Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 2. un 3. augustā. FOTO. VIDEO
Svinot savu 45. pastāvēšanas gadadienu jubilejas koncerttūrē devusies leģendārā latviešu rokgrupa „Menuets”. Šosestdien tā uzstāsies Liepājā.
Kultūra

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 2. un 3. augustā. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Šonedēļ turpinās pilsētas un novadu svētku maratons. Šajā nedēļas nogalē savus svētkus svin Aglona, Alūksne, Bauska, Jaunjelgava, Limbaži, Rēzekne un Ventspils. Notiek arī vairāki mūzikas festivāli – sākot no klasiski akadēmiskās mūzikas līdz alternatīvai un rokmūzikai.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Kārtējais rokfestivāls „Saldus saule”, Salacgrīvas klasiskās mūzikas festivāls, melodiskās mūzikas festivāls „Rīga – Valka” Valkā, „Laba daba” Ratniekos, starptautiskie Operas svētki Siguldā – tie ir tikai daži mūzikas pasākumi, kuri visus aicina šajās brīvdienās. Liepājā varat doties gan uz „Menueta” 45 gadu jubilejas koncertu, gan starptautisko Ielu teātra festivālu. Rīgas viducī – Ķīpsalā notiek festivāls „Telavivas pludmale”, bet Dobelē svin Senās pils svētkus. Kasjauns.lv piedāvā apmeklēt dažus no šiem pasākumiem:

1. „Menueta” jubilejas koncerts: sestdien Liepājā, pēc divām nedēļām - Valmierā

Leģendārā grupa „Menuets” uzsākusi savas 45. jubilejas koncerttūri, kurai dots lakonisks un vienlaikus jaudīgs virsraksts – „Esam!”. Tajā iekļautas „Menueta” visu laiku labākās dziesmas. Šosestdien, 2. augustā, pulksten 19.00 „Menuets” uzstāsies Liepājas koncertzālē „Pūt, vējiņi”, bet 15. augustā pulksten 19.00 – Valmieras pilsētas estrādē.

45 gadu laikā izaugušas vairākas paaudzes, kas „Menuetā” iemīlējušās. Joprojām viņu koncertos netrūkst arī visjaunākās paaudzes, kuri drīz kļūs par „Menueta” faniem. Jo „Menuets” dzīvo ārpus jēdzieniem stilīgi vai vecmodīgi. Kaut gadi gājuši un liktenis nav saudzējis, savā dziļākajā būtībā „Menuets” ir tā pati ņiprā grupa, kas dzimusi Jūrmalas 4. vidusskolā, pirmos mēģinājumus aizvadījusi garāžā un savu nosaukumu reiz palienējusi no smaržu pudelītes ar poētisku uzrakstu „Menuets”. Lūk, ko saka paši grupas dalībnieki:

Inese Pabērza: „Nekautrējamies, ka esam visvecākā grupa Latvijā, un tāda arī vienīgā. Tas tiešām ir fenomens! Brīnums! Bet tāds acīmredzot bijis Dieva plāns.”

Raimonds Bartaševics: „Esam rokmūzikas vienaudži: mācījāmies skolā, kad parādījās „Bītli”. Mūsu pedagogi mūzikas skolā teica – tā nav mūzika, tās ir muļķības. Mēs iebildām: kad būsim veci un sirmi, sēdēsim pie kamīna un dziedāsim šīs pašas muļķības... Neviens neticēja, ka no tādas pusaudžu aizraušanās varētu izaugt par to, kas esam. Jā, savā ziņā tas ir kuriozs, ka vēl aizvien varam sanākt kopā un muzicēt.”

Biļešu cenas: 10 – 15 eiro (Liepāja) un 5 – 10 eiro (Valmierā) („Biļešu paradīzes” tīklā). Nākamie „Menueta” koncerti paredzēti tikai rudenī: 24. oktobrī – Ventspilī, 14. novembrī – Rēzeknē, 28. novembrī – Rīgā, 30. novembrī – Jelgavā un 12. decembrī – Cēsīs.

„Menuets” koncertēs visā Latvijā (LTV „Panorāma”)

2. Ventspils vērienīgi svin savu 724. dzimšanas dienu

Savukārt Ventspils pilsēta ir nodzīvojusi teju 17 „Menueta” mūžus un no 1. līdz 3. augustam pilsētas svētkos svin savu 724. dzimšanas dienu.

No 1. līdz 3. augustam ikviens laipni gaidīts Ventspilī uz pilsētas 724. jubilejas svinībām, lai trīs dienu garumā baudītu opermūziku, piedalītos Grāmatu svētkos, novērtētu Ziedu paklājus, justu līdzi dragreisa un spēkavīru sacensību dalībniekiem, apmeklētu amatnieku gadatirgu un neskaitāmas citas svētku norises.

Šogad Pilsētas svētki solās būt arī apetīti rosinoši, jo līdztekus tradicionālajām aktivitātēm, svinību viesiem būs iespēja redzēt, dzirdēt un izjust ko jaunu un īpašu no plašās pasākumu ēdienkartes. Vēdera priekus piedāvās tuvu un tālu zemju nacionālās virtuves. Vizuālu, akustisku un smaržām bagātu priekšnesumu būs sagatavojis pankūku cepšanas virtuozs no Nīderlandes – Brams Grāflands, kurš, cepot pankūkas, vienlaicīgi muzicēs uz virtuves bungām un ērģelēm. Smalkmaizīšu darbnīcā notiks maizīšu dekorēšana un cepšana, austrumu virtuves cienītāji varēs pagatavot savu unikālo suši, bet tie, kuriem tuvākas tradicionālās vērtības, noteikti novērtēs latgaliešu un Suitu novada gardumus.

Ventspilī šajā nedēļas nogalē notiek gadskārtējie Pilsētas svētki, kuru laikā notiek arī gadskārtējais starptautiskais Ziedu paklāju festivāls.
Ventspilī šajā nedēļas nogalē notiek gadskārtējie Pilsētas svētki, kuru laikā notiek arī gadskārtējais starptautiskais Ziedu paklāju festivāls.

Muzikālājā ēdienkartē šoreiz ritmi dažādām gaumēm – no latviešu supergrupas „Jumprava” hitiem līdz maestro Raimonda Paula dziesmām regeja stilā, no pagājušā gadsimta latviešu estrādes spožākajiem darbiem līdz pat mambo karaļa Lou Begas eksotiskajam un dzīvespriecīgajam šovam.

Lūk, daži Pilsētas svētku pieturpunkti: * Sestdien, 2. augustā, jau no pulksten deviņiem rītā noritēs 14. starptautiskais Ziedu paklāju festivāls; pulksten 11.00 – svētku gājiens; no pulksten 13.00 – Latvijas spēkavīru čempionāta superfināls; pulksten 17.45 – Dragreisa čempionāts; īsi pirms vienpadsmitiem vakarā būs svētku uguņošana, kurai sekos Svētku balle. * Svētdien, 3. augustā, pulksten 10.15 sāksies Dragreisa čempionāts, Piejūras brīvdabas muzejā notiks Seno amatu diena, bet sešos vakarā Pārventas estrādē sāksies Bardu koncerts. Sīkāk internetā: www.ventspils.lv .

3. Bauskas novada svētki

Šajā nedēļas nogalē savu dzimšanas dienu Novada svētkos svin arī Bauska. Tikai viņa ir ievērojami jaunāka par Ventspili – Bauska šogad var lepoties tikai ar 405 svecītēm svētku tortē.

„Zelts un sidrabs manīm pūrā”, ar šādu devīzi – dzejas rindu no Viļa Plūdoņa daiļrades, no 1. līdz 3. augustam 405. jubileju svin Bauska. Šis gads pilsētā un novadā aizrit dižā novadnieka Viļa Plūdoņa 140. gadskārtas zīmē, un arī pilsētas svētkiem cauri vīsies plūdoniskas noskaņas un motīvi.

Zelts un sidrabs manīm pūrā”, ar šādu devīzi – dzejas rindu iz Viļa Plūdoņa daiļrades, no 1. līdz 3. augustam jau savu 405. jubileju svinēs Bauska. Šis gads pilsētā un novadā aizrit dižā novadnieka Viļa Plūdoņa 140. gadskārtas zīmē, un arī pilsētas svētkiem cauri vīsies plūdoniskas noskaņas un motīvi.

* Piektdien, 1. augustā, Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks divu gleznu izstāžu atklāšana. Savukārt pievakarē, Bauskas Kultūras centrā, īpašu svētku ieskaņas koncertu sniegs Bauskas novada jauktais koris „Mežotne” un koklētāja Laima Jansone. Bauskas Rātslaukums būs atvēlēts jauniešiem, tur pulksten 22.00 uzstāsies dziedātājs Gacho, bet vēlāk diskotēku spēlēs DJ AI-VA.

Šonedēļ pilsēta, kurā satiekas, - Bauska vērienīgi svin savu 405. dzimšanas dienu.
Šonedēļ pilsēta, kurā satiekas, - Bauska vērienīgi svin savu 405. dzimšanas dienu.

* Svētdien, 3. augustā svētki turpināsies ar dievkalpojumu un Liepājas zvanu ansambļa „Campanella” koncertu Bauskas luterāņu baznīcā. Pulksten 14.00 svētku viesi aicināti piedalīties Bauskas pils 571. gadadienai veltītā pasākumā Bauskas pilī, kur sadarbībā ar Latvijas Paukošanās federāciju, notiks paukošanās turnīrs. Pulksten 18.00 Bauskas Pilskalna estrādē sāksies Bauskas svētku noslēguma koncerts „Ziedu vijas un melodijas” ar Bauskas deju apriņķa deju kolektīvu, Latvijas tautas deju ansambļu un gruzīnu deju kolektīva piedalīšanos. Sīkāk internetā; www.bauska.lv.

4. Alūksnes svētkos iedzirkstī atspulgi

Arī Alūksnes pilsēta svin savus svētkus, kuru moto šogad ir „Atspulgi iedzirkstī Alūksnē”. Svētki noritēs trīs dienas – no 1. līdz 3. augustam.

* Svētku atklāšana paredzēta piektdienas, 1. augusta, vakarā pulksten 22.00 Alūksnes Pilssalā. Galvenais pasākums - interaktīvs koncertuzvedums „Gadalaiki”, kurā uzstāsies visiem pazīstamā operdziedātāja Sonora Vaice, džeza dziedātājs Daumants Kalniņš, soul mūzikas dziedātāja Anmary un estrādes dziedātājs Andris Ērglis, piedalīsies arī gaisa akrobāti un dejotāji horeogrāfes Ievas Kemleres vadībā. Šovs skatītājiem radīs maģiskus specefektus un trīsdimensiju sajūtas, kam nepieciešama tumsa, tādēļ šoreiz atklāšanas koncerts ieplānots tik vēlu. Pēc koncerta būs balle kopā ar grupu “Roja” (ieeja – 5 eiro).

Svētdienas pēcpusdienā Alūksnes pilsētas svētki noslēgsies Tempļa kalnā ar Normunda Rutuļa un Slavenā Rīgas orķestra koncertu.
Svētdienas pēcpusdienā Alūksnes pilsētas svētki noslēgsies Tempļa kalnā ar Normunda Rutuļa un Slavenā Rīgas orķestra koncertu.

* Sestdien, 2. augustā, tiks svinēti Alūksnes muižas parka svētki pie Jaunās pils. Tur būs gan Labumu andele un Orķestropēda jeb Braucošo klavieru rīta koncerts, gan deju programma „Malēnieši smalki ļaudis” un pūtēju orķestra koncerts, gan Nikolaja Puzikova koncerts (pulksten 15.00) un vakarā balle kopā ar grupu „Mazā Parīze” un Diānu Pīrāgs. Vienpadsmitos vakarā paredzēts Roberto Meloni koncerts, bet tieši pusnaktī - svētku uguņošana. Sestdien būs arī pasākumi bērniem un dažādas sporta aktivitātes, kino un mākslas pasākumi. Deviņos vakarā „Muzikālais teātris 7” Pilssalas estrādē izrādīs „Vella kalpus”.

* Savukārt svētdien, 3. augustā, vienos pēcpusdienā Tempļa kalnā notiks Normunda Rutuļa un Slavenā Rīgas orķestra koncerts. Tie, protams, nav vienīgie pasākumi, kurus piedāvā Alūksnes pilsētas svētki. Tādēļ sīkāku programmu meklējiet internetā: www.aluksne.lv .

5. Rēzeknē jūra līdz ceļiem

Visnotaļ ambiciozu pilsētas svētku moto šajā nedēļas nogalē izvēlējusies Rēzekne – „Jūra līdz ceļiem!”, jo Rēzekni jau nu nekādi nevaram uzskatīt par piejūras pilsētu, bet... ja labi grib, var visu. No 1. līdz 3. augustam Rēzekne – pilsēta Latgales sirdī – svinēs 729. dzimšanas dienu un šogad svētku moto izvēlēts, iezīmējot gan notikušo Jūras spēku flotes krasta apsardzes patruļkuģa „Rēzekne” ielaišanu ūdenī, gan Rēzeknes izaugsmi pozicionējošu nostāju, ka viss ir iespējams, ja vien ļoti gribam savu pilsētu attīstīt.

* Rēzeknes svētki piektdien, 1. augustā, iesāksies viduslaiku noskaņās Rēzeknes pilskalnā, kur no pulksten 18.00 vēstures rekonstrukciju klubi no Vitebskas (Baltkrievija), Pleskavas (Krievija) un Latvijas demonstrēs gan dažādas amatu prasmes, gan viduslaiku cīņas mākslu un aicinās ielūkoties apmetnes sadzīvē. Muzikāli varēs baudīt viduslaiku mūzikas grupas „Obscurus Orbis”, deju kopas „Dziga” un grupas „ElektroFolk” uzstāšanos.

Latgales viducī – Rēzeknē notiek pilsētas svētki „Jūra līdz ceļiem!”, kaut arī līdz jūras krastam ir visnotaļ tālu. Šāda svētku devīze izvēlēta par godu pērnruden ūdenī palaistajam mūsu flotes patruļkuģim „Rēzekne”.
Latgales viducī – Rēzeknē notiek pilsētas svētki „Jūra līdz ceļiem!”, kaut arī līdz jūras krastam ir visnotaļ tālu. Šāda svētku devīze izvēlēta par godu pērnruden ūdenī palaistajam mūsu flotes patruļkuģim „Rēzekne”.

* Svētdien, 3. augustā, pulksten 11.00 sāksies tradicionālā bērnu ratiņu parāde pa Atbrīvošanas aleju no pieminekļa „Vienoti Latvijai” līdz Festivāla parkam, kur sekos koncertprogramma bērniem un darbosies radošās darbnīcas un atrakcijas. Pilsētas svētki izskanēs ar tradicionālo Starptautiskā akordeonistu plenēra „Rēzekne 2014” noslēguma koncertu Latgales vēstniecībā „Gors”.

Sīkāk internetā: www.rezekne.lv.

6. Rokfestivāls „Saldus saule”

Sestdien, 2. augustā, notiks Latvijas vecākais rokfestivāls „Saldus saule”, kura vēsture aizsākās pirms 27 gadiem – 1987. gadā. Saldus Kalnsētas parkā sestdienas vakarā no pulksten 17.00 uz estrādes kāps grupas „Skyforger” un „Inokentijs Mārpls”, dziedātāji Igo, Felikss Ķiģelis un Ivo Fomins, kā arī vairāki citi Latvijā zināmi rokmūziķi.

Kalnsētas parka vārti festivāla atvērsies pulksten 17.00, pirmā grupa (Linda Nāzere ar grupu) uzstāsies 17.30, pasākums norisināsies līdz rīta gaismai. Paredzēts, ka pustrijos uz skatuves kāps „Inoknetijs Mārpls”, pēc kura uzstāšanās sekos balle līdz rīta agrumam.

sestdien Saldu notiks vecākais Latvijā joprojām notiekošais rokfestivāls – „Saldus saule”. Tā programmu svētdien, jau tuvojoties rītam, noslēgs grupas „Inokentijs Mārpls” uzstāšanās.
sestdien Saldu notiks vecākais Latvijā joprojām notiekošais rokfestivāls – „Saldus saule”. Tā programmu svētdien, jau tuvojoties rītam, noslēgs grupas „Inokentijs Mārpls” uzstāšanās.

Rokmūzikas mīļotājiem no attālākajām Latvijas vietām būs iespēja uzcelt savas līdzpaņemtās teltis netālajā pļavā. Apmeklētāju ērtībām darbosies arī vairāki bāri un ēdināšanas uzņēmumi. 

Jāatgādina, ka festivāls „Saldus saule” radies 1987. gadā ar mērķi godināt saldenieku, izcilo ģitāristu, komponistu un grupas „Līvi” dibinātāju Ēriku Ķiģeli. Kopš vairs nenotiek „Liepājas dzintars”, „Saldus saule” ir senākais klasiskais Latvijas rokfestivāls. Biļešu cenas: 7 – 10 eiro („Biļešu servisa” tīklā). Sīkāk internetā: www.saldussaule.lv .

7. Izstāžu ceļvedis: slinko cilvēku ziedi, Latgales krāšņā daba un unikāla dizaina gaismas objekti

* Izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā (Torņa ielā 1, Vecrīgā) līdz 31. augustam ir skatāma mākslinieces Kates Krolles personālizstāde „Mūsu sirdis pieder mums”. Izstādes pamatideja ir ticība kā fenomens, kas mīt cilvēkā. Kate Krolle videoinstalācijā pievēršas neapzinātā un pirmatnīgā spēka tēmai, ko katrs iepazīst un mērķtiecīgi vai tikai intuitīvi praktizē dzīvē.

Kate Krolle. „Mūsu sirdis pieder mums”. Kadri no video izstādē „Arsenāla” Radošajā darbnīcā.
Kate Krolle. „Mūsu sirdis pieder mums”. Kadri no video izstādē „Arsenāla” Radošajā darbnīcā.

Kate Krolle. „Mūsu sirdis pieder mums”. Kadri no video izstādē „Arsenāla” Radošajā darbnīcā.

Kates Krolles personālizstāde „Mūsu sirdis pieder mums”

Kate Krolle. „Mūsu sirdis pieder mums”. Kadri no video izstādē „Arsenāla” Radošajā darbnīcā.

* Vecrīgas galerijā „Daugava” (Alksnāja ielā 10/12) līdz 30. augustam varat apmeklēt Osvalda Zvejsalnieka izstāde „Terra Vitae”. Osvalds Zvejsalnieks (dz. 1944.) glezno to, ko labi pazīst, saprot un mīl, tā ir Latgales krāšņā daba ar bērzu birzēm, ezeru spoguļiem, visspožāko sauli un visbagātākajiem cilvēkiem, jo viņiem pieder šī zeme, saukta par Māras zemi, ar dižu vēsturi un krāšņām tradīcijām.

Osvalda Zvejsalnieka gleznas no izstādes „Terra Vitae”.
Osvalda Zvejsalnieka gleznas no izstādes „Terra Vitae”.

Latgales māls tiek pārvērst spoži glazētā, skanīgā keramikā, latgaliešu skumjas, ilgas, mīlestība izdziedāta tautasdziesmās, bet gleznotājs Osvalds Zvejsalnieks glezno šo savu zemi – Latgali. Izstādē „Terra Vitae” skatāmi viņa jaunākie darbi. Sīkāk internetā: www.galerijadaugava.lv .

* Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazajā Pils ielā 19, Rīgā) skatāma dizainera, Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras vadītāja Arvīda Endziņa gaismas dizaina izstāde „Planetarium”. Arvīds Endziņš (dz. 1964.) ir viens no tā dēvētā „unikālā dizaina” lauka kopējiem Latvijas mākslā. Kopš Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas 1990. gadā ar diplomdarbu, kas apvienoja lampu grupu, līdz pat šim brīdim autoru saista gaismas dizaina daudzveidīgās iespējas; gaismas ķermeņi vienmēr tiek radīti atbilstoši telpas funkcijai un stilistikai.

Arvīda Endziņa gaismas dizains izstādē „Planetarium”.
Arvīda Endziņa gaismas dizains izstādē „Planetarium”.

Arvīda Endziņa jubilejas izstādē „Planetarium” gaismas objekti risina attiecības starp dažādu materiālu atstarojošām virsmām un gaismas avotiem bez ārēju apstākļu diktētiem noteikumiem, ļaujot noskaņai dominēt pār funkcionalitāti. Izstāde būs skatāma līdz 19. septembrim. Sīkāk internetā: www.archmuseum.lv .

Arvīda Endziņa gaismas dizains izstādē „Planetarium”

Arvīda Endziņa gaismas dizains izstādē „Planetarium”

* Latvijas Dabas muzejā (Krišjāņa Barona ielā 4, Rīgā) šajā nedēļas nogalē varat paviesoties izstādē „Dienlilijas 2014”, kurā apskatāmas simtiem dienziežu, kas tiek dēvētas par perfektām daudzgadīgajām puķēm, jo spēj paciest sausumu, augt dažādās vidēs, kā arī neprasa īpašu aprūpi. Skaistziedes izstādei sarūpējis dārzu centrs - SIA „Hedera Pluss” sadarbībā ar Latvijas dienliliju kolekcionāriem.

Dabas muzejā iekārtotajā dienliliju jen skaitziedu izstādē ikdienu tiek eksponētas līdz pat 200 dažādu dienliliju.
Dabas muzejā iekārtotajā dienliliju jen skaitziedu izstādē ikdienu tiek eksponētas līdz pat 200 dažādu dienliliju.

* Liepājas muzeja (Kūrmājas prospektā 16/18) Lielajā izstāžu zālē atklāta Latvijas laikmetīgā gleznotāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītāja Andra Vītoliņa personālizstādes „Koki, krūmi un dzinēji”. Andris Vītoliņš vislabāk zināms kā priekšmetiskās pasaules portretētājs. Tas redzams arī izstādē „Koki, krūmi un dzinēji”.

Andris Vītoliņš. „Hop!” ( 200 x 120cm, 2014.).
Andris Vītoliņš. „Hop!” ( 200 x 120cm, 2014.).

Andris Vītoliņš. „Koki, krūmi, dzinēji” (210 x 360cm, 2014.).
Andris Vītoliņš. „Koki, krūmi, dzinēji” (210 x 360cm, 2014.).
Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Anda Straume/poga.lv, Ilga Freimane/poga.lv, Ieva Čīka/LETA, Lita Krone/LETA, Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa