Kultūra
2014. gada 21. februārī, 18:28

Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu piešķir Margaritai Stārastei

Jauns.lv

Latvijas Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu gadsimta garumā piešķir Margaritai Stārastei, aģentūru LETA informēja SIA "Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja" vadītāja Andra Konste.

Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu piešķi...

Viņa norādīja, ka mūžība, apsteidzot vēsti teju par dažām dienām, aizsauca pie sevis Latvijas spožāko un tautas sirdī iemīļoto bērnu literatūras vēstnieci. Ekspertu komisija, noliecot galvas mūžības priekšā un godinot Stārastes ieguldījumu, nolēmusi balvu novēlēt Mūža balvas laureātes ģimenei - lai Stārastes izcilais ieguldījums Latvijas rakstniecībā, grāmatu mākslā un kultūrā rod pelnītu turpinājumu un piemiņu.

Stāraste dzimusi 1914.gada 2.februārī, beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, sarakstījusi un ilustrējusi divdesmit grāmatas bērniem, un ilustrējusi vairāk nekā četrdesmit citu autoru grāmatas bērniem. Autores grāmatas tulkotas un izdotas poļu, lietuviešu, angļu, vācu, krievu un japāņu valodā. Pēc Stārastes darbu motīviem tapušas vairākas animācijas filmas. Stāraste ir Latvijas Mākslinieku savienības un Latvijas Rakstnieku savienības biedre, godalgota ar Triju Zvaigžņu ordeni un Kultūras ministrijas Atzinības rakstu. Viņas ieguldījums savulaik novērtēts ar Pastariņa prēmiju un grāmatu mākslas konkursa "Zelta Ābele" mūža balvu. Māksliniecei ir meita, četri mazbērni un pieci mazmazbērni. Stāraste aizgāja mūžībā 2014.gada 18.februārī.

Literatūrzinātnieks Raimonds Briedis stāstīja, ka tad, kad apgāds "Zelta Ābele" publicēja Stārastes pirmo grāmatu, kādā recenzijā tika teikts, ka bērniem patiks. Pirmās grāmatiņas bērni skatījās un lasīja, turpmākās jau lasīja viņu bērni un bērnu bērni. Grūti pat izrēķināt, cik paaudzēm Stārastes radītās grāmatas bijuši bērnības lasāmteksti un cik daudziem bērniem no 7 līdz 70 gadiem autores radītā krāsainā un omulīgā tēlu pasaule pieder pie bērnības atmiņām, atzīmēja Briedis. Viņš norādīja, ka arī grāmatas, kuras rakstījuši citi autori un kurām Stāraste veidojusi ilustrācijas, nav vairs bez tām iedomājamas. Baltie sniegavīri, Tince, Zīļuks, Kraukšķītis, Ieviņa, Sārtulis un citi pasaku un stāstu varoņi ļāvuši latviešu bērnu literatūrā turpināties tradīcijai, kuru aizsākuši 20.gadsimta sākuma autori.

Publicists un "satori.lv" redaktors Ilmārs Šlāpins par Stārasti stāstīja, ka viņa spējusi radīt pati savu pasauli - saulainu, košu, pārsteigumu un briesmu pilnu, taču ārkārtīgi labu un drošu. Šlāpins norādīja, ka viņas pasaulē darbojas vairāki svarīgi likumi, taču viens no galvenajiem - acis turēt plaši ieplestas, brīnīties par visu un vienmēr. Šlāpins stāstīja, ka Stārastes kartēs svarīgākais ir nevis robežas, bet takas - ikviens ceļš ved uz satikšanos ar kaut ko jaunu.

Stārastes zīmēto zvēriņu, vīriņu, lellīšu un ķiparu attieksme pret neizprotamo ir tik tīra un iedvesmojoša, ka to spēj saprast un pieņemt par savu ikviens, kas reiz bijis bērns, atzīmēja Šlāpins. Viņš uzsvēra, ka arī, ja paši kautrējamies to atzīt, Stārastes zīmējumi ir viens no ietekmīgākajiem mūsu kolektīvās zemapziņas arhetipiem, kas uzaudzinājis ne vienu vien latviešu paaudzi ar visām mūsu bailēm, bažām, priekiem un cerībām.

Dzejniece Anna Auziņa pauda, ka Stārastes bagātīgajam devumam galvenokārt raksturīga rūpīgā darbā pausta pašaizliedzīga mīlestība un milzu cieņa pret cilvēku, kurš paņēmis rokās grāmatu, kaut arī šis cilvēks vēl neprastu pats lasīt. Mākslinieces darbi, pēc Auziņas teiktā, apvienojot tekstu un attēlu nemainīgi augstā profesionālā kvalitātē, aizvien spēj vairot vērīgumu, iztēli, sirsnību un līdzjūtību gan bērnā, gan pieaugušajā. Auziņa norādīja, ka Stāraste pie rokas ievedusi grāmatu pasaulē neskaitāmus vairāku paaudžu lasītājus. Dzejniece atzina, ka Stāraste neapšaubāmi ir pelnījusi balvu par mūža ieguldījumu Latvijas literatūrā.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā. 2001.gadā tika sākta tradīcija ik gadu izvērtēt literāro veikumu un piešķirt balvas literatūrā, kas uzskatāmas par profesionālāko novērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Kopš 2010.gada par balvu rūpējas Latvijas Rakstnieku savienība, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Literatūras centrs.

Jau ziņots, ka "Latvijas Literatūras gada balvu 2013" pasniegs 24.aprīlī. Jaunumi saistībā ar balvu tiks publicēti mājaslapā " www.laligaba.lv ".

Literatūras gada balvai šogad saņemti vairāk nekā 50 pieteikumi piecās nominācijās.

LETA