Šogad milzu bruņurupučus zoodārzā svērs, skanot kora mūzikai
Runā Rīga

Šogad milzu bruņurupučus zoodārzā svērs, skanot kora mūzikai

Jauns.lv

Kad Rīga, kā jau Eiropas Kultūras galvaspilsētai pieklājas, pieskandināta ar skanīgām dziesmām, arī Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs gatavs dot savu artavu plašajā kultūras pasākumu klāstā. Tad nu šogad tradicionālais Galapagu milzu bruņrupuču svēršanas pasākums iecerēts ne vien ar olimpisko medaļnieku piedalīšanos, bet arī varena dziedātāju kora pavadībā.

Šogad milzu bruņurupučus zoodārzā svērs, skanot ko...

2014. gada 24. jūlijā  plkst. 13.13 bruņrupuču nešanas profesors un darbaudzinātājs dižkareivis Raimonds Bergmanis jau 14. reizi izies zoodārza bruņrupuču aplokā, lai noskaidrotu, par cik tad šajā gadā pieņēmušās  svarā (vai nokritušās...) abas Galapagu bruņrupucienes Trīne un Čelsija.

Šogad viņam palīgos būs trīskārtējie olimpiskie medaļnieki, kamaniņu braucēji brāļi Andris un Juris Šici, kas nu savai plašajai olimpisko, pasaules un arī Eiropas čempionātu medaļu kolekcijai varēs pievienot goda diplomu par bruņrupuču celšanas, nešanas un svēršanas prasmju apguvi.

Tā kā daudz dzirdēts par mūzikas labvēlīgo ietekmi uz govju produktivitāti un dažādu citu dzīvnieku uzvedību, lai veicinātu abu vareno rāpulieņu augšanu, šogad svēršanas pasākums norisināsies Dziesmu svētku virsdiriģenta Inta Teterovska vadītā jauktā kora muzikālajā pavadījumā (repertuārā iekļautas populāras, augšanu veicinošas dziesmas, piemēram „Dziedot dzimu, dziedot augu” u.c.)

Daudzu gadu laikā bruņrupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši gan olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu kalnā nešanā, gan Mr. Visums Aivars Visockis, gan „spēkasieva” Jolanta Logina, spēkavīri Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis un daudzi citi.

Īss ieskats bruņrupuču svēršanas pirmsākumos :   

Galapagu bruņrupucienes Trīna un Čelsija ir 21 gadus vecas un straujš svara pieaugums tām vairs nav gaidāms.

Tomēr pērn mazākā no bruņrupucienēm – Čelsija bija pieņēmusies svarā par veseliem 10 (!) kilogramiem, sasniedzot  91 kg svaru! Savukārt Trīne tā arī nebija nedz pieņēmusies svarā, nedz novājējusi un svēra 109 kg.

Bruņrupuči aug visu mūžu, taču, jo vecāki tie kļūst, jo lēnāka kļūst augšana un svars var svārstīties (arī kristies). Atrašanās lielā aplokā, svaigā gaisā un veselīgas zaļbarības (zāles un lapu) baudīšana bruņrupucienēm nešaubīgi veicina ziemas mazkustīgā dzīvesveida seku – liekā svara, zaudēšanu.   

Galapagu bruņrupucienes 1995. gada decembrī Rīgas zooloģiskais dārzs saņēma no Čikāgas zoodārza. Tad viņas bija nepilnus 2 gadu vecas.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas  apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām 5 jau ir izzudušas.

Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords – 270 kg) svaru, mātītes – 100 – 150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu. 

Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto