
Latvijā pirmo reizi būs skatāma pasaulslavenajam māksliniekam Banksy veltīta Izstāde

Pirmo reizi Latvijā būs skatāma pasaulslavenajam māksliniekam Banksy veltītā Izstāde “The Mystery of Banksy – A Genius Mind”.
Viņš ir pasaulslavens, bet joprojām nezināms – Banksy, Bristolē dzimušais un līdz šim anonīmais grafiti mākslinieks un gleznotājs, kurš pazīstams ar mākslas tirgus robežu izaicināšanu, jau gadiem rada sensāciju ar saviem darbiem. Pirmā izstāde par šo mākslas superzvaigzni atklāta Minhenē 2021. gada martā, un kopš tā laika to apmeklējuši 3,3 miljoni interesentu vairākās Eiropas metropolēs, padarot to par vienu no pasaulē apmeklētākajām un veiksmīgākajām Banksy veltītajām izstādēm. Tagad arī Rīga pievienojas šo Eiropas lielāko pilsētu pulkam, jo pirmo reizi Latvijā ar Balcia atbalstu būs skatāma pasaulslavenajam māksliniekam veltītā Izstāde “The Mystery of Banksy – A Genius Mind”, kura apmeklētājiem apskatei būs atvērta Vidzemes tirgū no 2025. gada 18. jūlija.
Izstādes izveidošana bijis liels izaicinājums, kuru uzņēmās veiksmīgais vācu mūzikas producents un izstāžu organizators Olivers Forsters (COFO Exhibitions). “Mēs vēlamies padarīt mākslu par pieredzi, kas ir pieejama apskatei ikvienam un apkopota vienuviet. Banksy ir galvenokārt ielu mākslinieks, pazīstams ar saviem grafiti, kurus viņš izvietojis visā pasaulē. Turklāt jau savas karjeras pirmsākumos viņš sāka pārdot parakstītus mākslas darbus un izdrukas ierobežotā tirāžā. Lielākā daļa no tiem atrodas privātkolekcijās un nav pieejami plašākai sabiedrībai, tādēļ iespēja apbrīnot oriģinālus Banksy darbus ir tikai retajam. Izstādē “The Mystery of Banksy – A Genius Mind” mēs esam centušies vienuviet apkopot labākos un iespaidīgākos autora motīvus nepiespiestā atmosfērā ārpus muzeja, vienlaikus nezaudējot kvalitāti,” stāsta producents Olivers Forsters.
Izstādē ar vairāk nekā 150 motīviem aptverts viss ielu mākslinieka radošās darbības periods līdz pat šai dienai: grafiti, fotogrāfijas, skulptūras, video instalācijas un izdrukas uz dažādiem materiāliem, piemēram, audekla, auduma, alumīnija, putuplasta un stikla, kas reproducēti un apkopoti īpaši šīs izstādes izveidošanai.
Izstāde pārdomātā un unikālā izkārtojumā sniedz visaptverošu pārskatu par izcilā mākslinieka daiļradi un ieskatu tajā. Tomēr, ņemot vērā Banksy moto “Autortiesības ir neveiksminiekiem ©TM”, māksliniekam veltītā izstāde nav oficiāli saskaņota ar viņu pašu.
Šīs neparastās mākslas pieredzes kuratore ir Virdžīnija Džīna, kas dzimusi Anglijā un šobrīd dzīvo Berlīnē. Jaunā kuratore un galerijas īpašniece ir daudzpusīga dizainere ar nepārspējamu radošo talantu. Pēc ilggadēja darba klasiskās mākslas tirgū viņa radījusi vairākus ielu mākslai veltītus projektus un izstādes. Banksy vienmēr bijis nozīmīgs ietekmes un iedvesmas avots viņas dzīvē, ne tikai viņu kopējās izcelsmes dēļ, bet arī dēļ viņu aizrautības izmantot radošumu un brīvo mākslu kā komunikācijas līdzekli. Viņa ir Banksy darbu eksperte un ielu mākslas speciāliste. “Savos darbos Banksy pievēršas dažādiem aktuāliem pasaules notikumiem un problēmām, kuras mēs reizēm izvēlamies ignorēt. Banksy darbi uzrunā ikvienu un skar ikvienu neatkarīgi no cilvēku skatpunkta. Tieši tāpēc man personīgi ir tik svarīgi parādīt Banksy darbus, lai pasaule tos varētu novērtēt un tie būtu pieejami visai pasaulei. Ar savu mākslu Banksy raksta vēsturi – stāstu, kas šajā brīdī ir mūsu realitāte. Izstāde ir noteikti jāredz ikvienam, kam interesē māksla, politika, pasaules notikumi un, galvenais – viņi paši, skatoties caur saldrūgtas ironijas acīm,” stāsta izstādes radošā direktore.
“Banksy darbi uzrunā tik daudzus, jo tie ir tieši, trāpīgi un patiesi. Tā ir māksla, kas liek apstāties un padomāt – par brīvību, par sabiedrību, par mums pašiem. Arī mēs, Balcia, ticam dzīvei, ko nevada bailes, bet gan drosme un spēja būt patiesiem un neatkarīgiem. Tāpēc arī atbalstīt šo izstādi mums šķiet pašsaprotami, jo tā ir iespēja stiprināt vērtības, kas ir nozīmīgas arī mums – brīvība, atbildība un spēja skatīties uz pasauli plašāk. Ar šo sadarbību arī turpinām stiprināt saikni ar pilsētvides kultūru, laikmetīgu domāšanu un drosmīgu skatījumu uz pasauli,” pauž "Balcia" valdes locekle Laura Krastiņa.
Kas ir Banksy?
Ielu māksla nav iedomājama bez Banksy – iespējams, pasaulē slavenākā un noslēpumainākā grafiti mākslinieka. Šis 45 līdz 50 gadus vecais britu izcelsmes vīrietis joprojām rūpīgi slēpj savu identitāti. Turpretī viņa darbi visā pasaulē iekaro ne tikai ielas, bet ar lieliem panākumiem arī izsoļu namus – šobrīd viņš tiek uzskatīts par vienu no dārgākajiem mūsdienu māksliniekiem! Banksy, kura ironiskie, politiskie, bet vienmēr poētiskie darbi uzrunā cilvēkus, ir pagrīdes cīnītājs, ielu mākslas karalis un pat viesnīcu īpašnieks. Kad 2009. gadā Bristoles iedzīvotājiem bija jābalso, vai izslēgt Banksy darbus no pilsētas ainavas, 97 % nobalsoja pret, paužot nepārprotamu atbalstu viņa mākslai. Banksy ir slavens ne tikai mākslas tirgos – 2010. gadā žurnāls “Time Magazine” pirmo reizi iekļāva viņu pasaules ietekmīgāko cilvēku sarakstā, kurā ir arī tādas personības kā Baraks Obama, Stīvs Džobss un Lēdija Gaga.
Līdz pat šai dienai nevienam nav zināma Banksy identitāte un viņa īstais vārds, taču visi pazīst viņa mākslu, kas nakts laikā parādās uz pilsētas sienām un provokatīvi atspoguļo pasaules notikumus. Tikmēr šis mākslas pasaules fantoms jau sen ir iekarojis mākslas vēsturi. Viņa darbus pazīst un apbrīno miljoniem cilvēku, tostarp arī tie, kas klasiskajā izpratnē nav uzskatāmi par mākslas pazinējiem. Tas jo īpaši attiecas uz viņa jaunākajiem darbiem, piemēram, gleznu “Game Changer” (Pagrieziena punkts), kas veltīta Sauthemptonas slimnīcas personālam, vai partizānu akciju ar pasaulslavenajām žurkām Londonas metro, kas vairojis viņa popularitāti.
Vairāki jauni Banksy radīti objekti piesaistīja uzmanību 2022. gada novembrī, demonstrējot mākslinieka solidaritāti ar kara izpostītās Ukrainas tautu. Mākslas darbi uz drupām ir piemiņas vietas grafiti veidolā: divi bērni no tanka paliekām izveidojuši šūpoles, pamests krēsls kļuvis par skatu platformu sievietei ar gāzmasku un ugunsdzēsības aparātu, bērns džudo tērpā nogrūdis uz zemes savu acīmredzami spēcīgāko pretinieku – tie ir tikai trīs no jaunākajiem motīviem.
Daudzi no viņa darbiem nonākuši arī ikdienas komercializētajā dzīvē. Vai ielu mākslu var komercializēt? Tas ir citviet apskatāms vai diskutējams jautājums. Vai Banksy māksla vai ielu māksla kopumā var tikt eksponēta muzejā vai galerijās? Galu galā Banksy vārds asociējas ar komercializācijas nosodīšanu. Atbildi uz šo jautājumu sniedzis pats Banksy, pirmo reizi 14 gadu laikā dodot atļauju izstādīt savus darbus Glāzgovas Modernās mākslas galerijā, kas bija skatāma no 2023. gada jūnija līdz augusta beigām.
Iespaidīgi inscenējumi un izsoles
Ar saviem sienas gleznojumiem Banksy tikai sev raksturīgā vienreizējā veidā raksta mākslas vēsturi, nepārtraukti radot provokatīvus attēlus un tekstus uz fasādēm, metro, skvēros, uz virsmām un objektiem. Tas ir loģistikas ziņā sarežģīts pasākums, kas prasa daudz sagatavošanās darba, izpētes un procesa uzraudzības, lai izvairītos no iespējas tikt pamanītam. Vienlaikus viņa mākslas tirgū pieejamie darbi tiek pārdoti par miljoniem. Viena no viņa slavenāko darbu “Girl with Balloon” (Meitene ar balonu) izsolēm 2018. gadā bija iespaidīga un sensacionāla: neilgi pēc tam, kad glezna tika pārdota Sotheby's izsolē Londonā, tā turpat uz vietas pašiznīcinājās – rāmī paslēpts papīra smalcinātājs sagrieza gleznas apakšdaļu smalkās sloksnītēs. Pirms tam darba oriģināls izsolē tika pārdots par 1,2 miljoniem eiro. Tobrīd ienākumu no Banksy darbu pārdošanas rekordsumma bija aptuveni 1,7 miljoni eiro, kas tika iegūta izsolē Ņujorkā 2008. gadā.
Mākslinieka 2009. gada eļļas glezna “Devolved Parliament” (Parlamenta atpakaļattīstība), kurā attēlots pērtiķiem pilns Britu parlaments, 2019. gadā atkārtoti nonāca Sotheby's izsoļu namā Londonā un sasniedza rekordaugstu cenu – 9,9 miljonus mārciņu (11,1 miljoni eiro). Pats Banksy pēc tam vietnē Instagram rakstīja: “Žēl, ka tas vairs nav mans.” Banksy pārdeva gleznu 2011. gadā.
Bēgļu krīzei veltītais triptihs “Mediterranean Sea View 2017” (Skats uz Vidusjūru 2017. gadā) 2020. gadā tika pārdots par 2,4 miljoniem eiro, divas reizes pārsniedzot gaidīto cenu. Mākslinieks ziedoja naudu kādai Palestīnas slimnīcai.
Banksy glezna “Show Me the Monet” (Parādi man Monē), kurā ironiski interpretēts Monē meistardarbs, 2020. gadā tika pārdota par 7,6 miljoniem mārciņu (8,4 miljoniem eiro). Monē darbā “The Japanese Bridge” (Japāņu tilts) valdošā idille kļūst par nelegālu atkritumu izgāztuvi, kurā starp ūdensrozēm peld izmesti atkritumi. Banksy šo eļļas gleznu bija uzgleznojis jau 2005. gadā un izstādījis galerijā.
Mākslinieks 2021. gada martā uzstādīja jaunu rekordu: viņa glezna “Game Changer” (Pagrieziena punkts), ko viņš 2020. gada maijā bija slepeni izvietojis kādas Sauthemptonas slimnīcas gaitenī kā veltījumu personālam ar vārdiem “Paldies par visu, ko darāt”, tika pārdota Christie's izsolē par neticamu summu – gandrīz 17 miljoniem mārciņu (20 miljoniem eiro). Banksy bija skaidri norādījis, ka ieņēmumi no gleznas pārdošanas jāiegulda Lielbritānijas veselības aprūpes sistēmā. Gleznā attēlots mazs puika, kurš izmetis savus supervaroņus Betmenu un Zirnekļcilvēku un tagad spēlējas ar jaunu mīļāko varoni – medmāsu ar ķirurģisko masku un apmetni.
Banksy savu rekordu pēdējo reizi pārspēja 2021. gada oktobrī. Darbs “Love is in the Bin” (Mīlestība ir atkritumu tvertnē) atkārtotā izsolē tika pārdots par 18,5 miljoniem mārciņu (aptuveni 21,6 miljoniem eiro) – tā bija darba “Girl with Balloon” (Meitene ar balonu), kas, kā minēts iepriekš, jau tika pārdots 2018. gadā, sasmalcinātā versija. Līdz šim brīdim nav zināms, kas iegādājās šo mākslas darbu par jauno rekordsummu.
Kaut arī darbu oriģināli pašlaik nav publiski pieejami, izstādē “The Mystery of Banksy – A Genius Mind” var aplūkot tikpat iespaidīgas reprodukcijas.
Biļetes var iegādāties www.mystery-banksy.lv .