Eiroparlamenta deputāti Krištopans un Pozņaks pamatīgi sastrīdas par korupciju Ukrainā
Vilis Krištopans un Reinis Pozņaks (foto: Zane Bitere / Edijs Pālens / LETA; kolāža: jauns.lv)
Sabiedrība

Eiroparlamenta deputāti Krištopans un Pozņaks pamatīgi sastrīdas par korupciju Ukrainā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Eiropas Parlamenta deputāts Reinis Pozņaks (AS) mikroblogošanas vietnē "X" sastrīdējies ar citu EP deputātu Vili Krištopanu (LPV) saistībā ar Ukrainā notiekošajām protesta akcijām sakarā ar prezidenta Volodimira Zelenskis parakstīto plaši kritizētu likumu par Nacionālā pretkorupcijas biroja (NABU) un Specializētās pretkorupcijas prokuratūras (SAP) nonākšanu tiešā valsts prezidenta ieceltā ģenerālprokurora pakļautībā.

Eiroparlamenta deputāti Krištopans un Pozņaks pama...

Iniciatīvas “Twitter konvojs” aizsācējs, Eiropas Parlamenta deputāts (Apvienotais saraksts) un 2022. gada Eiropas Gada cilvēks Latvijā Reinis Pozņaks atzinīgi vērtēja Ukrainā notiekošos tautas protestus pret korupciju valstī un jauno likumu par divu pretkorupcijas institūciju neatkarības atcelšanu.

Diskusijā iesaistījās Aināra Šlesera partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvis Eiropas Parlamentā, daudzu Saeimas sasaukumu deputāts, bijušais premjerministrs un satiksmes ministrs Vilis Krištopans.

Tomēr diskusija pēc savstarpējām "laipnībām" ātri izsīka.

Jāpiebilst, ka jaunais Ukrainas likums ir izraisījis ne tikai protestus savā valstī, bet arī Eiropas Komisijas reakciju, un tās prezidente Urzula fon der Leiena pieprasījusi Zelenska skaidrojumu par likuma grozījumiem. "Prezidente Leiena ir paudusi stingras bažas par grozījumu sekām, un viņa ir pieprasījusi Ukrainas valdībai paskaidrojumu," paziņoja EK preses pārstāvis paplašināšanās, starptautisko partnerību un Vidusjūras jautājumos Gijoms Mersjē. "Tiesiskuma ievērošana un cīņa pret korupciju ir Eiropas Savienības pamatelementi. No Ukrainas kā kandidātvalsts tiek sagaidīts, ka tā pilnībā ievēros šos standartus. Kompromiss nav pieļaujams," viņš uzsvēra.

EK kritika Kijivai ir neierasta laikā, kad Brisele ir viena no uzticīgākajām Ukrainas atbalstītājām.

Jau ziņots, ka Zelenskis otrdien parakstīja plaši kritizētu likumu par Nacionālā pretkorupcijas biroja (NABU) un Specializētās pretkorupcijas prokuratūras (SAP) nonākšanu tiešā valsts prezidenta ieceltā ģenerālprokurora pakļautībā.

Likums izraisīja pirmos plašākos protestus Kijivā kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma valstī 2022.gadā. Protestā piedalījās vairāk nekā 1000 cilvēku.

Zelenskis trešdien aizstāvēja likuma grozījumus, sakot, ka valstij ir "kopīgs ienaidnieks: krievu okupanti". Valdība uzstāj, ka likums uzlabos pretkorupcijas institūciju darbu, bet kritiķi norāda, ka tādējādi Zelenska rokās tiek konsolidēta vara.

Savukārt kritiķi pieļauj, ka grozījumi ļaus valdībai iejaukties augsta ranga korupcijas lietās. NABU izmeklē korupcijas gadījumus valsts institūcijās, bet SAP nodarbojas ar prasību uzturēšanu tiesā korupcijas lietās.