Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 1. un 2. februārī. FOTO. VIDEO
Aija Andrejeva uzsāk koncertsēriju, kurā prezentē savu jauno albumu „Mežā”, pirmais koncerts Liepājā. Rīgā notiek Eirovīzijas dziesmu atlases konkursa pusfināli. Kontrtenors Segejs Jēgers mūzikas namā „Daile” svin savu 35. dzimšanas dienu. Mūzikas cienītājiem šīs brīvdienas solās būt gana piepildītas.
Vēl Rīgas Kongresu namā uzstājas ķeltu mūzikas pirmā lēdija Moija Brenana ar savu ģimenes grupu „Clannad”. Daugavpilī jau desmito reizi notiek Starptautiskais folkloras festivāls, bet Liepājas pusē – vērienīgais autorallijs „ Liepāja”. Protams, daudz jaunumu arī izstāžu zālēs.
1. Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālais pusfināls
Rīgas koncertzālē „Palladium” sestdien un svētdien, 1. un 2. februārī, pulksten 21.00 divos pusfinālos par dalību Eirovīzijas dziesmu konkursā Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā šī gada maijā sacentīsies 24 dziesmas. No katra pusfināla 12 atskaņotajām dziesmām sešas tiks izvirzītas nacionālajam finālam, kas 22. februārī notiks Ventspilī.
Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālās atlases koncertus 1. un 2. februārī koncertzālē „Palladium” vadīs dīdžejs un pasākumu vadītājs Ēriks Loks un improvizācijas teātra aktieris Nauris Brikmanis.
Pirmajā pusfinālā 1. februārī Rīgā uzstāsies dj Dween un Sabīne Berezina ar dziesmu „Dejo tā”, grupa „Crazy Dolls” ar dziesmu „Bučas”, Tamara Rutkovska ar dziesmu „I’m happy”, Niko ar dziesmu „Here I am again”, Ivo Grīsniņš - Grīslis ar dziesmu „I’ve got”, grupa „Aarzemnieki” ar dziesmu „Cake To Bake”, Oskars Deigelis ar dziesmu „Just Stop”, Samanta Tīna ar dziesmu „Stay”, grupa „MyRadiantU” ar dziesmu „Going All the Way”, Aminata Savadogo ar dziesmu „I can breathe”, Dāvis Matskins ar dziesmu „I need more”, kā arī Olga un „Līgo” ar dziesmu „Saule riet”.
Otrajā pusfinālā 2. februārī Ralfs Eilands, Valters Pūce, Nelli Bubujanca izpildīs dziesmu „Revelation”, Katrine Lukins izpildīs dziesmu „You Are The Reason”, grupa „Mad Show Boys” – „I need a soul-twin”, Markus Riva – „Lights on”, Anete Volmane – „Breathe slow”, Rolands Ūdris – „What if it was”, Katrīna Bindere – „Moment and tomorrow”, Andris Kivičs – „Pa vidu Tu”, Dons – „Pēdējā vēstule”, Sabīne Vidriķe – „Is It Possible”, Sabīne Berezina – „Pressure”, grupa „Eirošmits” – „If I Could (Get Away)”.
Šo Eirovīzijas nacionālās atlases pusfinālos tiešraidē translēs arī Latvijas Televīzijas 1. programma Biļešu cenas: 7 eiro („Biļešu servisa” tīklā).. Sīkāk internetā: www.palladium.lv.
Zināmi Eirovīzijas nacionālās atlases pusfinālisti („LTV Panorāma”)
2. Aija Andrejevas jaunā albuma „Mežā” prezentācijas koncertuzvedums
No 1. februāra Aija Andrejeva visus aicina uz sava jaunā albuma „Mežā” koncertu sēriju Liepājā, Valmierā, Rīgā, Ventspilī un Rēzeknē. Pirmais koncerts 1. februārī pulksten
„Akustisks vēstījums par mīlestību solo balsij, divām ģitārām, klavierēm, trompetei un sitaminstrumentiem”, tā jauno programmu raksturo tās komponists Kārlis Lācis, kurš kopā ar pavadošo mūziķu grupu - Kasparu Zemīti, Kasparu Grigali, Konstantīnu Jemeļjanovu, Ēriku Upenieku un Andri Grunti - koncertos atskaņos albumā iekļautās kompozīcijas. Dziesmu tekstu autore ir dzejniece Māra Zālīte. Koncertuzveduma režisors - Juris Jonelis, bet horeogrāfe - Olga Žitluhina.
Nākamie koncertzuvedumi notiks 8. februārī Valmieras teātrī, 22. februārī Rīgā, mūzikas namā „Daile”, 27. februārī Ventspils teātra namā „Jūras vārti” un 1. martā Rēzeknē, Latgales vēstniecībā „Gors”. Biļešu cena: 7 – 12 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: http://www.aijaandrejeva.lv .
3. Ķeltu mūzikas pirmā lēdija Kongresu namā
Svētdien, 2. februārī, pulksten 18.00 Rīgas Kongresu namā muzicēs ķeltu mūzikas pirmā lēdija Moija Brenana un viņas leģendārā grupa „Clannad” .
Tulkojumā no ķeltu valodas „clannad” nozīmē „ģimene” un grupas dalībniekus patiesi saista tuva radniecība – tās centrā jau kopš 1970. gadu sākuma ir Moija Brenana, kuras balsi Bono savulaik atzinis „par vienu viena no brīnišķākajām, ko dzirdējusi cilvēka auss”. Grupas sastāvā ir arī divi Moijas brāļi un vēl divi tuvi radinieki. Pagājušā gadsimta astoņdesmito. gadu sākumā tajā darbojusies arī pati slavenākā Brenanu ģimenes atvase – Moijas māsa, ko pasaule pazīst ar vārdu Enja (Enya).
„Clannad” repertuāru veido smalki atmosfēriskas tradicionālajā īru mūzikā balstītas balādes, kurās neaizmirstamas vokālās harmonijas un maigas arfas skaņas savijušās ar vieglām džeza, new age, pop un pasaules mūzikas ietekmēm. Smalko noskaņu dēļ viņu mūzika bieži izmantota kino un arī par starptautisko slavu Clannad var pateikties kino.
Jāatgādina, ka jau 2011. gada nogalē Moija Brenana ar programmu „Irish Cristmas” uzstājās Rīgā un tagad viņa atkal atgriezusies, lai priecētu Rīgas publiku. Biļešu cenas: 17 -30 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.kongresunams.lv.
„Clannad”: „Theme from Harry’s Game”
4. Starptautiskais folkloras festivāls Daugavpilī
Šajā nedēļas nogalē notiek X Daugavpils Starptautiskais folkloras festivāls, kurā piedalīs vairāk nekā 200 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem un vairāk nekā 50 dalībnieku no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas un Gruzijas. Festivāla laikā savu 20 gadu jubileju svinēs arī Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras kopa „Svātra”.
Pilsētas iedzīvotāji un viesi tiek aicināti piedalīties festivāla aktivitātēs un izbaudīt tradicionālo kultūru, kas ietver sevī neskaitāmu paaudžu pieredzi. Festivāla atklāšana notiks piektdien, 31. janvārī, pulksten 18.00 Latviešu kultūras centā (Vienības namā, Rīgas ielā 22a), kam pulksten 21.00 sekos Folkloras danču vakars.
Festivāla galvenās aktivitātes notiks sestdien, 1. februārī, Daugavpils Latviešu, Poļu, kā arī Krievu kultūras centros un Daugavpils Kultūras pilī. Latviešu kultūras centrā sestdien, 1. februārī, jau no vienpadsmitiem rītā darbosies gan latviešu tradicionālās dziedāšanas, gan sveču liešanas un niedru stabuļu gatavošanas meistardarbnīcas. Pulksten 13.00 Poļu kultūras centrā (Varšavas ielā 30) uzstāsies gruzīnu folkloras kopa „Elesa”, bet pilsētas Kultūras pilī (Smilšu ielā 92) vienos pēcpusdienā uzstāsies folkloras kopas no Ukrainas un Baltkrievijas. Pulksten 15.00 Latviešu kultūras centrā notiks festivāla lielkoncerts, bet septiņos vakarā Kristīnes Kārkles – Puriņas un grupas „Folkvakars” koncerts. Sīkāk ar festivāla programmu var iepazīties internetā: www.vienibasnams.lv .
Lai izdotos aizraujošas un neaizmirstamas brīvdienas folkloras festivāla organizatori piedāvā apmeklēt arī Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Daugavpils Māla mākslas centru, Krievu kultūras centru, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, Latviešu māju un citus kultūras un tūrisma objektus.
5. Sergejs Jēgera jubileja
Mūzikas namā „Daile” (Krišjāņa Barona iela 31, Rīgā) sestdien, 1. februārī, pulksten 15.00 būs īpaša svētku noskaņa, jo savus klausītājus priecēs savas 35. dzimšanas dienas gaviļnieks – kontrtenors Sergejs Jēgers. Programmā izskanēs Džulio Kačīnī, Georga Frīdriha Hendeļa, Henrija Persela, Kristopa Vilibalda Gluka, Jāņa Lūsēna, Romualda Kalsona un citu skaņdarbi. Pie klavierēm - koncertmeistare Ieva Šmite Misiņa.
Sergejs Jēgers pēc mācībām Rīgas Mūzikas internātskolā ieguvis bakalaura grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un 2005. gadā beidzis maģistrantūru pēc studijām pie profesora Kārļa Zariņa. Papildinājis meistarību Šveicē (Schola Cantorum Basiliensis) pie profesora Andreasa Šolla un profesora Roberta Ekspēra meistarklasēs Francijā. No 2009. gada septembra Sergejs Jēgers ir docētājs Latvijas Mūzikas akadēmijas senās mūzikas klasē un vokālajā nodaļā.
Biļešu cenas: 7,5 – 17 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.dailesnams.lv.
Segrejs Jegers: „Panis Angelicus”
6. Labākie Eiropas autosportisti un Zivju diena Liepājā
No 31. janvāra līdz 2. februārim Liepājā, kā arī Liepājas un Kuldīgas apkārtnē notiek Eiropas čempionāta rallijā 2. posms – rallijs „Liepāja”, kas pulcē labākos Eiropas autosportistus, kā arī pasaules čempionāta līmeņa ekipāžas. Šīm sacensībām pieteikušies 56 piloti no 21 valsts, kas ir ievērojami vairāk nekā pirms gada, kad uz starta izgāja 37 automašīnas. Tāpat paralēli Eiropas čempionāta posmam risināsies arī pirmie divi Latvijas čempionāta posmi, kuriem pieteikušies 32 braucēji. Skaļākais vārds rallija „Liepāja” dalībnieku sarakstā ir „M-Sport” komandā braucošais francūzis Braiens Bufjē, kurš pasaules autorallija čempionāta jaunās sezonas pirmajā posmā Montekarlo izcīnīja 2. vietu.
Eiropas čempionāta rallijā atklāšana notiks piektdien, 31. janvārī, pulksten 19.30 Liepājas promenādē. Sestdien, 1. februārī, rallija automašīnām starts tiks dots deviņos rīta. Sestdien ralliju varēs vērot arī Kuldīgas pusē. Svētdien, 2. februārī, pirmās rallija automašīnas starts Liepājā jau tiks dots pusseptiņos no rīta, bet sešos vakarā jau paredzēts rallija finišs. Svētdien pulksten 20.30 Liepājas promenādē notiks Eiropas rallija čempionāta 2. posma un Latvijas rallija čempionāta 2. posma apbalvošanas ceremonija. Sīkā ar rallija programmu
Lai izklaidētu ne tikai autosporta fanus, bet arī viņu ģimenes, Liepājas promenādē sestdien, 1. februārī. No pulksten 11.00 līdz 17.00 norisināsies Zivju diena. Tajā ikviens bez maksas varēs nobaudīt Liepājas Valsts tehnikuma pavāru pagatavotu laša zupu, vērot izrotātus Liepājas Promenādē esošos Jūras spēku flotiles kuģus un uzkāpt uz kuģa klāja. Ja laika apstākļi būs piemēroti un nebūs aizsalis Tirdzniecības kanāls, tiks piedāvāta arī neliela ekskursiju ar laivu „Četri vēji”. Tāpat ikviens Zivju dienas apmeklētājs varēs iegādāties gan zivis, gan kūpinātas gaļas izstrādājumus, gan sēklu un riekstu maisījumus un citus gardumus. Pasākumā būs padomāts arī par plašu kultūras programmu. Par pārsteigumiem parūpēsies arī BMX riteņbraucēji un Liepājas Jauniešu mājas ielas vingrotāji.
Sīkāk iepazīties ar rallija programmu, kā arī ar to saistītiem pasākumiem, var internetā: www.lvrally.com . Biļetes cena visiem rallija „Liepāja” ātrumposmiem – 20 eiro (vienam ātrumposmam – 12 eiro).
7. Izstāžu ceļvedis: veltījums latam un modernā ikonogrāfija Vecrīgā, purvs Saulkrastos un pasaules pilsētas Kuldīgā
* Rīgas mākslas galerijā „Mākslas banka” (Jaunielā 14, Vecrīgā) līdz 5. februārim skatāma konkursa izstāde „Veltījums latam”, kas iezīmē unikālu vēsturisku notikumu – atvadīšanos no Latvijas oficiālās naudaszīmes, un piedāvā dažādu mākslinieku interpretācijas par šo tēmu. Katra mākslinieka subjektīvais vēstījums noskaņo skatītāju no smeldzīgi romantiska līdz simboliski sarkastiskam garīgam stāvoklim. Izstādes laikā apbalvošanai tiks virzīti divi mākslas darbi - žūrijas balvas un skatītāju simpātiju balvas ieguvējs. Nākamnedēļ – 5. februārī pulksten 17.00 „Mākslas bankā” notiks žūrijas un skatītāju izvirzīto mākslas darbu apbalvošana un konkursa mākslas darbu izsole. Sīkāk internetā: www.makslasbanka.lv .
„Mākslas bankas” veltījumi latam
* Savukārt Vecrīgas galerijā „Monaro” (Gleznotāju ielā 5) vēl tikai šajās brīvdienās iespējams aplūkot jaunās mākslinieces Ances Gricmanes modernās ikonogrāfijas personālizstādi „Archaic”. Eksponētās gleznas ir neparasta kompozīcija starp mūziku, eļļas glezniecību un autortehniku, kurā izmantoti tādi netradicionāli glezniecības materiāli kā sakrālās mūzikas notis. Kolekcijas darbi ir vērtējami kā modernās ikonogrāfijas aizsākums glezniecībā. Sestdien un svētdien, 1. un 2. februārī, izstāde apskatāma no pulksten 12.00 līdz 18.00.
* Tāpat Rīgas Mākslas telpā līdz 6. martam ir apskatāma vēl viena izstāde - Latvijas grafikas simtgadei veltīta izstāde „Grafika-S”, kas ir lielākais grafikai veltītais notikums Latvijā pēdējos divdesmit gados. Tajā apskatāmi vairāk nekā piecdesmit Latvijas mākslinieku jaunākie darbi. Izstādes dalībnieki ir atzīti meistari un jaunie talanti, tradicionālisti un konceptuālisti - Latvijas grafikas izcilie meistari un pazīstamie mākslinieki, kā arī jaunie talanti. 2014. gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, izstāde „Grafika–S” atgādina zīmīgu simtgadi: 1914. gadā Rīgā notika pirmā latviešu mākslinieku grafisko darbu izstāde, ko sarīkoja Latviešu mākslas veicināšanas biedrība. Sestdien, 25. janvārī, no pulksten 10.00 līdz 16.00 Rīgas Mākslas telpā arī notiks konference, kas veltīta vēsturiskās izstādes simtgadi, kurā runās par grafikas diskursu mūsdienu mākslā. Konferencē uzstāsies dalībnieki no Rīgas, Liepājas, Daugavpils, Londonas un Ķelnes. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv.
* Rīgas Mākslas telpas (Kungu ielā 3, zem Rātslaukuma) Intro zālē atklāta mākslinieka Indriķa Ģelža (1988) personālizstāde „Nemanāma atšķirība”, kurā atšķirība starp parasto un neparasto var būt gandrīz nemanāma. Parasto mēs saprotam kā „īstu”, „substanciālu”, bet kas ir neparastais? Izstādi veido pieci jauni mākslinieka darbi: „Leņķis”, „Trīs atmiņas par vienu objektu”, „Piekabe. Kolonna” un „Fotogrāfija”, kas sava neparastā izskata dēļ atsauc atmiņā modernisma strāvojumus – futūristiskas vai sirreālistiskas pārmērības, taču faktūra ir atšķirīga: ja modernisms darbojas kā politika, kā stratēģija un taktika, kas piedāvā šķietami universālu kultūras modeli, tad Indriķa Ģelža „Nemanāmo atšķirību” var saukt par spekulāciju, ko uzskatāmības labad papildina vizuāli tēli. Izstāde būs skatāma līdz 6. martam. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv .
* Saulkrastu novada domes zālē (Raiņa ielā 8) ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Jāņa Andra Oša personālizstāde „Ainava un tās transformācijas”, kurā ar pārsteigumu varam atklāt, cik glezniecisks un poētisks var būt purvs. Jānis Andris Osis iedvesmu savām gleznām ir guvis, izstaigājot vairākus purvus, no kuriem katram ir savs raksturs. „Mūsdienu civilizētajā pasaulē, tai skaitā Latvijas modernajā, nereti degradētājā ainavā, neskartos purvus, tīreļus un dumbrājus uztveram kā harmoniski veldzējošu oāzi. Te ir ne ar ko nesalīdzināma, skaudra, šķietami nabadzīgāka augu valsts. Tomēr, vai par nabadzīgām var saukt nelielā auguma červeļainās priedītes, kuras purvos sasniedz 300 gadu vecumu? Visapkārt te valda ciņi, lāmas, sūnas, ķērpji, virši, rasenes un vesela putnu paradīze. Liels ir kārdinājums rotaļāties ar bagātīgi fakturēto dabas formu iluzorajām vīzijām purva ūdeņu spoguļos, bet pāri visam iespēja notvert un paust savas noskaņas no dzīves kņadas attālinātajā purva oāzē,” teic mākslinieks. Sīkāk internetā: www.saulkrasti.lv .
* Savukārt cita Mākslas akadēmijas profesora – augstskolas rektora Alekseja Naumova izstāde līdz 16. februārim skatāma Kuldīgas Mākslas namā (1905. gada ielā 6). Viņš, atšķirībā no sava kolēģa, nav vis pievērsies neskartajai dabai, bet gan urbānajai videi. Kuldīgā skatāma Alekseja Naumova personālizstāde „Pasaules pilsētas”. Sestdien, 1. februārī, pulksten 16.00 Mākslas namā mākslinieks visus kuldīdzniekus un mākslas cienītājus aicina uz tikšanos. Izstādē varam iepazīt Alekseja Naumova gleznotās pilsētas un dabas ainavas, kas tapušas īsi pēc studiju beigām, vēl pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, gan jaunākās gleznas, kuras mākslinieks radījis pavisam nesen – 2013. gada nogalē. Darbi apmeklētājus ved ceļojumā no Ņujorkas un Vašingtonas Ziemeļamerikā līdz Baku, Taškentai un Pekinai Āzijā un Parīzei, Vīnei, Budapeštai Eiropā. Protams, izstādē būs redzamas arī Latvijas pilsētas, tostarp Kuldīga. Sīkāk internetā: www.biblio.kuldiga.lv.