Vai skaisto pilsētu Siguldu vajā nelaimju sērija?
Siguldā šajā tūrisma sezonā notikuši vairāki negadījumi, tostarp arī traģiski, kas varētu ceļotājus atbaidīt no Latvijas zelta rudens galvaspilsētas Siguldas apmeklēšanas. Smalko matēriju pārzinātāji gan teic, ka Siguldai šogad bijusi pozitīva vibrācija un nekas par īpaši melno periodu pilsētā neliecina.
Ja Latvijas cilvēki ir pamanījuši nebūšanas Siguldā, tad ārzemniekiem par tiem nav ne jausmas.
Bīstamā gaisa tramvajiņa sasvēršanās, sarūsējušais panorāmas rats, uz galvas teju krītošās autoostas betona nojumes, vācu tūrista – riteņbraucēja bojāeja velomaratona dienā, strādnieka nāve „Aerodium” atrakcijā, kalna nobrukums pie Gaujas tilta, vēsturiskā Ķeizarskata izdemolēšana. Tie varētu būt apstākļi, kas tūristiem liktu raudzīties ar piesardzību savā ceļojumā ietvert Siguldu. Tomēr ārzemnieki parasti neko par šiem gadījumiem nav dzirdējuši. Viņu Siguldas apmeklējumu galvenokārt ietekmē laika apstākļi.
Numeroloģe: „Nav ne jausmas, kas notiek Siguldā”
Smalko matēriju pētnieki nevar izskaidrot, kāpēc Siguldu šajā sezonā vajājušas dažādas nebūšanas. „Siguldai ir laba, pozitīva enerģija. Tai ir tāda pati vibrācija kā Rīgai. Ja šī vibrācija būtu slikta, tad jau šogad arī Rīgā būtu bijis jānotiek trakām lietām. Nezinu, ar ko saistīt Siguldu vajājošās nelaimes. Nav ne jausmas, tur, iespējams, darbojušās lietas, par kurām mēs neko nenojaušam,” Kasjauns.lv teica numeroloģe Ineta Ventniece.
Ezotēriķe: „Salīdzinot ar Ogri, Siguldā notikušais tāds nieks vien ir”
Viena no Siguldas Sokrāta tautskolas dibinātājām, ezoteriķe Elvita Rudzāte teic, ka Siguldu šogad neesot piemeklējusi nekāda „melnā strīpa”, bet gan tieši otrādi, viss notiek labi. „Es noteikti negribētu teikt, ka Siguldu piemeklējis kāds melnais periods. Tieši otrādi. Tūrisma sezona bijusi veiksmīga, bija daudz lielāka tūristu plūsma, nekā pirms tam. Un tur, kur ir tik liela cilvēku plūsma, ir arī daudz vairāk dažādu atgadījumu. Siguldā nekāds nebūšanu cikls nebija. Piemēram, salīdzinot ar Ogri, kur situācija bija daudz smagāka, Sigulda tikai tāds nieks ir.
Par gaisa tramvajiņu runājot, ka šogad notikusī nebūšana nebija kaut kas pirmreizējs, arī padomju laikā bija līdzīgi gadījumi. Bet tāpēc jau ir dažādi tehniski risinājumi, lai nekas traģisks nenotiktu. Atī šoreiz nekas traģisks nenotika. Runājot par panorāmas ratu, jāsaka, ka arī es tajā baidos kāpt iekšā. Un Siguldas pašvaldība rīkojas ļoti atbildīgi, nepagarinot zemes līgumu ar rata īpašnieku, lai tas vairs nedarbotos un nenotiktu nelaime. Arī autoostas nojumju bīstamību atklāja, pirms tās sabruka un tās norobežoja. Tā bija preventīva rīcība.
Salīdzinot ar visu Latviju, Siguldas nebūšanas nav nekas. Un viss tika darīts, lai nelaimes nenotiktu. Tā kā nekas traģisks nebija,” Kasjauns.lv teica Rudzāte.
Šogad zelta rudens bija slapjš, pērn – saulains un silts
Siguldas Attīstības aģentūras direktore Laura Konstante Kasjauns.lv teica: „Es teiktu, ka ārzemnieki šīs lietas nepamana. Viņiem ir citas rūpes – piemēram, kā no lidostas „Rīga” nokļūt līdz Siguldai. Runājot par šīm bīstamajām ierīcēm, jāsaka, ka šogad vairākas reizes esam tikušies ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru un pastiprināti skatāmies un skatīsimies, lai tās būtu drošas.
Te gan jāpiebilst, ka panorāmas rats nav no tām pieprasītākajām tūristu atrakcijām. Mani uztrauc, ka sabiedrība, diskutējot par panorāmas ratu, vairāk runā par sentimentālo pusi, bet nepievērš uzmanību tā drošībai. Savukārt „ Aerodium” apmeklētājiem ir drošs – strādnieks tur gāja bojā tehniskās pārbaudes laikā un daļā, kur vispār apmeklētāji netiek ielaisti. Katrā ziņā policija ir ierosinājusi krimināllietu un tai vēl šajā lietā būs savs sakāmais.
Runājot par nule aizvadīto zelta rudeni, ir grūti pateikt - bija vairāk tūristu vai nē, kā pirms gada? Ja pērn zelta rudens visas trīs nedēļas nogales bija saulainas un siltas, tad šogad slapjas un nepatīkamas. Tūristu bija daudz, bet jāņem vērā, ka laikapstākļi nedēļas nogalēs nebija tie jaukākie.”
Sigulda ārzemnieku vidū kļūst aizvien populārāka
To, ka tūristi neesot īpaši satraukušies par šosezon Siguldā konstatētajām nebūšanām Kasjauns.lv teica arī Siguldas autoostas direktore Valda Vikmane. Šovasar atklājās, ka autoostas nesen uzbūvētās nojumes varēja uzgāzties pasažieriem uz galvas. Autoosta varēja pārvērsties par „otro Zolitūdi”, teica Vikmane. Tas bija celtnieku brāķis un tagad autoostas nojumes ir pārbūvētas un pasažieriem vairs nav iemesla bīties doties uz autoostu, teic tās direktore.
Par nebūšanām ar gaisa tramvajiņu un panorāmas ratu Vikmane saka: „Tūristu skaitu visas šīs nebūšanas neietekmēja. Ar vagoniņu jau šad tad kādas ķibeles notiek. Tās grūti paredzēt. Cilvēkiem pašiem jāizvērtē, vai viņi grib vai nē ar to braukt. Par panorāmas ratu – sens jau tas ir, bet domāju, ka to varētu rekonstruēt. Tas panorāmas rats tur noteikti iederētos. Domāju, ka, iespējams, tur apakšā ir kaut kas cits, piemēram, kāds to zemi, uz kuras ir panorāmas rats, grib pārdot.”
Tikmēr bezkaislīgie statistikas dati liecina, ka šogad Sigulda bijusi īpaši iecienīta. Ārvalsts tūristu vidū tā popularitāti ieguva arī tādēļ, ka bija Eiropas galvaspilsētas Rīgas sadarbības pilsēta. Sigulda aiz Rīgas un Jūrmalas bija trešā tūristu visiemīļotākā pilsēta Latvijā. Piemēram, šī gada pirmajā pusē, salīdzinot ar analoģisku laika posmu pērn, Siguldas naktsmītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 27,8%. Tāpat palielinājies arī Siguldas novada Tūrisma informācijas centrā apkalpoto viesu skaits, šogad konsultējot par 22% vairāk apmeklētāju nekā pirms gada. No tiem ārvalstu viesu īpatsvars ir bijis 69,8%. Visvairāk Sigulda bijusi iecienīts galamērķis viesiem no Krievijas, Vācijas, Lietuvas, Igaunijas un Lielbritānijas.
Šajā vasarā un rudenī Siguldā notikuši vairāki negadījumi, tostarp arī traģiski, kas tūrisma industrijai godu nedara:
* Jūnija sākumā bažas radīja jaunuzbūvētās Siguldas autoostas nojumes, kas jebkurā mirklī draudēja uzgāzties pasažieriem uz galvas. „Tā varēja kļūt par otro Zolitūdi,” teica Siguldas autoostas vadītāja Valda Vikmane. Tas bija celtnieku brāķsi, kurš nu esot izlabots.
* Pašā Siguldas centrā, 6. jūlija pēcpusdienā, uz ielas pēkšņi saļima un nomira kāds vācu tūrists. Gan garāmgājēji, gan ātrās palīdzības mediķi darīja visu, lai glābtu vīrieša dzīvību, bet bez rezultātiem. 55 gadus vecais vīrietis gāja bojā dienā, kad Siguldā notika velomaratons. Viņš gan velomaratonā nepiedalījās, bet ar riteni bija devies izbraucienā pa tuvējo apkārtni. Aculiecinieki stāstīja, ka, iespējams, sekas nebūtu letālas, ja Siguldā būtu moderni aprīkota ātrās palīdzības brigāde.
* Jūlijā plašus sabiedrības protestus izraisīja Dabas aizsardzības pārvaldes Gaujas nacionālā parka teritorijā iecerētā zemsedzes kontrolētā dedzināšana, kas bija argumentēta ar vides aizsardzības prasībām. Siguldā vairākās sapulcēs vienošanos starp dedzināšanas aizstāvjiem un pretiniekiem neizdevās panākt. Kontrolētās dedzināšanas plānus izjauca lietainais laiks.
* Jūlija beigās ilgušās lietavas uz autoceļa, kas savieno Siguldu un Turaidu, abpus Gaujas tiltam izskaloja ceļa nomale, bet vienā posmā izskalojumi skāra arī asfalta segumu.
* Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti 1. septembrī, apsekojot tūristu iemīļoto vēsturisko Kaķīškalna skatu vietu - Ķeizarskatu, konstatējuši, ka tā ir izpostīta - sēnītes formā veidotās būvētās konstrukcijas ir daļēji nodedzinātas un nogrūstas gravā.
* 6. septembrī pie Siguldas gaisa vagoniņa iekāpšanas platformas Krimuldas stacijā notika negadījums, kad, uzsākot kustību, vagoniņš sasvērās. Pēc negadījuma Siguldas pašvaldība pasūtīja neatkarīgu ekspertīzi vagoniņa automātiskās vadības sistēmai, lai pārliecinātos par gaisa trošu ceļa ekspluatēšanas drošību. Kamēr tika veiktas pārbaudes, gaisa vagoniņš nestrādāja. Pēc pārbaudes tika konstatēts, ka vagoniņš tomēr ir drošs – tas vienkārši bijis nepareizi noregulēts, kā rezultātā nepareizi apstājās pieturvietā. Tagad tas atkal darbojas.
* 18. septembrī „Aerodium” vēja tuneļa uzlabošanas darbu laikā Siguldā gājis bojā pakalpojuma sniegšanas uzņēmuma darbinieks – poļu strādnieks.
* Oktobra beigās tika paziņots, ka Siguldas pašvaldība nolēmusi vairs nepieļaut Latvijā vienīgā stacionāra panorāmas rata darbību. Panorāmas rats, kurš jau 40 gadus tūristiem pāri koku galotnēm ļāva nolūkoties uz Gaujas senleju, esot pārāk vecs. Oficiālais tā slēgšanas iemesls: atrakcijas īpašniekiem – SIA „Kūrnams” beidzas zemes nomas līgums, bet var noprast, ka vietvara ir ne tikai formāli uztraukusies par nomas līgumu, bet arī par panorāmas rata drošību.
Siguldā grib nojaukt panorāmas ratu (TV3 Ziņas)
Elmārs Barkāns/Foto: aprinkis.lv, Edijs Pālens/LETA, Evija Trifanova/LETA