Virsmātes partijas dīvainības: mēs par cietumsodu samazināšanu! VIDEO
Viena no mistiskākajām gaidāmajās Saeimas vēlēšanās ir par Virsmātes partiju dēvētais veidojums gluži vai ar neizrunājamu nosaukumu – „Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”. „Brīvībnieki” sarakstu paspēja iesniegt 5. augustā tikai dažas minūtes pirms Centrālā vēlēšanu komisija beidza pieņemt vēlēšanu sarakstus.
Par Virsmāti iesauktās Ventspils dziednieces Anitas Pukaļevas partija dibināta pirms 11. Saeimas vēlēšanām 2011. gada vasarā. Toreiz parlamenta vēlēšanās tā ieguva gauži niecīgu vēlētāju atbalstu – tikai 0,22%. Tomēr, neskatoties uz izgāšanos, uz mistiskiem pamatiem dibinātā partija nedomā padoties. Jāteic, ka partijai nepaveicās arī pērn pašvaldību vēlēšanās, kurās tā sevi pozicionēja kā pretelemberga gvardi.
Partiju pirms trim gadiem Ventspilī pļavā pie savas privātmājas dibināja vietējā dziedniece un pareģe Anita Pukaļeva - rakstnieka Herberta Dorbes krustmeita, kura sevi dēvē par Virsmāti. Par šo sievieti Latvijā līdz tam zināja tikai neliels ezotērikas cienītāju loks. Nu par viņu zina ļoti daudzi. Tomēr pati Pukaļeva gan savu vārdu vēlēšanu listēs nav ierakstījusi.
Virsmātes partijā visiem ir augstākā izglītība
Ja pagājušajās Saeimas vēlēšanās startēja 27 kandidāti, tad tagad tikai 18, kas, iespējams, liecina, ka „Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām” nevar dižoties ar plašu domubiedru loku.
Partijai ir divi līdzpriekšsēdētāji – Anrijs Aumallis, kurš savulaik bijis „Cēsu alus” finanšu direktors, bet tagad šādu amatu ieņem citā uzņēmumā – „Atri Eesti”, un Valsts ieņēmumu dienesta eksperte Dace Brimerberga.
No 18 kandidātiem tikai trīs ir vīrieši, bet pārējās ir sievietes. Tādējādi „Brīvības” partija starp pārējām 12. Saeimas vēlēšanās startējošajām partijām ir ar procentuāli visvairāk kandidējošo sieviešu skaitu – 83,3%. Seši vēlēšanās pieteiktie ir no Ventspils, pieci - no Rīgas. Vairāki kandidāti strādā Valsts ieņēmumu dienestā, tāpat arī saistīti ar izglītības jomu.
Nevarētu teikt, ka mistiskajā „brīvībnieku” partijā sastājušies „tumši ļautiņi”, jo visi deputātu kandidāti var lepoties ar augstāko izglītību. Tāpat starp viņiem vairāki ir saistīti ar pedagoģiju.
Sarakstā iekļauta Ventspils 4. vidusskolas psiholoģe Ilva Ivaska, Ventspils jaunrades nama pedagoģe Marita Koha, Aeronautikas institūta biroja administratore Anna Naumova, Pūņu pamatskolas skolotāja Antra Treide un sākumskolas skolotājas izglītību ieguvusī Līga Šalma.
Par cietumsodu samazināšanu!
Viens no partijas priekšvēlāšanu programmas saukļiem gan ir kaut kur dzirdēts: „Valsts galvenā vērtība – cilvēks”. Pavisam nesen ar saukli, ka galvenais ir cilvēks Eiroparlamenta vēlēšanās taču startēja un uzvarēja zemsaviete Iveta Grigule. Iespējams, šis apgalvojums pietiekoši uzrunājošs likās arī „brīvībniekiem”.
Lai arī partijas nosaukumā minēti tādi vārdi, kā „brīvība”, „naids”, „dusmas” un „bailes” priekšvēlēšanu programmā no tiem minēts tikai viens un pie tam arī tikai viens vārds. Iespējams, tas varētu patikt cilvēkiem ar ne visai tīru biogrāfiju. Vārds brīvība minēts cietumu sakarā: „Sodu pamatprincips - retāk atņemt brīvību, biežāk - piespiedu darbs.”
Daudzas programmatiskie punkti vārds vārdā ir nokopēti no iepriekšējo vēlēšanu programmas, kā, piemēram, tas, ka „Latvija bija okupēta, bet šodien tajā nedzīvo okupanti”. Tomēr ir arī viens otrs jauninājums. Vairs netiek aicināts būvēt atomelektrostaciju Lietuvā, bet gan vairāk pievērsties naturālajai saimniecībai: „Jādzīvo pēc iespējas laukos. Daļu pārtikas ģimenei ražojam paši.” Kā vienu no tautsaimniecības prioritātēs tiek uzsvērta cukurfabrikas celtniecība un linu ražošanas veicināšana.
Nolādējumi izpaliek
Jāteic, ka jau pirms 11. Saeimas vēlēšanām Virsmātes partiju bija paspējusi nolādēt gan garīdzniecība, gan politikas vērotāji. Bažas par gaišreģes pieķeršanos praktiskajai politikai pauda Ugāles mācītājs Jānis Kalniņš, saskatot viņas darbībās manipulācijas ar cilvēkiem. Savukārt biznesa sociologs Aldis Pauliņš bija skeptisks par gaišreģes iespējamo pienesumu politikā – ja par viņu balsos, tas būšot sabiedrības tumsonības rādītājs, teica sociologs. Pagaidām gan neviens tautas gara tīrības sargs Virsmātes partiju un tās atbalstītājus nav pamanījies nolādēt.
Jāteic, ka arī partija tam īpašu iemeslu nav devusi, jo necenšas par sevi atgādināt. Piemēram, partijas pārstāvji Centrālajā vēlēšanu komisijā neieradās uz sarakstu numuru izlozi un tai palika pāri palikušais – trešais numurs.
Jāpiebilst, ka partijas pārstāvji līdz pašam pēdējam brīdim ir domājuši, vai vispār ir vērts par sevi atgādināt. Tomēr partijas līderis Aumalis uzskatīja, ka par savu pārliecību ir jācīnās un tāpēc viņa pilsoniskā apziņa pateikusi: „Ja kaut kas nepatīk, tad nevajag par to runāt tikai virtuvē, ir jāmēģina kaut ko darīt, runāt ar cilvēkiem.” „Mēs diskutējām, vai piedalīties vēlēšanās, bet sapratām, ka atteikties un kaut ko nedarīt ir vieglākais ceļš,” ir atklājis Aumalis.
Virsmāte Anita Pukaļeva par brīvību
Elmārs Barkāns/Foto: Lita Krone/LETA