Deputāti iepazīstas ar Dienas aprūpes centru bērniem
Sociālo jautājumu komitejas deputāti izbraukuma sēdē iepazinās ar biedrības Rehabilitācijas centrs „Mēs esam līdzās” Dienas aprūpes centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem Lēdmanes ielā 2. Komitejas priekšsēdētāja Olga Veidiņa un Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte arī atklāja vides adaptācijai paredzēto pacēlāju uz 2. stāvu.
Biedrība Rehabilitācijas centrs “Mēs esam līdzās” sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu realizē projektu „Agrīnās attīstības centrs bērniem ar īpašām vajadzībām”. Projekta mērķis ir veicināt sociālās atstumtības riskam pakļauto bērnu ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā, agrīni stimulējot komunikācijas un izziņas spējas.
O.Veidiņa: „Centrs ir aprīkots ar vismodernākajām iekārtām, dažādiem trenažieriem un īpašām rotaļlietām, kas domātas bērniem ar cerebrālo trieku un autiska spektra traucējumiem – pat datoru tastatūra ir piemērota darbam ar kājām vai lietošanai ūdenī. Centrā tiek veikts arī starptautiskā līmeņa zinātniskais darbs. Taču atšķirībā no daudzām attīstītajām valstīm, kur sociālā rehabilitācija balstās galvenokārt uz jauno tehnoloģiju pielietošanu, šeit uzsvars tiek likts uz cilvēcisko kontaktu ar mazajiem pacientiem. Centrā strādā nevis vienkārši teicami speciālisti, bet brīnišķīgi, labestīgi cilvēki, kuri sasniedz patiešām labus rezultātus. Man nav šaubu, ka centrs ir viena no pasaules vadošajām attiecīgā profila iestādēm, to apliecina arī daudzie Eiropas Savienības granti. Un, kad es dzirdēju, kā bērniņi mirdzošām acīm dzied un skaita dzejolīšu, kad es redzēju, kā viņi prot priecāties pat par simbolisku dāvaniņu, es ieguvu pārliecību, ka ar viņiem viss būs labi.”
Rehabilitācijas centra direktore Andra Greitāne informēja, kā kopš dzimšanas tiek apzināti bērni ar īpašām vajadzībām, kā notiek viņu izmeklēšana un diagnosticēšana, kā tiek izstrādāti individuālie rehabilitācijas plāni bērniem un viņu ģimenes locekļiem. Rehabilitācijas plāni ietver fizioterapeita, ģimenes ārsta, ergoterapeita, audiologopēda, psihologa, speciālā pedagoga, sociālā darbinieka un citu speciālistu bērna funkcionālā stāvokļa un sociālās situācijas novērtējumu, kā arī bērnam nepieciešamo konsultāciju, procedūru, t.sk., vecāku atbalsta pasākumu kompleksu. Centrā tiek nodrošināta bērna vecumam, veselības un funkcionālajam stāvoklim atbilstoša aprūpe, ēdināšana, palīdzība pašaprūpē, attīstot sociālās prasmes un veicinot sociālo integrāciju. Pērn centra pakalpojumu saņēma 29 bērni. A.Greitāne vērsa klātesošo uzmanību uz apstākli, ka pēdējos gados Latvijā manāmi pieaudzis zīdaiņu autistu skaits – jaunākie pētījumi liecina, ka cēlonis ir nikotīna intoksikācija, kas rodas no topošo māmiņu smēķēšanas.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto