
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gājiens
Rīdzinieki un pilsētas viesi sveic XIII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekus gājienā.





FOTO: noslēdzies viens no svētku skaistākajiem brīžiem - Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gājiens

Svētdienas rītā Rīgas centrā aizvadīts viens no svētku emocionālākajiem un vizuāli krāšņākajiem notikumiem – XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiens, kurā piedalījās visu Latvijas reģionu un diasporas kolektīvi. Gājiens ilga no plkst. 9.00 līdz 14.00, dalībniekiem divās paralēlās plūsmās virzoties no Brīvības laukuma gar Brīvības pieminekli līdz Dailes teātrim.
Gājienu atklāja Madonas novada delegācija, godinot pirmo bērnu dziedāšanas svētku norisi Lazdonas draudzē 1866. gadā. Tālāk kolonnās sekoja Rīgas kolektīvi, diasporas pārstāvji, kā arī Vidzemes, Kurzemes, Latgales, Sēlijas un Zemgales delegācijas. Tradicionāli gājienu noslēdza topošie svētku dalībnieki – ģimenes ar bērniem, radot cerības par svētku ilgtspēju un jauno paaudžu iesaisti.
Gājiena laikā ielās valdīja īpaša svētku atmosfēra – tautastērpos ģērbti bērni un jaunieši, mūzika, smaidīgi skatītāji un gavilējoši saukļi, atgādinot, ka šie svētki ir lielākais bērnu un jauniešu kultūras notikums Latvijā, kas notiek reizi piecos gados.
Vēlāk svētdienas vakarā Mežaparka Lielajā estrādē notiek svētku noslēguma koncerts “Te-aust”, kurā apvienojas dziedātāji, dejotāji, orķestri, solisti un virsdiriģenti, veidojot emocionāli piesātinātu un mākslinieciski bagātīgu svētku kulmināciju.
Jau vēstīts, ka šajos svētkos piedalās 38 114 dalībnieki, no kuriem 33 946 ir bērni. Visplašāk pārstāvēta tautas deju nozare ar 17 041 dejotāju, savukārt koros dzied 11 399 dalībnieki. Svētkos piedalās arī mūsdienu deju dejotāji, pūtēju un simfonisko orķestru mūziķi, folkloras kopas, teātra un vizuālās mākslas pārstāvji, mazie mūzikas kolektīvi, koklētāji un akordeonisti, tostarp dalībnieki no diasporas.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sauklis ir "Nāc gavilēt!", kas pirmo reizi izmantots 2005.gadā IX Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Savukārt svētku zīme veidota no posmiem jeb dzīpariem, simbolizējot katra dalībnieka spēku, talantus, darbus un personības. Zīmē izmantoti arī tautastērpu raksti.
Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados.