Nacionālajā teātrī nosvin Serebreņņikova "Tuvās pilsētas" pirmizrādi. FOTO
Sestdienu, 4. martu, režisora Kirila Serebreņņikova daudzie fani gaidīja jau sen. Pazīstamais Krievijas režisors atkal ir atgriezies Rīgā ar pirmizrādi – šoreiz ar izcilā lietuviešu dramaturga Marjus Ivaškeviča komēdijas "Tuvā pilsēta" iestudējumu Latvijas Nacionālajā teātrī.
Pirmizrāde bija izpārdota teju līdz pēdējai biļetei, un to kuplā skaitā apmeklēja kultūras aprindām pietuvināti ļaudis – Maestro Raimonds Pauls ar kundzi Lanu, aktrise Olga Dreģe, gardēde un biznesa lēdija Ilze Jurkāne, dziedātāja Linda Leen, kultūras producents Gints Grūbe, komponists Pēteris Vasks ar dzīvesbiedri režisori Dzintru Geku, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene un citi. Pirmizrādi klātienē vēroja arī dramaturgs Marjus Ivaškevičs un, protams, režisors Kirils Serebreņņikovs. Pēc iestudējuma radošā komanda un viesi pulcējās uz svinīgo pieņemšanu.
Kirila Serebreņņikova "Tuvās pilsētas" pirmizrādes svinības
Pazīstamais krievu režisors Kirils Serebreņņikovs Nacionālajā teātrī iestudējis lietuviešu dramaturga Marjus Ivaškeviča komēdiju "Tuvā pilsēta"
Luga vēstī par attiecībām ģimenē. "Trīsdesmitgadnieki Ivo un Annika mīl viens otru, tomēr ģimenes dzīves rutīna, darbs un trīs bērni, dara savu, un Ivo gandrīz ik nedēļas nogali pazūd no mājām, lai pabūtu kopā ar draugiem un paskatītos uz savu dzīvi no malas - no tuvās pilsētas. Kad Annikai tas beidzot apnīk, arī viņa dodas uz otru pilsētu - paskatīties, kas ir tas, ko redz Ivo, un dzīve sagriežas ar kājām gaisā," stāstīja teātra pārstāve Līga Rimšēviča.
Ainas no Serebreņņikova un Ivaškeviča "Tuvās pilsētas" iestudējuma Nacionālajā teātrī
Krievijas režisors Kirils Serebreņņikovs Rīgā iestudējis talantīgā lietuviešu dramaturga Marjus Ivaškeviča lugu "Tuvā pilsēta". Foto: Kristaps Kalns
Kā pauž pats režisors, teātris pievērš mūsu uzmanību mūsu privātajai pieredzei, personiskajiem stāstiem, kas ar mums ir notikuši, bet kurus mēs esam aizmirsuši, un tie, nolikti kaut kur tālu un dziļi, tur dus. "Mēs tos neizmantojam, tāpēc ka ikdienas dzīvē mums vajag pavisam ko citu. Bet teātris - tā ir atgriešanās pie mūsu personiskajiem noslēpumiem. Ne jau aktierspēles dēļ skudriņas pārskrien pār ādu, bet skatītāju pašu pieredzes dēļ. Ne jau sižetam publika seko līdzi, bet tam, kā viņos pašos kaut kas ataust atmiņā," pauž Serebreņņikovs.
Luga "Tuvā pilsēta" ir tulkota angļu, krievu, somu, slovēņu, itāliešu un latviešu valodā, tā iestudēta Itālijas pilsētā Triestē 2008.gadā, Krievijas galvaspilsētā Maskavā 2011.gadā, Somijas pilsētā Pori 2012.gadā, Francijas pilsētā Grenoblē 2015.gadā un pērn ASV pilsētā Oklendā.
Atsauksmes pēc "Tuvās pilsētas" pirmizrādes
Tuvā pilsēta @teatris jēga ietverta apt. citātā: "Viņš neieredz sievietes, bet ir īsts profesionālis." Mulsina sievieti demonizējošā nots.
— dita rietuma (@ditarietuma) March 4, 2017
>@teatris Tuvā pilsēta var uzrunāt eksplozīvi un tieši, ja skatītājam ir drosme būt godīgam-ieskatīties neērtajā tumsā. Maija Doveika-izcila
— dita rietuma (@ditarietuma) March 4, 2017
. @Zvagulis Nē, tas nebija apsarga smaids, tā bija izrāde "Tuvā pilsēta" :) Pat mana pirmā reize nebija tik iedarbīga kā šī izrāde.
— Kristians Kareļins (@KrisjaLV) March 3, 2017
Serebreņņikova @teatris Tuvā pilsēta pilna spožu metaforu un aktierdarbu. Stāsts par 2 pilsētām,kuras sašķeļ identitātes,mani ļoti uzrunāja.
— Henrieta Verhoustins (@HenrietaVerho) March 4, 2017
"Ar ieročiem nedrīkst šaudīties tumsā. Ir janomerķē" Tuvā pilsēta @teatris -ļoti patika, lai gan izrāde ir ne visiem domāta!
— Renāte (@fon_Mencendorfa) March 4, 2017
Tuvā pilsēta @teatris pēc pirmajām 20min zāli pamet vairāki skatītāji. Izrāde neatstāj vienaldzīgos!
— Renāte (@fon_Mencendorfa) March 4, 2017
#TuvāPilsēta izsita dom. no ierastām sliedēm,iegremdēja citā ādā,sapurināja,sadrumstaloja un izmeta krastā kā nāriņu,kuras nebija izrādē..)
— LEVS (@Levs_R) March 3, 2017
#TuvāPilsēta.Izcils darbs.Paldies Serebreņikovam par šo vakaru.
— Andrejs Ekis (@AndrejsEkis) March 4, 2017