
"Beigtas peles, satraumēti un badā esoši dzīvnieki, sūdu kalni..." Veiktas pārbaudes Ķekavas mini zoo, par kuru šausminājās apmeklētāja

Pēc tam, kad sociālajos tīklos tika publicēts sašutuma pilns apmeklētājas stāsts par redzēto Ķekavas mini zoo “Līči”, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) 7. jūlijā veica pārbaudi šajā iestādē. Apmeklētājas pieredze, kas sākotnēji solījās būt ģimenisks izbrauciens pie dzīvniekiem, pārtapa par satricinošu saskarsmi ar iespējamiem labturības pārkāpumiem un dzīvnieku ciešanām. PVD pēc pārbaudes apstiprina — pārkāpumi ir konstatēti vairākās jomās.
"Tautai jāzina savi varoņi" – Sabīnes stāsts par redzēto
Sociālajā vietnē “Facebook” publicēts detalizēts un emocionāls Sabīnes stāsts, kurā viņa apraksta redzēto Ķekavas mini zoo “Līči”. Viņas mērķis bija iepriecināt bērnu, bet realitāte izrādījās citāda.
“Kā skaista, ģimeniska diena var pārvērsties par dienu, kurā ATKAL sastopies ar dzīvnieku ciešanām, kas ir acīmredzamas pat četrus gadus vecam bērnam…”
Jau pašā sākumā Sabīne apraksta satricinošo skatu: būris ar astoņām degu pelēm, no kurām trīs bijušas mirušas. "Bērns skrien ar sajūsmu pie pelītēm… un tur viņu sagaida beigtu dzīvnieku mirstīgās atliekas."
Zirgi, ēzeļi, truši – bads, netīrība, sāpes
Stāstā Sabīne uzskaita neskaitāmus gadījumus, kur redzamas būtiskas dzīvnieku labturības problēmas. Viņa novēro, ka zirgiem nav barības, viņi agresīvi rauj burkānus no apmeklētāju rokām. Līdzīga aina bijusi pie alpakas un kazām.
Ēzeļu un trušu stāvoklis bijis vēl dramatiskāks — redzamas traumas, nekopti nagi, netīri sprosti ar sen neiztīrētiem mēsliem. “Sprostā sū** kalni, kas sakrājušies ne vienā, ne divās un pat ne nedēļas laikā.”
“Uz kājām redzami nekopti “caurumi” – lūgtum pievērst uzmanību video,” norāda Sabīne, daloties ar foto un video materiāliem.
Sapuvuši augļi un netīrs ūdens
Sabīne stāsta arī par putnu voljēriem: “To novietnēs sapuvuši augļi un dārzeņi, nevienam no šajā vietā esošajiem dzīvniekiem nav pieejams svaigs dzeramais ūdens.” Arī trušiem esot konstatējami pušumi, miesas bojājumi, netīrs, zaļgans ūdens un zāles neesamība.
Aicinājums rīkoties un jautājumi par sadarbību
Sabīne savā ierakstā vēršas arī pie Ķekavas novada pašvaldības un uzņēmumiem, kas varētu sadarboties ar šo zoo:
“Maxima – Jūs tiešām turpināsiet atbalstīt šo dzīvnieku ciešanās? Vai neviens no Jūsu pārstāvjiem nav bijis tur uz vietas un redzējis, kas tur notiek?”
Viņa uzsver, ka PVD ir nosūtīts iesniegums ar cerību, ka pārbaude notiks nekavējoties. “Es tiešām vēlos uz to paļauties,” viņa piebilst.
PVD: konstatētas neatbilstības vairākās jomās
Pārtikas un veterinārais dienests reaģēja ar pārbaudi. Kā norāda Baiba Lisovska, PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītāja vietniece, 7. jūlijā pārbaudes veiktas visās dzīvnieku turēšanas vietās — gan savvaļas, gan mājas, gan lauksaimniecības dzīvniekiem.
“Konstatētas neatbilstības labturības jomā, dzīvnieku reģistrācijas jomā, dokumentu apritē, kā arī biodrošībā,” informē Lisovska.
PVD norāda, ka tiks lemts par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu un noteikti termiņi konstatēto pārkāpumu novēršanai.
Pārkāpumi jau iepriekš fiksēti
Šis nav pirmais gadījums, kad “Līči” nonāk zem inspektoru lupas. “Iepriekšējās pārbaudēs bija konstatētas neatbilstības, kurām tika noteikts novēršanas termiņš,” norāda Lisovska. Tāpat 2024. gada novembrī par biodrošības prasību pārkāpumiem tika uzsākts administratīvais process.
Kāda kopējā aina Latvijas mini zoo?
Kā Jauns.lv skaidro Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa, PVD dzīvnieku turēšanas vietas reģistrē vai apstiprina saskaņā ar tajos turētajām dzīvnieku sugām un objekta darbību. Nosaukums “mini zoo” ir pašu uzņēmēju veidots nosaukums.
PVD ir reģistrētas 71 dzīvnieku turēšanas vieta, t.sk. savvaļas sugu dzīvnieku turēšanas vietas. Pārbaudes objektos, kuri veic dzīvnieku pārvietošanu tiek veiktas vienu reizi gadā., kā arī visos gadījumos, kad tiek saņemtas sūdzības. PVD atgādina, ka informēt dienestu var rakstot iesniegumu e-pastā: pasts@pvd.gov.lv .