Sabiedrība

FOTO: Latvijas vadošie dronu ražotāji "Mežainē" demonstrē savu veikumu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

23. maijā, Zemessardzes bezpilota lidaparātu pilotu apmācības kursa laikā, militārā poligona “Mežaine” savu veikumu demonstrēja arī Latvijas vadošie dronu ražotāji.

FOTO: Latvijas vadošie dronu ražotāji "Mežainē" de...

Savus ražojumus demonstrēja tādi bezpilotu sistēmu ražotāji kā “Edge Autonomy”, “SRC Brasa”, “LMT”, “Origin Robotics”, “Eraser” un citi militārās industrijas pārstāvji, kuri koncentrējas tieši uz bezpilota tehnoloģiju izstrādi militārajām vajadzībām. Minētie ražotāji praksē demonstrēja savas jaunākās izstrādnes un meklēja potenciālos sadarbības partnerus gan Nacionālo bruņoto spēku (NBS), gan iekšlietu dienestu pārstāvju vidū. 

Sadarbību ar industrijas pārstāvjiem ļoti pozitīvi vērtē Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Edmunds Svenčs, kurš to pat dēvē par bezpilota sistēmu ieviešanas obligāto komponenti. “Ne tikai tāpēc, ka tā ir visaptverošās valsts aizsardzības daļa, bet arī tāpēc, ka paši zemessargi civilajā sektorā nodarbojas ar šo risinājumu ieviešanu. Un tie palīdz stiprināt mūsu drošību un aizsardzību,” piebilst 4. Kurzemes brigādes komandieris.

Zemessardzes bezpilota lidaparātu pilotu apmācības kursa laikā, militārā poligona “Mežaine” savu veikumu demonstrēja arī Latvijas vadošie dronu ražotāji.

Zemessardzes dronu pilotu apmācība

Ar Latvijas ražotāju demonstrācijām poligonā "Mežaine" noslēgusies Zemessardzes dronu pilotu apmācība.

Laba sadarbība ar ukraiņu kolēģiem

Jau 2018. gadā NBS brigāžu līmenī uzsāka “Penguin” tipa izlūkošanas dronu ieviešanu, tam sekoja arī mazākas klases dronu iepirkumi. Zemessardzē dronu spējas tiek attīstītas kopš no 2019. gada, un jau 2020. gadā norisinājās pirmā operatoru apmācība vairāku dienu ilgumā. Tomēr pirmais padziļinātais bezpilota lidaparātu pilotu militārās taktikas kurss notika 2023. gadā šajā pašā vietā, poligonā “Mežaine”.

“Kursa laikā audzēkņiem ir jāveic dažādi uzdevumi, apgūstot padziļināto bezpilota sistēmu izmantošanas taktiku. Piemēram, operatoram jāpavada militārais konvojs un jāveic priekšējā izlūkošana, lai konvojs neiekļūtu slēpnī. Citi uzdevumi sevī ietver objektu izlūkošanu, interesējošā rajona izlūkošanu ar vairākiem objektiem. Tāpat ļoti svarīgas ir maskēšanās prasmes – operatoram jābūt nepamanītam. Zemessargi apgūst arī civilo dronu sagatavošanu militārajām operācijām,” skaidro Zemessardzes Rīgas 1. brigādes bezpilota lidaparātu speciālists kapteinis Māris Bruža.

Viņš apliecina, ka kursa veidotājiem ir laba sadarbība ar ukraiņu kolēģiem, kas ir ļoti svarīga kursa aktualitātes uzturēšanai, jo “ik pēc 6 nedēļām frontē notiek izmaiņas, mēs tam sekojam līdzi, pielāgojam programmu.” Kurss ir standartizēts, taču vienlaikus tas notiek līdzīgi hakatonam, nepārtraukti apmainoties ar pieredzi starp audzēkņiem un instruktoriem.