Apcietināta sieviete, kura, ielecot Ventā, nonāvēja savus bērnus
Ventspilī notikušās traģēdijas iemesli joprojām ir neskaidri.
112

Apcietināta sieviete, kura, ielecot Ventā, nonāvēja savus bērnus

Jauns.lv

Ventspils tiesa piemērojusi apcietinājumu jaunajai sievietei, kur 19.jūnija naktī, visticamāk, ielēca Ventā pie Ventspils Apvedtilta, līdzi ņemot savus divus mazos bērnus, kuri gāja bojā.

Apcietināta sieviete, kura, ielecot Ventā, nonāvēj...

Ventspils tiesas priekšsēdētāja palīdze Dace Grauziņa aģentūrai LETA apstiprināja, ka sievietei piemērots apcietinājums, taču sīkāku informāciju tiesa nevarot izpaust, jo lēmums par apcietinājuma piemērošanu pieņemts slēgtā tiesa sēdē.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), traģēdija notikusi 19.jūnija naktī ap plkst.3 Ventspilī pie Apvedtilta. Upē ielekušo 1986.gadā dzimušo sievieti izglābuši robežsargi, kuriem pie Apvedtilta ir atbalsta bāze ar laivu. Bērnus izglābt nav izdevies - 2010.gadā dzimušā zēna mirstīgās atliekas atrastas īsi pēc traģēdijas, bet jaunākais, 2011.gadā dzimušais zēns atrasts miris dažas stundas vēlāk.

Kā pastāstīja policijā, ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 118. panta 2. daļas par slepkavību, ja noslepkavotas divas vai vairākas personas. Izmeklēšana turpinās.

Kā informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Signe Šteinberga, sieviete ievietota īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.

Tikmēr Ventspils Sociālā dienesta vadītāja Dace Kaņepe informēja, ka upē ielekusī sieviete iepriekš bijusi depresijā un vērsusies sociālajā dienestā pēc palīdzības saistībā ar situāciju ģimenē.

Noskaidrots, ka cietušās sievietes ģimene ir bijusi Ventspils pašvaldības Sociālā dienesta redzeslokā kopš 2011.gada augusta kā sociālās palīdzības saņēmēja.

Kā skaidroja Kaņepe, sieviete bijusi depresijā un krīzes situācijā saistībā ar situāciju ģimenē - nesen oficiāli šķirta viņas laulība, bet faktiski kopdzīve ar vīru izjukusi jau agrāk. Laika periodā, kamēr sieviete bijusi bērna kopšanas atvaļinājumā - no 2011.gada augusta līdz 2013.gada janvārim -, viņai bija piešķirts trūcīgās personas statuss. Šī gada februārī sieviete atsākusi strādāt, līdz ar to zaudējusi trūcīgās personas statusu. Tiesa, šī gada aprīlī viņa pārtraukusi darba attiecības. Kaņepes rīcībā nav informācijas, kas bijis par iemeslu darba attiecību pārtraukšanai.

Jūnijā sieviete Sociālajā dienestā bijusi vairākas reizes. Pēdējā reizē, 14.jūnijā, viņa teikusi, ka nu jau jūtoties daudz labāk, par ko liecinājis arī viņas izskats. "Grūti pateikt, kas ir noticis šo dienu laikā," atzina Kaņepe.

Sievietei piedāvāta psihologa palīdzība, bet viņa no tās atteikusies, taču piekritusi pieteikties kursos Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). Kaņepes rīcībā ir informācija, ka vēl nesen sieviete bijusi uz NVA kursiem. Tāpat sieviete piekritusi ar bērniem apmeklēt dienas centru.

Kā informēja Kaņepe, gluži bez ienākumiem ģimene nav bijusi - māte saņēmusi gan bērna kopšanas pabalstus, gan uzturlīdzekļus no uzturlīdzekļu garantiju fonda.

Mātes ar diviem bērniem pašnāvības mēģinājums, ielecot Ventā no tilta, Latvijas vēsturē ir nebijis gadījums. Pie mums kolektīva pašnāvība, iespējams, notika pirmo reizi. Šis suicīda gadījums ir arī veselības un sociālās aprūpes sistēmas pilnīga izgāšanās, uzskata mediķi.

Ģimenes pašnāvība – Latvijā pirmo reizi

Ventspils traģēdija ir unikāls gadījums, portālam diena.lv atzina Tiesu medicīnas ekspertīzes centra direktore Aija Mežsarga. „Mūsu praksē nav bijis kolektīvu pašnāvības gadījumu, kur nu vēl, kad vecāki to būtu darījuši kopā ar bērniem. Tādā ziņā Ventspilī notikušais ir unikāls gadījums,” sacīja Mežsarga.

Kriminologs Andrejs Vilks arī atzīst, ka savā praksē neatceras gadījumu, kad būtu veikta pašnāvība kopā ar bērniem. „Šādas „ģimeņu” pašnāvības kādreiz notiek jaunajās reliģiskajās sektās,” stāstīja Vilks.

Sieviete ir bijusi Ventspils Sociālā dienesta redzeslokā un no tā arī saņēmusi dažādu palīdzību – gan vienreizēju pabalstu 30 latu apmērā, gan apmeklējusi bezdarbnieku kursus. Viņai arī piedāvāta psihologa palīdzība, bet no tās viņa atteikusies.

Psihiatriju asociācijas prezidents Andris Lutums dienai.lv sacīja: „Pilnībā ir iespējama situācija, ka sociālais dienests nevarēja pamanīt, ka sievietei ir kādas suicidālas tieksmes vai nodoms izdarīt pašnāvību. Jāņem vērā, ka pašnāvība visbiežāk ir impulsīva rīcība, īpaši gados jauniem cilvēkiem. Pašlaik mēs varam tikai spekulēt, vai tā bija smaga depresija vai akūti psihotiski traucējumi. Turklāt pacienta psihiskais stāvoklis var krasi pasliktināties dažu dienu laikā.” Arī Tērauds atzīst, ka savā praksē nezina nevienu gadījumu, kad Latvijā būtu veikti šādi paplašinātie suicīdi, tiesa ārzemju profesionālajā literatūrā tādi esot aprakstīti.

Rīgas psihoneiroloģiskās slimnīcas psihiatrs Andris Lutums piebilst: „Iespējams, sieviete uzskatīja, ka viņas bērniem nav cerību uz labāku dzīvi un vēlējās pēc savas saprašanas viņus pasargāt. Viņai droši vien likās, ka tā būs bērniem labāk.”

Veselības un sociālās sistēmas pilnīga izgāšanās

Veselības un sociālās aprūpes sistēmas izgāšanās – tā Ventspilī notikušo traģēdiju LTV raidījumam „Panorāma” raksturo Latvijas Psihiatru asociācijas viceprezidents, profesors Elmārs Rancāns Viņš norāda, ka liktenīgā lēmuma cēlonis, ļoti iespējams, bijusi depresija, kuru neviens nav laikus ievērojis. Taču profesors uzsver – traģēdijā nevar vainot tikai sociālos darbiniekus. Lai identificētu psihiskas saslimšanas, ļoti svarīga ir sadarbība ar medicīnas dienestiem.

Šis lēmums netika pieņemts vienā dienā - zaudēta darba vai šķiršanās dēļ, pārliecināts Rancāns. Ļoti iespējams, jaunajai sievietei bijusi depresija. Šādas psihiskās saslimšanas uzliesmojumu laikā, dzīve rādās tikai drūmās krāsās un lēmums padarīt sev galu var šķist kā vienīgais risinājums.

„Pašnāvība, pie tam paņemot sev līdzi divus pašus dārgākos cilvēkus – savus bērnus – liecina par to, ka cilvēks bijis īpašā stāvoklī, ļoti iespējams, ka viņam bija smaga depresija un stāvoklis netika atpazīts. (..) Notikums ir traģisks, un, es uzskatu, ka tas ir mūsu visas kopējās veselības un sociālās sistēmas izgāšanās spilgts apliecinājums,” tiešs ir Rancāns.

„Bija bieza migla, nebija arī apgaismojums…”

Upē ielekušo sievieti izglābuši robežsargi, kuriem pie Apvedtilta ir atbalsta bāze ar laivu. Sievieti no ūdens izvilcis robežsardzes kutera kapteinis Gatis Brokāns. Viņš traģisko nakti atceras: „Mēs dzirdējām sievietes saucienus pēc palīdzības. Bija bieza migla, nebija arī apgaismojums, tāpēc nebija iespējams noteikt, no kurienes nāca saucieni.” Tāpat robežsargs LTV raidījumam „Panorāma” atklāja, ka sieviete uzvedusies neadekvāti – bļāvusi, saukusi pēc palīdzības. Viņa arī esot pieminējusi bērnus, taču sākotnēji nav bijis saprotams, ko viņa mēģina pateikt.

Tagad sievietei, kura jau ir apcietināta, par bērnu nonāvēšanu draud pat mūža ieslodzījums.

Sieviete strādājusi kādā veikalā par kasieri. Viņas bijušie kolēģi „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” atklājuši, ka sieviete pirms pāris nedēļām atlaista no darba, jo bijušas pircēju sūdzības, ka viņa lēni un slikti strādā. Kolēģi esot centušies viņu visādi glābt, taču nav bijis variantu. Sieviete lietojusi dažādus medikamentus, tostarp antidepresantus, kas uz viņas uzvedību atstāja zināmu ietekmi. Viņai bijušas psiholoģiska rakstura problēmas. „Diezgan bezcerīgs gadījums,” izsacījusies kāda bijusī kolēģe. Viss sievietes kādreizējais darba kolektīvs ļoti pārdzīvojot notikušo un esot lielā šokā, ka viņa tā izrīkojusies ar saviem bērniem.

Vai varēja novērst traģēdiju Ventspilī (LTV „Panorāma”)
Traģēdijas cēlonis - depresija? (LTV „Panorāma”)
Traģēdija Ventspilī (TV3 Ziņas)

Kasjauns.lv/LETA /Foto: Publicitātes