Veikta vērienīga aptauja par dzīves vides kvalitāti Rīgas vēsturiskajā centrā
Runā Rīga

Veikta vērienīga aptauja par dzīves vides kvalitāti Rīgas vēsturiskajā centrā

Jauns.lv

Lai uzzinātu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Rīgas vēsturiskā centra (RVC) un tā aizsardzības zonas teritorijas iedzīvotāju viedokli par dzīves vides esošo situāciju un pēdējos gados notikušajām pārmaiņām, Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments veicis aptauju par vides kvalitāti Rīgas centrālajā daļā.

Veikta vērienīga aptauja par dzīves vides kvalitāt...

Ar aptaujas palīdzību noskaidrots iedzīvotāju viedoklis par transporta, publiskās ārtelpas, vides, sociālās apkalpes infrastruktūras, dažādu pakalpojumu pieejamību, atkritumu apsaimniekošanu, telpiskās vides pārveidojumiem, kā arī citiem aktuāliem un būtiskiem jautājumiem, kas apkopoti gan par RVC, gan par katru tajā un aizsardzības zonā ietilpstošo apkaimi atsevišķi.

RVC UNESCO teritorijā bez Vecpilsētas apkaimes vairāk nekā puse – 61% respondentu - kā galveno priekšrocību minējuši pilsētas centra tuvumu, jo viss esot viegli sasniedzams. Tāpat iedzīvotāji novērtē labu sabiedriskā transporta satiksmi (22%) un to, ka viss vajadzīgais sasniedzams kājām (16%). Tikai 22% iedzīvotāju ir apsvēruši domu pārcelties uz dzīvi ārpus šīs teritorijas – 13% ir apsvēruši iespēju pārcelties uz citu apkaimi Rīgā, bet 9% - uz citu vietu ārpus Rīgas. Kā galveno pārvietošanās veidu, lai nokļūtu līdz ikdienā nepieciešamajam galapunktam šajā teritorijā, aptaujātie iedzīvotāji visbiežāk izvēlas pārvietošanos kājām. Tā, piemēram, lai nokļūtu līdz veikalam vai tirgum ar mērķi iepirkties, 90% iedzīvotāju dodas uz galamērķi kājām, 61% izmanto sabiedrisko transportu, bet 26% - automašīnu.

Arī RVC daļā, kas atrodas Daugavas kreisajā krastā, kā galveno priekšrocību dzīvei RVC AZ iedzīvotāji min pilsētas centra tuvumu, to norādījuši 58% respondentu. Iedzīvotāji novērtē labo sabiedriskā transporta satiksmi (44%) un apzaļumojumus/zaļo zonu (27%). Trešdaļa iedzīvotāju - 33% ir apsvēruši domu pārcelties uz dzīvi ārpus šīs teritorijas, 17% ir apsvēruši iespēju pārcelties uz citu apkaimi Rīgā, bet 16% - uz citu vietu ārpus Rīgas. Iedzīvotāji aktīvi atbalsta dažādu pasākumu norisi, piemēram, tirdziņus - 95%, ikgadējos tematiskos/svētku pasākumus - 96%, festivālus, performances - 94%, bet sporta pasākumus atbalsta 91% respondentu.

RVC daļā, kas atrodas Daugavas labajā krastā, kā galveno priekšrocību 54% iedzīvotāju norādījuši centra tuvumu. Tikai 18% no RVC labā krasta iedzīvotājiem ir apsvēruši iespēju pārcelties uz dzīvi ārpus šīs teritorijas, 11% ir apsvēruši iespēju pārcelties uz citu apkaimi Rīgā, bet 7% - uz citu vietu ārpus Rīgas. Kopumā lielākā daļa iedzīvotāju ir apmierināti ar teritorijas tīrību mājas apkārtnē ikdienā - 89%. Lielākā daļa iedzīvotāju - 69% publiskajā ārtelpā vēlas pastaigāties, 51% vēlas nodarboties ar mazaktīvu atpūtu dabā, bet 45% atzīmē, ka viņiem svarīga iespēja apmeklēt kultūras pasākumus brīvā dabā. Atbildot uz jautājumu par to, kādas iespējas ir pieejamas dzīvojamās mājas tuvākajā apkārtnē, 85% min iespēju pastaigāties, 52% ir iespēja nodarboties ar sportu, bet mazaktīva atpūta pieejama 50% iedzīvotāju.

Iegūtos aptaujas rezultātus paredzēts izmantot RVC un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojumā noteikto politiku un vispārējo attīstības mērķu īstenošanas izvērtēšanai, lai noteiktu spēkā esošā RVC aizsardzības zonas teritorijas plānojuma darbības ietekmi uz pilsētas attīstību, un, pamatojoties uz iegūto informāciju, izvērtētu uzlabojumu nepieciešamību tajā vai principiāli jauna plānojuma izstrādes nepieciešamību.

Aptauju veica SIA „Aptauju centrs” no šā gada 19.jūlija līdz 12.septembrim pēc Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pasūtījuma. Kopumā tika aptaujāti vairāk nekā 1100 RVC un tā aizsardzības zonas iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem pēc tiešās intervijas metodes respondentu dzīves vietās, izvēloties tos nejauši stratificētā izlasē pēc administratīvi teritoriālā iedalījuma.

Galvenie aptaujas rezultāti atainoti infografikā, bet ar pilnu aptaujas nodevumu un pielikumiem iespējams iepazīties mājas lapa www.sus.lv sadaļā „Pētījumi”.

Karlīna Timofejeva / Publicitātes foto

Tēmas