Reāli draudi vai tukša plātīšanās? Lietuvas militāristi izsakās par drīzajām Krievijas un Baltkrievijas mācībām "Zapad 2025"
foto: EPA/Scanpix
Neskatoties uz šādām prognozēm, Baltijas valstis, tostarp Latvija, gatavojas dažādiem scenārijiem.
Politika

Reāli draudi vai tukša plātīšanās? Lietuvas militāristi izsakās par drīzajām Krievijas un Baltkrievijas mācībām "Zapad 2025"

Jauns.lv / LETA

Jauns.lv

Jau pavisam drīz Krievija un Baltkrievija netālu no Baltijas valstīm rīkos kādreiz regulārās militārās mācības "Zapad". Kā zināms, to reālā norise nekad neatbilst tam, ko publiski iepriekš apliecina abas agresorvalstis. Īpašu satraukumu gaidāmie manevri raisa, ņemot vērā ģeopolitiskos saspīlējumus un Krievijas neatlaidīgo agresiju Ukrainā.

Reāli draudi vai tukša plātīšanās? Lietuvas militā...

Viedokli par to, kas reāli sagaidāms septembrī Baltijas tuvumā pauduši arī Lietuvas speciālisti. Gaidāmās Krievijas un Baltkrievijas kopīgās stratēģiskās mācības "Zapad-2025" salīdzinājumā ar manevriem, kas notika pirms četriem gadiem, nebūs "plašākas vai draudīgākas", otrdien paziņojis Lietuvas Bruņoto spēku Aizsardzības štāba priekšnieks ģenerālleitnants Remiģijus Baltrēns.

"Neviens nevar noliegt, ka Krievijai un Baltkrievijai joprojām ir naidīgi nodomi. Mēs redzam, kas notiek, taču šā gada "Zapad" nav plašākas vai draudīgākas par 2021.gadā notikušajām," viņš teica žurnālistiem. Kā norādīja Baltrēns, publiski ir paziņots, ka "Zapad-2025" piedalīsies 13 000 karavīru.

"Ņemot vērā situāciju Ukrainā, Krievija un Baltkrievija vienkārši nevar atļauties plašāka mēroga mācības - tas ir fiziski neiespējami," klāstīja Aizsardzības štāba priekšnieks. "Krievi savos vingrinājumos vienmēr norāda pārāk mazus skaitļus, bet, visu saskaitot kopā, kopējais skaitlis tomēr pieaug," viņš piebilda. "Taču tas tiek uzraudzīts. Gan NATO izlūkdienesti, gan Lietuvas izlūkdienesti pilda savas funkcijas, darbojas agrīnās brīdināšanas sistēmas, un pagaidām mēs negaidām nekādus pārsteigumus," uzsvēra Baltrēns.

Mācības "Zapad", kas kopš 2009. gada notiek reizi divos gados, plānotas septembrī. 2023. gadā tās nenotika. Britu izlūkdienesti kā iespējamos mācību atcelšanas iemeslus minējuši Krievijas karavīru un ekipējuma trūkumu, kā arī Kremļa nevēlēšanos saskarties ar kritiku par kārtējās spēka demonstrācijas rīkošanu kara laikā pret Ukrainu.

Oficiāli paziņotie mācību mērķi ir simulēt kopīgas aizsardzības un uzbrukuma operācijas, uzlabot bruņoto spēku sadarbību un pārbaudīt karaspēka gatavību dažādiem drošības scenārijiem. Tomēr mācības vienmēr izraisa kaimiņvalstu amatpersonu bažas par netīšu incidentu risku.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ir paziņojis, ka "Tarassis 25" - Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) mācības, kuras bija plānots rīkot vienlaikus ar "Zapad" - būs lielākās kopš daudznacionālo spēku izveides. Šoruden Lietuvas bruņoto spēku kaujas vienības piedalīsies arī mācībās "Thunder Strike", kas ietvers taktiskos manevrus dažādās vietās un militārajos poligonos saskaņā ar valsts aizsardzības plānu.

Neskatoties uz šādām prognozēm, Baltijas valstis, tostarp Latvija, gatavojas dažādiem scenārijiem. Kā Jauns.lv iepriekš norādīja Aizsardzības ministrija (AM), Nacionālie bruņotie spēki (NBS) mācību laikā aktivizēs papildu aktivitātes, lai paātrinātu spēju reaģēt gadījumā, ja kārtējās mācības patiesībā izrādītos sagatavošanās fāze uzbrukumam.

Kā Jauns.lv skaidro AM, šīs mācības ir psiholoģiskā kara instruments un to galvenie mērķi, kā ierasts, ir vairot bailes un šaubas NATO valstu sabiedrībās un lēmumu pieņēmējos". "Paredzams, ka mācību ietvaros Krievija aktīvi izplatīs dezinformāciju saistībā ar Krievijas kodolspējām, tostarp uzskatāmi demonstrēs kodolieroču palaišanas raķetes vai tās vienības, kas nodarbojās ar kodolseku novēršanu," norāda AM. Tāpat AM paredz, ka šogad būtiski nemainīsies arī ierastais mācību scenārijs – ienaidnieka uzbrukuma atvairīšana, ienaidnieka ielenkšana un ofensīvas uzsākšana.

"Mērķauditorija ir [ne tikai NATO valsu sabiedrība, bet] arī Krievijas sabiedrība. Krievijas varas elite ar šādu mācību palīdzību cenšas pārliecināt Krievijas sabiedrību par tās militāro varenību. Mācību laikā mērķtiecīgi tiek gatavoti vizuālie materiāli, kas izskatās iespaidīgi un rada sajūtu par Krievijas militāro varenību, kas nav balstīta faktos," norāda AM.

NBS mobilizēs spēkus gadījumam, ja mācības izrādītos sagatavošanās fāze uzbrukumam

"Katru reizi, kad norisinās militārās mācības "Zapad", Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir aktivizējuši papildu aktivitātes, lai paātrinātu spēju reaģēt gadījumā, ja kārtējās mācības patiesībā izrādās sagatavošanās fāze uzbrukumam. Šis gads nebūs izņēmums," norāda Aizsardzības ministrija.

Agresorvalstu militāro mācību laikā NBS paaugstinās kaujas gatavību savās vienībās un organizēs mācības, tostarp visaptverošas valsts aizsardzības mācības "Namejs", kurās piedalīsies karavīri un zemessargi no visām NBS vienībām, kā arī sabiedroto bruņoto spēku karavīri. "Nameja 2025" norise plānota septembrī un oktobrī visā Latvijas teritorijā - šādas mācības tiek organizētas kopš 2014. gada. 

Kā norāda AM, "Zapad" mērogu ietekmēs tā brīža situācija Ukrainā, tādēļ NBS pastiprināti turpinās analizēt izlūkinformāciju par Krievijas vienību virzību un militāro spēku pārvietošanos Krievijas teritorijā. Tāpat turpināsies regulāra izlūkinformācijas apmaiņa ar sabiedrotajiem par militārajām mācībām "Zapad". 

Aizsardzības ministrija uzsver, ka NBS veic pastāvīgu draudu izvērtējumu 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā un pašreiz paaugstināta draudu situācija netiek novērota.