Valmierā stāstīs par Latvijas karoga sarkanbaltsarkanajām krāsām
Tuvojošos valsts svētku noskaņās Valmieras Tūrisma informācijas centrs trešdien, 12. novembrī, pulksten 18.30 visus aicina uz Latvijas stāstu vakaru. Izrādās, ka Valmierai ir unikāla vieta mūsu vēsturē – te izkrāsots pirmais Latvijas karogs, valmierieši bija pirmie, kas ziedoja jaunajai Latvijas valstij…
Latvijas stāstus palīdzēs iepazīt izcilas Valmieras un apkārtnes vēstures zinātājas – vēstures skolotāja, novadpētniece un gide Ineta Amoliņa un Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītāja Ingrīdai Zīriņa, kuras klātesošos aizvedīs līdz pat 735 gadus senai vēsturei, kad Atskaņu hronikā pirmo reizi tika minēta ideja par Latvijas karogu. Gājis laiks, šķindējuši zobeni un mainījušās varas, līdz 1916. gadā Latvijas karogu tā nacionālajās krāsās radīja valmierietis Jānis Lapiņš. Ir pat zināms, kur Valmierā bijis Lapiņa kunga nams, Kasjauns.lv informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas tūrisma informācijas konsultante Veronika Časnoviča.
Interesanta ir arī Vecpuišu parka un tā dibinātāju loma Latvijas valsts izveidē. 1918. gada 18. novembrī, kad tika proklamēta Latvijas valsts, Kārlis Ulmanis paziņoja, ka „Valmieras delegācija ar tirgotāju Kampi un Dr. Ziediņu, kuri ieradušies pēc jaunām ziņām, nodevuši Latvijas valsts idejai pirmo materiālo pabalstu – 5000 rubļu”.
Savukārt Valmierā Dr. Apinis, zinot par notikumiem Rīgā, no vācu okupācijas iestādēm saņēmis atļauju Vecpuišu parka paviljona zālē noturēt sporta sapulci. Zinot Apiņa nodomus, viņa domubiedri pavairoja „Dievs, svētī Latviju” tekstus un slepus izgatavoja sarkanbaltsarkano karogu. Dr. Apinis klātesošajiem paziņoja par tās dienas nozīmi, un pirmo reizi Valmierā, skanot jaunās valsts himnai, tika pacelts valsts karogs.
Šie ir tikai pāris notikumi, ko 12.novembra stāstu vakarā varēs dzirdēt un piedzīvot ikviens klātesošais Valmieras Tūrisma informācijas centrā Rīgas ielā 10. Jāuzsver, ka pasākuma gaitā ikviens ir aicināts dalīties ar savu pieredzi.
Vietu skaits pasākumā ir ierobežots, tāpēc interesenti aicināti pieteikties iepriekš, rakstot e-pastu uz adresi tic@valmiera.lv vai zvanot pa tālruni 64207177. Dalība pasākumā ir bez maksas.