Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 6. un 7. septembrī. FOTO. VIDEO
Arī septembra pirmā nedēļas nogale piedāvā bagātīgu brīvdabas svētku un festivālu klāstu: gan Rīgas urbānās mākslas festivālu „Baltās naktis”, gan Vidzemes bānīša svētkus Alūksnē, Gulbenē un Stāmerienā, gan starptautisku amatnieku plenēru Dobelē. Sākušās arī ikgadējās Dzejas dienas.
Sākusies arī rosīga koncertdzīve koncertzālēs – mūziķi no vasaras brīvdabas estrādēm nu vairāk spēlē zem jumta. „Splendid Palace” viesosies japānis Rjodzi Ikeda, kas spēj pārsteidzošā audio vizuālā uzvedumā savienot elektronisko mūziku ar vizionāriem efektiem. Protams, kā vienmēr, daudz pārsteigumu arī izstāžu zālēs – nēģeru māksla „Rīgas Biržā”, prezidents Kenedijs – Rīgas Rātslaukuma pazemē, unikāla izstāde bērniem – Ogrē, bet 1914. gads Valmierā.
1. Bānīša svētki Alūksnē, Gulbenē un Stāmerienā
Romantiskais Vidzemes mazbānītis šosestdien, 6. septembrī, svinēs savu 111. dzimšanas dienu un aicina uz ikgadējiem Bānīša svētkiem „Ar pilnu tvaiku” bānīša ceļa stacijās - Alūksnē, Gulbenē un Stāmerienā.
* Alūksnes stacijas laukumā bānīša sagaidīšanas rosība sāksies jau divos pēcpusdienā, kad līdz pulksten 17.00 būs Amatnieku tirdziņš, Ferdinanda smeķa (zupas) baudīšana, malēniešu umurkumurs, jautras izdarības mazajiem un lielajiem un daudzas citas jautrības. Pasākumā piedalīsies atraktīvās māsas Legzdiņas, Ziemeru folkloras kopa, Alūksnes dauzoņu kapella „7 malēnieši” un citi. Visa pasākuma laikā būs iespēja izbraukt ar tvaika lokomotīvi „Ferdinands” un drezīnu. Pulksten 15.10 tiks sagaidīts Malēniešu reiss, kas vienos pēcpusdienā būs izbraucis no Gulbenes. Bānītim uzgavilēs arī jauniešu koris „Balsis” ar diriģentu Intu Teterovski. Astoņos vakarā notiks koncerts latviešu leģendārā joku karaļa Edgara Liepiņa 85 gadu jubilejas piemiņai „Uzdziedi, sirds gaiša kļūs!”, kurā piedalīsies Guntis Skrastiņš, Žoržs Siksna, Māris Sloka, Dainis Skutelis, „TirkizBand” un „Bel canto” orķestris. Tam sekos balle retro disko stilā. Tāpat sestdienas vakarpusē virs Alūksnes notiks gaisa balonu festivāls „Liepna no putna lidojuma” (Balonu vakara spīdēšana paredzēta pulksten 21.30).
* Stāmerienā Bānīša svētkos pavisam 111 (tik, cik mazbānītim gadu) amatnieki - gan vietējie, gan kaimiņi lietuvieši, gan čehi - iepriecinās ikvienu gadatirgus apmeklētāju. Svētku laikā par jautrību rūpēsies klauni, būs dažādas atrakcijas bērniem, kā arī iespēja darboties „Sporta svētku darbnīcā” un daudz citu pasākumi. Svētki sāksies pulksten 12.00 ar vietējo un starptautisko ražotāju izstādes un gadatirgus atklāšanu. Pusdivos dienā tiks sagaidīts mazbānītis, būs dažādi koncerti, sporta sacensības, dejas, piemēram, pussešos vakarā tiks demonstrēta brazīļu cīņas māksla „capoeira”. Septiņos sāksies diskotēka bērniem, bet deviņos vakarā – zaļumballe mazliet lielākiem cilvēkiem, pulksten 22.00 – Gaismu spēles.
* Gulbenes dzelzceļa stacijā un depo svētku rosība uz perona sāksies jau pusdivpadsmitos dienā kopā ar Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestri, Gulbenes Tautas teātri, deju kolektīviem un ar Inta Teterovska vadīto jauniešu kori „Balsis”. Pulksten 13.00 bānītis uzsāks svētku braucienu uz Alūksni ar īpašo, restaurēto tvaika lokomotīvi „Ferdinands”. Vakarpusē notiks Gulbenes novada jauniešu centra „Bāze” astoņu gadu jubilejas svinības. Visas dienas garumā varēs apmeklēt Gulbenes depo, kas ir 20. gadsimtam raksturīgs lokomotīvju depo ar šaursliežu un platsliežu ceļiem, vizināties ar „kačalku”, braukt ar elektrovilcieniņu pa pilsētu, kā arī iepazīt Gulbeni savādākos veidos.
Jāatgādina, ka Vidzemes mazbānītis ik dienu ceļā no Gulbenes uz Alūksni dodas pulksten 13.00 un 18.00, bet atpakaļceļā no Gulbenes uz Alūksni – pulksten 15.50 un 19.55. Rīdzinieki uz Bānīša svētkiem var doties ar dīzeļvilcienu Rīga – Gulbene, kas no galvaspilsētas 6. septembrī aties pulksten 7.45. Sīkāk internetā: www.banitis.lv.
Romantiskais Gulbenes – Alūksnes mazbānītis
2. Urbānās kultūras forums „Baltā nakts” Rīgā
Rīgā sestdien, 6. septembrī, pulksten 19.00 sāksies un līdz svētdienas vēlai naktij - pulksten 3.00 jau devīto reizi noritēs mūsdienu urbānajai kultūras forums „Baltā nakts”, kuras laikā pilsētnieki un pilsētas viesi tiks aicināti izjust radoša nomoda stāvokli, kas maina iesīkstējušus priekšstatus par apkārtējo vidi un kultūras dzīvi tajā.
Šogad „Baltās nakts” programmu veido ap 50 Latvijas un starptautisku mākslinieku dažādu žanru kultūras un mākslas projekti. Visi pasākumi apmeklētājiem ir pieejami bez maksas un notiek dažādās Rīgas vietās. Šogad aktīvākie Rīgas punkti būs Spīķeru kvartāls Maskavas forštatē, Vecrīga, Vērmaņdārza apkārtne un citas vietas Rīgas centrā, Daugavgrīvas cietoksnis, Imantas kultūras centrs, kā arī Āgenskalna un Torņakalna apkaimes Pārdaugavā, Teika un Sarkandaugava – Daugavas kreisajā krastā.
„Baltā nakts” šogad iedvesmu smēlusies no pasaules kino klasikas bestsellera - 1902. gadā Francijā uzņemtās zinātniskās fantastikas filmas „Ceļojums uz Mēnesi”. Filmas atpazīstamais vizuālais tēls – raķetes savainota mēness seja šogad kļūs par „Baltās nakts” simbolu, aicinot ikvienu paplašināt iztēles robežas un doties radošu meklējumu ceļojumā vienas nakts garumā.
Vakara tumsas iestāšanos varēs sagaidīt Vecrīgā – Rīgas Mākslas telpā zem Rātslaukuma būs skatāma vērienīga laikmetīgās videomākslas izstāde, Vāgnera zāli atdzīvinās Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotā festivāla „Survival Kit” performances; Mazās ģildes pagalmā redzēsim unikālus amatierkino darbus. Tālāk nakts pastaigu vektori vērsīsies uz dažādām pusēm – Rīgas priekšpilsētām.
Piemēram, daudz interesanta būs Pārdaugavas apkaimē: „Baltajā naktī” atdzīvosies Daugavgrīvas cietoksnis ar savu varoņu stāstiem, kultūras centrā „Imanta” rādīs ēnu teātri, Akuratera muzeja kuplo koku pavēnī noritēs dzejas pasākums „Nakts. Nenoteikts mirdzums”, bet Pārdaugavas centru Kalnciema kvartālā krāšņos leģendārā grupa „Pērkons” un vīru koris „Gaudeamus” ar Jura Kulakova kantāti „Mīlestībā viļņo krūts”.
Arī Vidzemes virziena Rīgas priekšpilsētās būs ko redzēt, dzirdēt, sajust: VEF Kultūras pilī franču laikmetīgās dejas un cirka mākslinieki Boriss Gibē un Florāns Hamons rīdziniekiem piedāvās sava iestudējuma „Mouvinsitu” pasaules pirmizrādi, Sarkandaugavas parkā atkal varēs sastapties ar dzejnieka Neibarta garu, bet flāmu horeogrāfa Kūna Augustainena un astoņu latviešu dejotāju kopīgs iestudējums par priekšpilsētā dzīvojošo kopienu attiecībām būs skatāms Vecmīlgrāvja dzelzsbetona mājokļu džungļos.
Tās ir tikai dažas „Baltās nakts” pieturvietas. Sīkāk internetā: www.baltanakts.lv.
3. Starptautiskais amatnieku plenērs Dobelē
Sestdien, 6. septembrī, var paviesoties Dobelē, jo tur notiks vērienīgs amatniecības festivāls - IV Starptautiskais amatnieku plenērs.
Jau no desmitiem rītā laukumā pie pilsētas kultūras nama sāksies Amatnieku tirgus un amatu prasmju izrādīšana, kas ilgs līdz trijiem pēcpusdienā. Tāpat pulksten 10.00 Amatu mājā tiks atklāta Tautas lietišķās mākslas studijas „Avots” 45 gadu jubilejas izstāde „Māja”, bet pulksten 11.00 Dobeles kultūras namā tiks atklāta konference „Nacionālais kostīms mūsdienu sabiedrībā”. No pulksten 11.30 līdz 17.00 varēs iemācīties daudz ko noderīgu atklāšana latviešu un lietuviešu meistaru vadītajās praktiskajās nodarbībās: būs vilnas velšana, keramikas, aušanas. rotu un grozu pīšanas, kā arī kalēja un citas meistardarbnīcas.
Gan pulksten 12.00, gan 16.00 varēs iepazīt mūsu dienvidu kaimiņzemes kultūru ar kapelas un folkloras kopas piedalīšanos no Lietuvas. Piecos pēcpusdienā – plenēra noslēgums.
Dobelē katru gadu septembrī, atzīmējot Amatu mājas dzimšanas dienu, kā tradīcija ir rīkots Starptautisko amatnieku plenēru. Šogad tiks svinēta jau ceturtā Amatu mājas dzimšanas diena. Dobeles Amatu māja ir vieta, kur tiekas amatnieki, gan savā starpā daloties pieredzē, gan nododot savas zināšanas un prasmes jebkuram interesentam. Starptautiskie amatnieku plenēri Dobelē ir viens no pasākumiem, kurā šis process noris īpaši intensīvi un koncentrēti.
Sīkāk internetā: www.kulturadobele.lv.
4. Goran Gora uzsāk jaunā albuma koncerttūri „Mosties”. Svētdien - Rēzeknē
Valmieras Drāmas teātrī ceturtdien, 4. septembrī, pulksten 19.00 sākas dziesminieka Goran Gora koncerttūre „Mosties” - jaunā albuma ar Knuta Skujenieka vārdiem prezentācijas koncertuzvedumu sērija deviņās Latvijas pilsētās. Svētdien, 7. septembrī, pulksten 17.00 Goran Gora ar šo koncertuzvedumu uzstāsies Rēzeknē – Austrumlatvijas koncertzālē, Latgales vēstniecībā „Gors”.
Koncertā dziesminieks Goran Gora (īstajā vārdā - Jānis Holšteins - Upmanis) uzstāsies kopā ar pieciem mūziķiem – saviem ilggadējiem domubiedriem, taču tūres tapšanā iesaistīta vēl lielāka komanda. „Mani priecē, ka mans domubiedru pulks apaug ar katru jaunu notikumu. Piemēram, gaismu režijas brīnumbērns Oskars Pauliņš, kurš veido askētiski žilbinošu gaismu režiju šai koncertsērijai, manas iztēles aprakstus spēja uztvert jau pirmajā tikšanās reizē,” teic Goran Gora.
Mūziķis īpaši uzsver, ka uz koncertiem iegādājamas ieejas kartes bez rindas un vietas numerācijas, tāpēc koncertu apmeklētāji tiek lūgti ierasties savlaicīgi, lai izvēlētos sev tīkamākās sēdvietas zālē. Turklāt – pusstundu pirms katra koncerta sākuma gaidāms kāds īpašs notikums, ko piedzīvos tikai koncertu apmeklētāji.
Nākamie Goran Gora koncerttūres „Mosties” uzvedumi: 11. septembrī Liepājā, 12. septembri – Salaspilī; 18. septembrī – Siguldā, 19. septembrī – Lielvārdē, 21. septembrī - Cēsīs, 26. septembrī – Kuldīgā un 2. oktobrī - Rīgā, mūzikas namā „Daile”. Biļešu cena uz Rēzeknes koncertu: 13 eiro („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.gorangora.com.
5. Elektroniskās mūzikas un vizuālās mākslas pārsteidzoša simbioze audiovizuālā japāņa koncertā
Rīgas kinoteātrī „Splendid Palace” (Elizabetes ielā 61) svētdien, 7. septembrī, pulksten 20.00 festivāla „Survival Kit 6” ietvaros notiks japāņu mākslinieka Rjodzi Ikedas audio vizuāls koncerts „datamatics (ver.2.0)”, ko organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.
Rjodzi Ikeda ir viens no pazīstamākajiem Japānas elektroniskās mūzikas autoriem, kurš savos darbos ne tikai pievēršas skaņas raksturīgākajām pamatiezīmēm, bet vienlīdz veiksmīgi izmanto arī gaismu kā matēriju un matemātiku kā metodi. „datamatics” sastāv no vairākām daļām – kustīga attēla, skulpturāliem elementiem, skaņas un jauno mediju tehnoloģijām. Mākslinieka darbiem piemītošais vizionārisms rosina iztēli par utopiskās pilsētas nākotnes modeli, sasaucoties ar festivāla „Survival Kit” šī gada tēmu „Utopiskā pilsēta”.
Rjodzi Ikeda dzimis 1966. gadā Gifu, Japānā, dzīvo un strādā Parīzē, Francijā. Savu radošo darbību viņš aizsāka pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados kā dīdžejs un skaņu mākslinieks, no 1994. gada darbojās multimediju mākslas grupā „Dumb Type”. Autors nodarbojas gan ar elektroniskās mūzikas komponēšanu, gan vizuālo mākslu un tiek uzskatīts par vienu no pārliecinošākajiem un starptautiski atzītākajiem māksliniekiem, kas veiksmīgi spēj apvienot šos abus medijus. Savos darbos viņš fokusējas uz skaņas un vizuālo struktūru pamatīpašībām, izmantojot matemātisku precizitāti un matemātisko estētiku. Mākslinieka performances tiek smalki konstruētas no dažādiem skaņas elementiem, vizuāliem materiāliem, fiziskiem fenomeniem un matemātiskām darbībām.
Rjodzi Ikeda tiek dēvēts par ultra-minimālistu, jo tiecas reducēt vizuālus un audiālus objektus līdz pastiprinātai maņu pieredzei. Paralēli skaņu projektiem, viņš veido arī instalācijas, pievēršas grāmatu mākslai un mūzikas ierakstiem, sadarbībā ar arhitektiem veidojis arī telpiskas struktūras. Autors piedalās nozīmīgākajos laikmetīgās mākslas un mūzikas festivālos, kā arī iesaistās plaša mēroga starpdisciplināros projektos.
Biļešu cena: 10 – 15 eiro („Biļešu servisa” tīklā). Sīkāk internetā: www.splendidpalace.lv.
Rjodzi Ikedas audio vizuālais koncertprojekts „datamatics”
6. Sākušās Dzejas dienas
Kā katru gadu, arī šogad, tuvojoties Raiņa dzimšanas dienai, ir sākušās Dzejas dienas. Kādu no šo dienu pasākumiem varat apmeklēt arī šajās brīvdienās. Līdz 18. septembrim dzejas festivāla ietvaros notiks vairāki desmiti pasākumu visā Latvijā.
Īpašs Dzejas dienu atklāšanas pasākums notiks sestdien, 6. septembrī, pulksten 21.00 Rīgas domā – „Dzejkoncerts”. Tajā piedalīsies latviešu mūzikas grupa „Sigma” un septiņi ievērojamākie mūsdienu latviešu dzejnieki: Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš, Inga Gaile, Uldis Bērziņš, Anna Auziņa, Arvis Viguls un Artis Ostups. Pasākumā ieeja par ziedojumiem Rīgas Doma jaunajai vitrāžai „Ar degsmi par brīvu Latviju”.
„Māksla un to apvijušie jautājumi notiek, un atkārtojas kā mūžīgs, neizskaidrots rituāls”, atzīst Dzejkoncerta režisore Inga Surgunte, kuras veidotajā programmā gaidāmi gan pašu autoru izpildīti dzejas lasījumi, gan grupas „Sigma” skaņdarbi, kas radīti, izmantojot jau minēto latviešu dzejnieku tekstus, kā arī laikmetīgās dejas performances Olgas Žitluhinas iestudējumā
Vēl sestdien, 6. septembrī, Rīgā varat apmeklēt:
* pulksten 18.00 apgāda „Mansarda” telpā „NicePlace” (Krišjāņa Barona ielā 21) ārvalstu Dzejas dienu viesu lasījumus „Izglābto lietu ieraudzīšanas darbnīca”, kā arī
* pulksten 19.00, 20.20 un 21.40 Mazajā ģildē - krievu dzejnieku un mākslinieku apvienība „Orbīta” dzejas lasījumus „Laikmeta liecinieki”;
Šogad dzejas festivālā piedalās arī plašs ārvalstu viesu pulks – 22 dzejnieki no Melnkalnes, Itālijas, Ukrainas, Grieķijas, Turcijas, Čehijas, Polijas, Austrijas, Ungārijas, Baltkrievijas, Kanādas, Japānas, Maķedonijas, Igaunijas, Lietuvas un Vācijas.
Protams, ka Dzejas dienu kulminācija būs 11. septembrī, Raiņa dzimšanas dienā, Esplanādē. Tur notiks daudzu Latvijas dzejnieku lasījumi, jauno grāmatu atvēršanas pasākumi, nu jau tradicionālais „Latviešu dzejas maratons”, kā arī izstādes, koncerti un ar dzeju saistītas fiziskās aktivitātes. Sīkāk internetā: www.dzejasdienas.lv.
7. Izstāžu ceļvedis: nēģeru māksla, prezidents Kenedijs, prieks trīs dimensijās un 1914. gads
* Mākslas muzeja „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6) Lielajā zālē no sestdienas, 6. septembra, līdz 26. oktobrim skatāma izstāde „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla”, kuru papildina izstāde Boses zālē „Voldemāra Matveja grāmata „Nēģeru māksla” un latviešu mākslinieki”. Līdz šim skatītājiem plašāk bija zināms Voldemāra Matveja (1877. – 1914.) gleznotāja mantojums. Tāpēc šoreiz abas izstādes iepazīstinās ar latviešu gleznotāja, teorētiķa un pētnieka unikālu ieguldījumu ārpus Eiropas reģionu pētniecībā 20. gadsimta sākumā, kurš bija viens no pirmajiem pasaulē, vērtējot Okeānijas, Āfrikas un Ziemeļāzijas mākslu no estētiskā, nevis etnogrāfiskā viedokļa. Sīkāk internetā: www.lnmm.lv.
Voldemārs Matvejs un viņa „Nēģeru māksla” muzejā „Rīgas Birža”
* Rīgas Rātslaukuma pazemē – „Rīgas Mākslas telpas” Intro zālē (Kungu ielā 3) atklāta pasaulslavenā ASV fotogrāfa Marka Šova izstāde „Kenediji Marka Šova fotogrāfijās”, kurā var aplūkot vairāk nekā 40 vēsturiskas Kenediju ģimenes fotogrāfijas, kurās iemūžināti ASV prezidenta Džona F. Kenedija, viņa sievas Žaklīnas un bērnu dzīves mirkļi. Ievērojams amerikāņu modes un slavenību fotogrāfs Marks Šovs (1921. – 1969.) ieguva plašu pasaules atzinību ar savām Kenediju ģimenes fotogrāfijām, kā arī daudzām ikoniskām modes fotogrāfijām. 1959. gadā, kad senators Džons F. Kenedijs kandidēja ASV prezidenta amatam, Markam Šovam uzticēja veidot Žaklīnas Kenedijas fotogrāfijas žurnālam „Life”. Šī fotosesija aizsāka ilggadīgu Marka Šova un Kenediju ģimenes draudzību un sadarbību. Kļūstot par Kenediju „ģimenes fotogrāfu”, Marks Šovs bija biežs viesis Baltajā namā un radīja pasaulē plaši pazīstamas slavenā pāra un viņu bērnu fotogrāfijas. Izstāde būs skatāma līdz 26. septembrim. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv.
* Ogres Vēstures un mākslas muzejā atklāta viena no pēdējā laika neordinārākajām izstādēm - „Prieks trīs dimensijās”, kas ir muzeja speciālistes Santas Šusteres un mākslinieka Gundara Gulbja kopdarbs. Izstādes mērķauditorija ir bērni un tie pieaugušie, kas nav pazaudējuši bērnu sevī. Lai gan izstādes pamatā ir muzeja krājumā esošās gleznas, kurās atainotas gan Ogres, gan pavisam tālu zemju pilsētu ainavas, tomēr to tikai nosacīti var saukt par mākslas izstādi tās tradicionālajā izpratnē. Izstādē daudz kas ir citādi – omulīgā atmosfēra izstāžu telpā, spilveni uz grīdas, bērna skatiena augstumam ērti izstādītas gleznas, Ogres Brīvības ielas ēku papīra modelīši, kurus ikviens pats var salocīt un paņemt līdzi uz mājām. varēs salocīt. Izstādes laikā katru sestdienu pulksten 12.00 notiks animācijas īsfilmu veidošanas darbnīcas. Izstāde būs apskatāma līdz 4. oktobrim. Sīkāk internetā: www.ogresmuzejs.lv.
* Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 4. oktobrim skatāma gleznotāju Laimas Bikšes un Gitas Šmites gleznu izstāde. Laimas Bikšes gleznās pārliecinoši dominē niansēts kolorīts un jūtīga krāsu gamma, ļaujot skatītājam sajust aizgājušās vasaras garšu. Savukārt Gitas Šmites darbi ir sievišķīgi niansēti un trausli, papildināti ar neatkārtojamu individualitāti un pašvērtību. Abu mākslinieču rokraksti ir atšķirīgi, bet abas vieno patiesa mīlestība uz glezniecību, kā arī mācības Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un studijas Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, praktizējoties pie mākslinieka un profesora Imanta Vecozola. Sīkāk internetā: www.muzejs.valmiera.lv.
* Vēl Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 29. novembrim ir skatāma izstāde, kas veltīta 1. pasaules kara simtgadei „1914.gads – pirms un pēc”, kuras autore ir muzeja Vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa, bet māksliniece – Inta Skrastiņa. Izstāde stāsta par gadsimtu seniem notikumiem – Valmieras Vecpuišu parka izveidi, Gaujas krasta Karlovku, trešo tautsaimniecības izstādi Valmierā, par 1. pasaules kara sākumu, gaitu un beigām Vidzemes pusē un daudz ko citu. Uzzināsiet arī to, ka pirmais sarkanbaltsarkanais karogs 1916. gadā tika izgatavots tieši Valmierā. Sīkāk internetā: www.muzejs.valmiera.lv.