
Eiropā dzimstība rekordzemā līmenī, bet Latvija apsteidz Baltijas kaimiņus

Lai Eiropas iedzīvotāju skaits saglabātos stabils, ģimenēm nepieciešams vidēji vismaz divi bērni, taču patlaban dzimstības līmenis būtiski atpaliek no šī rādītāja.
Kā raksta "Euronews", 2024. gada dzimstības dati Eiropā ir vieni no sliktākajiem pēdējo desmit gadu laikā. Piemēram, Vācijā dzimstības koeficients ir zemākais kopš 1994. gada, kad valsti skāra recesija. Vienīgais iemesls, kāpēc iedzīvotāju skaits turējās, bija imigrācija.
Austrijā situācija pat ir vēl nopietnāka – 2024. gadā valstī piedzimušo bērnu skaits sasniedza visu laiku zemāko līmeni – 77 238 jaundzimušie, liecina "Statistik Austria" dati. Itālijā dzimstības koeficients 2024. gadā bija tikai 1,18 – rekordzems rādītājs. Uz katriem 1000 iedzīvotājiem dzimuši tikai 6 bērni, bet miruši 11 cilvēki, ziņo ISTAT.
Vēl sliktāk – no valsts aizbraukuši 156 000 itāļu, kas ir trīsreiz vairāk nekā atgriezušies (53 000). Iedzīvotāju skaits visvairāk sarucis nabadzīgākajos valsts rajonos. Francijā, kur agrāk bija augsta dzimstība, skaitļi arī strauji krīt – pagājušajā gadā dzimstības koeficients bija 1,62, kas ir zemākais kopš Pirmā pasaules kara beigām, liecina INSEE dati. Neskatoties uz to, Francijai izdevās saglabāt nelielu pozitīvu dzimstības un mirstības bilanci (+17 000), taču tas ir zemākais rādītājs kopš Otrā pasaules kara.
Somijā dzimstības koeficients 2024. gadā samazinājies līdz 1,25 – zemākajam līmenim kopš datu vākšanas sākuma 19. gadsimta beigās, kad šis reģions bija Zviedrijas sastāvā. Arī Zviedrija saskaras ar līdzīgām demogrāfiskām problēmām.
"Euronews" tieši Latviju nemin, taču saskaņā ar "Eurostat" datiem dzimstības situācija arī Latvijā nav laba, taču kaimiņvalstis tiek apsteigtas. 2024. gadā Latvijā dzimstības koeficients bija 1,36 bērni uz vienu sievieti, kamēr Igaunijā tas bija 1,31, bet Lietuvā tikai 1,18.