Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 27. un 28. septembrī. FOTO. VIDEO
Pie gleznainās Skaņākalna klints sestdien notiks skanošo koku skulptūru festivāls. Būs interesanti izmēģināt, kā skan koktēlnieku izgrebtie darinājumi!
Kultūra

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 27. un 28. septembrī. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Kaut arī ārā jau ir rudenīgs laiks, šajā nedēļas nogalē paredzamas plašas brīvdabas svinības. Kā nekā klāt lielie ražas svētki – Miķeļdiena. Miķeļus ar tirgiem un dažādiem jampadračiem svinēs visā Latvijā. Sevišķi jau suitu pusē, kur Svētā Miķeļa diena ir teju galvenais gada notikums.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Arī rīdzinieki un citās Latvijas pilsētās un pagastos kārtīgi svinēs Miķeļus. Rīgā būs lielais Miķeļu tirgus, bet Abavas senlejā lasīs zelta zīles. Savukārt Mazsalacas pusē varēs piedalīties visnotaļ mistiskā skanošo koka skulptūru festivālā. Mistiska mūzika pārņems arī Rīgu, kur norit festivāls „Mūžības pieskāriens”. Siguldā savu jauno koncerttūri uzsāk grupa „Astro’n’out”. Daudz jaunumu arī galvaspilsētas izstāžu zālēs.

1. Skanošo koka skulptūru festivāls Mazsalacā

Sestdien, 27. septembrī, Skaņākalna dabas parkā notiks dabas izziņas pasākums – koka skulptūru festivāls „Koks un skaņas atdzīvojas Mazsalacā”. Pasākuma atklāšana ar svētku koncertu notiks 27. septembrī pulksten 11.00 Mazsalacā, Skaņākalna dabas parkā pie pašas Skaņākalna klints baudot skaisto rudenī tērpto dabu.

Festivālā ikviens varēs aplūkot skaņu radošas koka skulptūras un tās izmēģināt, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās ģimenēm ar bērniem, orientēšanās sacensībās, noklausīties akustisko koncertu, andalēties amatnieku tirdziņā un līdzdarboties citās aktivitātēs.

Pasākumā varēs aplūkot īpaši tam radītas koka skulptūras skaņu tematikā, kuras veidojuši Latvijas koktēlnieki un mākslinieki. Katrs no mākslas darbiem tiks pielietots atšķirīgas skaņas radīšanai, ieskaņojot un tādējādi atdzīvinot Skaņākalna dabas parku. Pēc pasākuma skulptūras tiks izmantotas jaunas „Skaņu takas” izveidei.

Festivālā būs pieejamas dažādas tematiskās darbnīcas, būs iespēja pavadīt laiku, orientējoties pa parka teritoriju apvienojumā ar uzdevumiem un radošām aktivitātēm kontrolpunktos. Zinoši dabas pētnieki dalīsies ar aizraujošiem stāstiem un savām zināšanām par Salacas ielejai raksturīgo dabu, kā arī padomiem mežos un pļavās sastopamo augu atpazīšanai. Apmeklētājiem būs iespēja pārliecināties par koka pielietojamību un daudzveidību, kā arī iegādāties vietējos ražojumus tirdziņā.

„Mežs tā ir mūsu lielākā vērtība. Koksnei jau no sendienām bijusi svarīga loma Mazsalacas novadnieku dzīvē. Līdzīgi kā senāk arī tagad kokrūpniecība ir viena no galvenajām nozarēm. Savukārt mūzika ir neatņemama Skaņākalna taku sastāvdaļa, kas nāk no klintīm, ar ko Skaņākalna dabas parks ir, labi pazīstamas. Tieši šī iemesla dēļ novadniekiem un viesiem esam sarūpējuši koka un skaņu festivālu „Koks un skaņas atdzīvojas Mazsalacā”, kas kalpo par iemeslu kopā veicināt dabas izziņu, mācīties no dabas draugiem un iegūt jaunas zināšanas par dabu, kas ir sastopama Skaņākalna dabas parkā,” teic pasākuma organizatore Ilze Sauša.

Sīkāk internetā: www.mazsalaca.lv.

Dabiskās ozolu audzes un zīles ir viens no Abavas senlejas dārgumiem. Sestdien iepazīt ozolus un zelta zīles aicināti visi interesenti, jo no Kandavas līdz Sabilei notiks zelta zīļu lasīšana, lai varētu pagatavot gardu ozolzīļu kaiju.
Dabiskās ozolu audzes un zīles ir viens no Abavas senlejas dārgumiem. Sestdien iepazīt ozolus un zelta zīles aicināti visi interesenti, jo no Kandavas līdz Sabilei notiks zelta zīļu lasīšana, lai varētu pagatavot gardu ozolzīļu kaiju.

2. Zelta zīļu meklēšana gleznainajā Abavas senlejā

Zelta rudeni baudīt varat doties arī uz Abavas senleju, kur sestdien, 27. septembrī, no Kandavas līdz Sabilei zelta zīļu meklēšana. Pasaules Tūrisma dienai veltītajā pasākums „Zelta Zīle Abavas senlejā” sāksies pulksten 10.00 Abavas rumbā (4 km no Sabiles Kuldīgas virzienā), kur ir īpaši daudz ozolu un vislabākā zīļu raža.

27. septembrī Zelta zīļu meklēšana sāksies Sabiles apkārtnē un turpināsies līdz Kandavai pa Abavas senlejas dabas parka skaistākajām un ozoliem bagātākajām vietām.

Zīļu meklēšanas pasākums pulksten 11.00 turpināsies Sabilē - Rumbulītes parkā kopā ar vides gidu Māri Lāci. Pulksten 14.00 gleznainajā Buses pilskalnā Zelta zīļu meklētājiem būs iespēja izstaigāt šo jau vairāk nekā simts gadu iecienīto tūristu galamērķi, izbaudīt Imulas upes dziļo ieleju zelta rudens nokrāsās, kā arī piedalīties spēlēs un pārbaudīt savas zināšanas par ozoliem un zīlēm. Tāpat divos pēcpusdienā Mācītājmuižā (2 km pirms Kandavas, braucot no Sabiles puses) notiks pastaiga pa taku gar Abavas upi un Zelta zīļu meklēšana zem simtgadīgiem kokiem Vecajos Ozolājos kopā ar vides ekspertu un dabas procesu labu pārzinātāju Ansi Opmani.

Pulksten 16.00 visi Zelta zīļu meklētāji būs gaidīti Kandavas novada muzejā, kur Abavas senlejā salasītās ozolzīles tiks svērtas un izvērtētas, vai atbilst kafijas pagatavošanai. Čaklākos ozolzīļu vācējus gaida balvas un iespēja nobaudīt bez maksas īsto ozolzīļu kafiju 25. oktobrī Kandavā notiekošajos Kafijas un tējas svētkos.

Dalība Zelta zīļu meklēšanā un ozolzīļu lasīšanā – bez maksas. Vienīgi pašiem dalībniekiem ir jānokļūst līdz pasākumu vietām. Sīkāk internetā: www.senleja.lv.

Šajās brīvdienās uz vieniem no sava novada lielākajiem svētkiem – aicina suiti. Alsungā notiks tradicionālie Svētā Miķeļa svētki.
Šajās brīvdienās uz vieniem no sava novada lielākajiem svētkiem – aicina suiti. Alsungā notiks tradicionālie Svētā Miķeļa svētki.

3. Miķeļdienas suitu gaumē - Alsungā

Līdz ar Miķeļiem klāt pienākuši arī vieni no lielākajiem svētkiem suitu pusē – Alsungā Miķeļdiena tiek svinēti sevišķi vērienīgi, jo tieši Svētā Miķeļa vārdā taču nosauktā galvenā suitu katoļu baznīcā.

Svētki iesāksies piektdien, 26. septembrī, kad pulksten 19.00 baznīcā notiks ērģeļmūzikas koncerts, bet pulksten 20.00 Kultūras namā uzstāsies folkloras kopa no Lietuvas „Kovarnis”, kas arī vadīs lekcija ar degustāciju par alus darīšanu ar senām metodēm.

Svētku galvenā diena būs sestdiena, 27. septembris. Programmā: pulksten 8.30 alsundzniekus modinās suitu muzikanti; pulksten 9.00 – Centra laukumā atklās tirgu, kuru kuplinās Alsungas pašdarbības kolektīvi, Saldus kapela, deju kolektīvi un folkloras kopa no Lietuvas; traktierī „Pie Bumbiera” piedāvās kino no Miķeļdienu zelta fonda, rīta kafiju un selfijus ar pārģērbšanos. Eksperimentu darbnīca piedāvās aizraujošus eksperimentus, kas balstīti uz dabaszinātņu likumiem maziem un lieliem, būs arī iespēja pašiem izgatavot latviskas rotas un iemēģināt roku šaušanā ar bultām; pulksten 11.00 - Biešu zupas baudīšana Baznīcas ielā; pulksten 13.00 - Suitu velobrauciens; pulksten 19.00 - Pils pagalmā un torņos Saucēju turnīrs pilī; pulksten 21.00 – gājiens „Suitu izrādīšanās”; pulksten 22.00 – suitu sadziedāšanās „Dižgabalkalns”.

Suitu Miķeļsvētki noslēgsies svētdien, 28. novembrī baznīcā ar Svēto Misi pulksten 11.00, pēc tās - suitu folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu koncerts un pikniks Baznīcas dārzā.

Sīkāk internetā: www.alsunga.lv.

4. Ar koncertu Siguldā „Astro’n’out” atklāj Latvijas koncerttūri

Grupa „Astro’n’out” sestdien, 27. septembrī, pulksten 18.00 ar koncertu Siguldas koncertzālē „Baltais flīģelis” atklās savu Latvijas koncerttūri „Astro’ Electro’ Acoustic”. Tūres koncerta klausītājiem būs iespēja baudīt labākās desmit gadu laikā radītās „Astro’n’out” dziesmas jaunos, brīžiem pat radikāli citādākos aranžējumos. Koncertos grupa atskaņos programmu, kurā akustiskās noskaņas pāraugs elektroniski piesātinātās.

Koncerttūri ieskandinot grupa iesāk sadarbību arī ar „I’m Your shirt” dizaineri un zīmola radītāju Indru Miklāvu, kuras krekli, novērtēti arī pasaules stilistu acīm (tos izvēlējušies pat tādi pasaulslaveni mūziķi kā „Will I am” un Rikijs Mārtins).

„Man ir ļoti liels prieks, ka „Astro’n’outiem” ir iepatikušies mūsu krekli un ir mests izaicinājums savienot šo nosacīti formālo apģērbu ar skatuvi. Tāpat sirdi silda tendence, ka latviešu mūzikas grupas izvēlas latviešu dizainerus sava tēla veidošanai. Man patīk, kā „Astro’n’outi” māk runāt viegli par nopietnām tēmām, tādēļ tēlu veidojam vienlaikus nesamākslotu un vienkāršu, bet ar vieglu ironijas devu,” sadarbību komentē Indra Miklāva.

Nākamie „Asto’n’out” koncerti: 4. oktobrī – Ventspilī, 5. oktobrī – Liepājā, 11. oktobrī – Jēkabpilī, 1. novembrī – Gulbenē, 2. novembrī – Cēsīs un 7. novembrī Rīgā, LNB Ziedoņa zālē. Biļešu cenas: 13 eiro („Biļešu servisa” tīklā). Sīkāk internetā: www.astronout.lv .

„Astro’n’out”: „Zilonis” (dzejas video ar Imanta Ziedoņa vārdiem”)

5. Mistiskās mūzikas festivāls

No piektdienas, 26. septembra, līdz svētdienai, 28. septembrim, Rīgā norisināsies pirmais starptautiskais mistiskās mūzikas festivāls „Mūžības pieskāriens”, kas tiek rīkots par godu izcilā persiešu dzejnieka un mistiķa Džalāluddīna Rūmī 807. dzimšanas dienai. Šis persiešu dzejnieks ir vienlīdz pazīstams un atzīts kā Austrumos, tā Rietumos.

Festivāls notiek Latvijā, Rīgā un simboliski veido savdabīgu tiltu starp tālo pagātni un mūsdienām, tiltu, kas celts uz mūžīgiem balstiem ‒ skaistumu, skaņas harmoniju, tiekšanos pēc kultūru un siržu vienotības. Festivālā skanēs mūzika tādu retu mūzikas instrumentu izpildījumā, kā tabla, sitāra, dafs, nejs, saroda, džamba. Tajā piedalīsies mūziķi no astoņām pasaules valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Itālijas, Irānas un Turcijas, Austrumu un Rietumu mūzikas profesionāļu sniegums ļaus gremdēties mūzikas burvības valstībā un iedziļināties izjustas spēles mistikā. Festivāla koncerti:

* piektdien, 26. septembrī, pulksten 19.00 koncertzālē „Ave Sol” (Citadeles ielā 7);

* sestdien, 27. septembrī, pulksten 18.00 Baltijas Starptautiskajā akadēmijā (Lomonosova ielā 4);

* svētdien, 28. septembrī, pulksten 18.00 Lielajā ģildē.

Katra cilvēka dzīvē ir klātesošs tas, pār ko nav varas laikam un telpai: mīlestība, labestība, tiekšanās uz ideāliem, vēlēšanās izzināt slēpto. Džalāluddīna Rūmī daiļradi caurstrāvo šīs mūžīgās vērtības, kas dara to unikālu un aktuālu. Festivāla mērķis ir radīt iespēju sajust neredzamo saikni starp garīgo un materiālo, sapni un realitāti.

Biļešu cenas: 10 – 15 eiro („Biļešu servisa” tīklā). Sīkāk internetā: www.rumifest.info.

Mistiskās mūzikas festivāls „Mūžības pieskāriens”

6. Miķeļdienas gadatirgi un jampadrači

Šajās brīvdienās svinam lielos rudens ražas svētkus – Miķeļus. Kaut arī Miķeļiem vārda diena ir tikai pirmdien – 29. septembrī, pa īstam Miķeļdienu var nosvinēt tieši brīvdienās.

* Rīgā, Doma laukumā, sestdien, 27. septembrī norisināsies tradicionālais Miķeļdienas gadatirgus, kurā savus labumus piedāvās zemnieki, biškopji, maizes cepēji, individuālie ražotāji, amatu meistari, lietišķās mākslas izstrādājumu izgatavotāji un grāmatu izdevēji no visas Latvijas. Tirdzniecības vietas būs ne tikai Doma laukumā, bet arī citviet Vecrīgā - Herdera laukumā, Jēkaba, Pils un Tirgoņu ielās un Jaunielā. Miķeļdienas gadatirgus Rīgā ir tradicionāls rudens ražas svētku pasākums, kurā apmeklētājiem līdz ar iepirkšanos tirdziņā ir iespēja baudīt arī kultūras programmu. Sīkāk internetā: www.kultura.riga.lv.

* Tāpat sestdien, 27. septembrī, Miķeldienas lielie tirgi notiks arī Ventspilī, Salacgrīvā, Preiļos, Saldū, Alūksnē un Vangažos. Savukārt Kandavā, Bruņinieku pilskalnā, lielas ražas gadatirgus būs svētdien, 28. septembrī. Šajos tirgos varēsiet iegādāties ne tikai krājumus ziemai un skaistas lietas mājai, bet arī baudīt kultūras programmu.

Sestdien un svētdien ar gadatirgiem un senām tautas tradīcijām tiks svinēti rudens ražas svētki – Miķeļdiena.
Sestdien un svētdien ar gadatirgiem un senām tautas tradīcijām tiks svinēti rudens ražas svētki – Miķeļdiena.

* Bet ne tikai tirgošanos sola Miķeļdiena. Jāievēro arī tautas tradīcijas un jālustējas. piemēram, Sēlpils Kultūras namā Miķļedienas jampadracis 27. septembrī sāksies pulksten 11.00, bet stundu vēlāk – pulksten 12.00 - ražas svētki „Miķelītim galvu kāvu...” sāksies Vestienas estrādē.

Miķeļus svinēs arī citās Latvijas pilsētās novados un pagastos. Miķeļus jeb apjumības varat godāt arī pie saimes galda, uz kura jābūt īpaši šai dienai kautam aunam, āzim vai sivēnam un Jumja maizes klaipam un, protams, alum, jo Miķelis latvju dainās tiek pieminēts arī kā alus devējs svinībās.

7. Izstāžu ceļvedis: fotoceļojums pa Latviju, Ziemeļvalstu arhitektūras brīnumi un Mākslas akadēmijas rektora iespaidi

* Līdz 5. oktobrim Francijas institūtā (Elizabetes ielā 59) skatāma franču ceļotāja un fotogrāfa Stefana Sudjēra fotoizstāde „Latvijas ceļojums”. Šī gada sākumā Stefans 26 dienās šķērsoja kājām Latviju no rietumiem līdz austrumiem pa laukiem, mežiem, attāliem nostūriem, lielceļiem, ceļiem un takām.

Francijas institūtā skatāma franču fotogrāfa Stefana Sudjēra izstāde „Latvijas ceļojums”, kurā iemūžināti Latvijas lauki, ceļi un meži, kurus var redzēt ceļotājs kājām pārstaigājot Latviju.
Francijas institūtā skatāma franču fotogrāfa Stefana Sudjēra izstāde „Latvijas ceļojums”, kurā iemūžināti Latvijas lauki, ceļi un meži, kurus var redzēt ceļotājs kājām pārstaigājot Latviju.

Tagad franču fotogrāfs aicina sekot viņa pēdās un iepazīt Latvijas vienkāršo un neskarto ainavu skaistumu, aplūkojot neparastā ceļojuma laikā tapušās fotogrāfijas. 556 kilometru garo ceļojumu Stefans uzsāka Bernātu pludmalē pie Baltijas jūras un beidza Zilupē, pie pašas Krievijas robežas. Sīkāk internetā: www.institut-francais.lv .

* Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazajā Pils ielā 19, Vecrīgas „Trīs brāļos”) līdz 11. novembrim apskatāma Ziemeļvalstu laikmetīgās arhitektūras izstāde „Nordic ID”. Ko šodien nozīmē ziemeļu identitāte?

Norvēģijas Ziemeļbriežu centra paviljons Jerkinnā, Dovrē (Norvēģija). 2011.
Norvēģijas Ziemeļbriežu centra paviljons Jerkinnā, Dovrē (Norvēģija). 2011.

Kā tā atspoguļojas arhitektūrā? Mēģinājums atbildēt uz šiem jautājumiem ir projekta „Nordic ID” pamatā. Izstādes kuratori tajā piedāvā savas versijas par ziemeļu identitātes fenomena izpratni arhitektūrā. Sīkāk internetā: www.archmuseum.lv .

Bērnudārzs „Tellus” Stokholmā (Zviedrija). 2010. Arhitekti: „Tham & Videgård Architects”.

Ziemeļvalstu laikmetīgā arhitektūra izstādē „Nordic ID”

* Latvijas Nacionālās bibliotēkas Nozaru literatūras centra Sociālo un humanitāro zinātņu lasītavā (mūsu Gaismas pilī, Mūkusalas ielā 3) līdz 16. novembrim būs skatāma izstāde „Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze”.

Bēgļi barakās Rēzeknes karantīnā. Mārtiņa Lapiņa fotogrāfija no 1922. gadā Latvijas Bēgļu Re-evakuācijas izdotā albuma „Latvijas bēgļu atgriešanās”.
Bēgļi barakās Rēzeknes karantīnā. Mārtiņa Lapiņa fotogrāfija no 1922. gadā Latvijas Bēgļu Re-evakuācijas izdotā albuma „Latvijas bēgļu atgriešanās”.

* Kalnciema ielas kvartālā (Kalnciema ielā 35, Pārdaugavā) piektdien 26. septembrī, pulksten 18.00 notiks mākslas albuma „Aleksejs Naumovs — Iespaidu kolekcija” atvēršanas svētki un izstādes atklāšana.

Kalnciema kvartālā aplūkojamas Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova gleznas, kuras tapušas visdažādākajās pasaules pilsētās un vietās.
Kalnciema kvartālā aplūkojamas Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova gleznas, kuras tapušas visdažādākajās pasaules pilsētās un vietās.

Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Evija Trifanova/LETA, Lita Krone/LETA, Edijs Pālens/LETA, Alīna Asarīte/poga.lv, Irēna Bērza/poga.lv, All Over Press