Andris Grūtups no dzīves aizgājis, ciešot stipras sāpes
Advokāts Andris Grūtups no dzīves, iespējams, šķīries neciešamo sāpju dēļ, kuras viņam radīja vēzis. Lai arī viņš cīnījās ar slimību, Andris Grūtups cieta ļoti spēcīgas sāpes. Viņa grāmatu tulkotājs Nikolajs Kabanovs pieļauj, ka Andris Grūtups nevēlējās, lai viņu pamet veselais saprāts un tāpēc izdarīja pašnāvību.
Grūtupa grāmatu tulkotājs: „Andris nevēlējās, lai viņu pamestu saprāts”
Pazīstamā advokāta Andra Grūtupa pašnāvība varētu būt saistīta ar viņa ilgstošajām veselības problēmām, jo zināms, ka Grūtups ilgu laiku cieta no onkoloģiskas saslimšanas, radio „Baltkom” teicis Saeimas deputāts, Grūtupa grāmatu tulkotājs uz krievu valodu Nikolajs Kabanovs.
„Zinu, ka Andris pēdējos gadus sirga ar onkoloģisku slimību. Viņam bija ļoti spēcīgas sāpes, bet viņš cīnījās ar slimību. Acīmredzot beigās viņš izlēma aiziet pats, jo nevēlējās, lai viņu pamestu saprāts. Mēdz būt, ka cilvēki bioloģiski ir dzīvi, bet zaudē savu cilvēcisko veidolu. Andris nolēma pielikt punktu pats,” sprieda Kabanovs.
Jāteic, ka Grūtups pēdējos mēnešos smagi cieta no slimības izraisītām sekām. Vēl pirms dažām nedēļām viņš pa Vecrīgu pastaigājās, atbalstoties uz spieķa.
Advokāts sev jau sarūpējis mūža mājas
Jau pirms vairākiem gadiem Andris Grūtups sev sarūpējis iespaidīgas mūža mājas Meža kapos, kur uzcēlis iespaidīgu memoriālu, ko tā autori nodēvējuši par senlatviešu altāri.
Memoriāls no Zviedrijas melnā granīta iekārtots pie Rīgas I Meža kapu galvenajiem ieejas vārtiem. Pirms divarpus gadiem viņš Kasjauns.lv par izveidoto kapavietu daudz nevēlējās runāt, vien nosakot: „Ir savi iemesli. Sasniegsiet manus gadus, arī jums būs savi iemesli.”
Kapavietu izveidojusi akmens apstrādes firma „Griva”, tai pat piešķirts dzejisks nosaukums — „Melnā pērle”. Kā solīts uzņēmuma interneta lapā, šis materiāls izturēs simtiem gadu, gan salu, gan temperatūras svārstības.
„Kā melna pērle tas maigi laistās un zaigo starp rudenīgajiem kokiem un piesaista garāmgājēju skatus. Un patiesi – nevar nepamanīt, kāda dziļa un fascinējoša doma ir ietverta memoriāla kompozīcijā. Un rodas tik daudz jautājumu – kas tas ir – kāpēc tas ir, un citi,” vēstīja firmas mājas lapā.
Memoriāla kompozīcijā izmantots mākslā klasiskā „zelta griezuma” proporcija, pieminekļa sānu daļas un centrālo augšējo daļu rotā latviešu raksti, ko turpina granītā grieztas rakstu malas. Autori to nodēvējuši pat par senlatviešu altāri, svētuma simbolu, ziedojumu vietu, veltījumu patiesām jūtām – mīlestībai.
Mūža mājas, kuras Grūtups pats sev sarūpēja Meža kapos
Memoriāls "Melnā Pērle" pie Rīgas I Meža kapu ieejas, kura izveidē iesaistīts advokāts Andris Grūtups.
Mierpilna pārtikuša pensionāra dzīve
Vēl pagājušā gada sākumā Grūtups žurnālam „Kas Jauns” teica, ka pašlaik vada mierpilnu pārtikuša pensionāra dzīvi. Viņš tolaik stāstīja: „Esmu pensijā un dzīvoju vienpatņa dzīvi. Pirms 11 gadiem iznāca mana pirmā grāmata „Tiesāšanās kā māksla”, no rudens cītīgi strādāju – gribu jaunu redakciju, valodu uzlabot.
Īpaši tikties ar kādu nealkstu, vienīgā komunikācija ir, kad izeju dzert kafiju vai ēdu pusdienas restorānā, – ko satieku, to satieku. (..) Tiekos ar cilvēkiem no labdarības projektiem, kuros iesaistos.
Strādāju pie savas autobiogrāfiskās grāmatas, tas ir ļoti atklāti un intīmi. Vai būs pārdošanā, nevaru pateikt, pagaidām izskatās, ka nebūs. Var jau arī kādam draugam, tuvam cilvēkam uzdāvināt, pasaulē arī tāds žanrs eksistē. Protams, tas ir nosacīti, ar laiku tāda grāmata nokļūst arī pie plašākas auditorijas. Tā ka man ir, ko darīt, par garlaicību nesūdzos, pašam ar sevi pilnīgi pietiek.”
Visu interviju ar Andri Grūtupu lasiet ŠEIT.
Andra Grūtupa aiziešana no dzīves ir bijusi negaidīta. Latvijas Radio korespondents Edgars Kupčs sazinājies ar Grūtupa pusbrāli, laikraksta „Zemgales Ziņas” žurnālistu Gaiti Grūtupu, kurš sacīja, ka vēl pirms dažām dienām brāļi sazinājušies un nekas nav liecinājis par jurista depresīvu noskaņojumu, gluži pretēji, abi pārrunājuši ikgadējo Grūtupu dzimtas saietu, kas bija ieplānots jūlijā un ko Andris Grūtups vienmēr īpaši atbalstījis.
Zvērināta advokāta Andra Grūtupa biroja mājaslapā tā darbinieki izteikuši līdzjūtību: „Mums ir ļoti skumji, ka mūžībā aizgājis biroja patrons Andris Grūtups. Izsakām visdziļāko līdzjūtību Viktoram, Lienei un Nadīnai.”
Andris Grūtups no dzīves aizgājis 65 gadu vecumā
Jau ziņots, ka svētdienas vakarā traģiski gājis bojā pazīstamais advokāts Andris Grūtups. Advokāta mirstīgās atliekas atrastas viņa dzīvoklī - Rīgā, Vaļņu ielā 11. Mājā, kurā mitinās arī Valsts prezidents Andris Bērziņš. Par ticamāko nāves iemeslu tiek uzskatīta pašnāvība, jo pie mirušā esot atrasta pirmsnāves vēstule. Traģiskā notikuma apstākļus izmeklēšanā skaidro Valsts policija.
Andris Grūtups dzimis 1949. gada 5. maijā Dobelē. 1977. gadā ar izcilību beidzis Latvijas Valsts universitātes Juridisko fakultāti. Pirms Atmodas Grūtups strādājis LPSR Prokuratūrā par nodaļas prokuroru, bet no 1980. gada bijis Siguldas juridiskās konsultācijas advokāts.
Grūtups sniedzis būtiski ieguldījumu atjaunotās Latvijas un tās likumdošanas tapšanā. 1988. gada rudenī viņš Latvijas Tautas frontes (LTF) 1. kongresā tika ievēlēts par LTF Domes locekli, bet no 1989. līdz 1990.gada pavasarim bija LTF Domes un Domes valdes loceklis.
1988. gadā Grūtups kā LTF pārstāvis tika ievēlēts par Augstākās padomes deputātu, bet 1990. gadā ievēlēts par Latvijas Republikas Augstākās padomes deputātu kā LTF kandidāts. 1991.gadā jurists izveidoja A. Grūtupa advokātu biroju. 2000. gadā Grūtups apbalvots ar trešās šķiras Triju Zvaigžņu un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi. 2002.gadā Grūtups ieguvis Juristu dienu balvu un titulu „Gada jurists 2002”.
Grūtups specializējās civiltiesībās. Viņš ir arī vairāku grāmatu – „Kā atgriezt nolaupīto”, „Tiesu prakse un komentāri”, „Īpašuma reforma Latvijā”, „Tiesāšanās kā māksla”, "Beilisāde”, „Maniaks” - un daudzu civiltiesībām veltītu publikāciju autors.
Kasjauns.lv izsaka dziļu līdzjūtību Andra Grūtupa tuviniekiem un draugiem.