stundu noturi 40 grādos. Pēc tam noliec siltā vietā, lai pāris dienu ievelkas. Tad nokās biezumus. Izlietotās mizas uzreiz izmanto masāžai pirtiņā, savukārt eļļas izvilkumu – skaistumkopšanā un krēmu pagatavošanai. Atceries, ka izvilkumu eļļā lieto tikai ārīgi!

Kādas mizas vākt?

Apse samazina audzēju veidošanos. Mizas izvilkumu degvīnā lieto, lai apkarotu ādas ēdes. Var novārīt ūdenī, mazgāt izgulējumus un citādi ielaistu miesu.

Ievas izvilkums eļļā ir ļoti labs pret iekaisumiem, dziedē brūces, iekaisušu ādu, izsitumus, tostarp pusaudžu pumpas. Noderēs, lai mazinātu locītavu sāpes. Ar to var iemasēt visu miesu, ne tikai muguru vai pēdas.

Lazda palīdz asinsvadiem, vēnām, regulē holesterīna līmeni asinīs. Visvieglāk ir taisīt lazdu mizu novārījumu – sakasi mizas, iemet karstā ūdenī, pāris minūšu pavāri un atstāj vismaz uz 15 minūtēm ievilkties.

Kārklu, apses, papeles pamizā ir ļoti daudz vielu, kas šķidrina asinis, stiprina asinsvadu sieniņas, sirds muskulatūru. Izvilkums eļļā labi kalpos masāžai.