Atklāta "Rīgas Mākslas nedēļa 2025", līdz 1. jūnijam varēs baudīt dažādus pasākumus vairāk nekā 40 vietās visā galvaspilsētā
Latvijas galeriju asociācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Drāke (foto: Daša Trofimova)
Kultūra

Atklāta "Rīgas Mākslas nedēļa 2025", līdz 1. jūnijam varēs baudīt dažādus pasākumus vairāk nekā 40 vietās visā galvaspilsētā

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

26. maijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika “Rīgas Mākslas nedēļas 2025” preses konference, kurā viesiem un medijiem tika prezentēta šī gada programma, kā arī bija iespēja tikties ar pasākuma organizatoriem un daļu no mākslas nedēļas dalībniekiem, un atbalstītājiem. Rīgas Mākslas nedēļa šogad piedāvā plašu notikumu klāstu vairāk nekā 40 lokācijās visā Rīgā līdz 1. jūnijam.

Atklāta "Rīgas Mākslas nedēļa 2025", līdz 1. jūnij...

Preses konferencē tika atklāti Rīgas Mākslas nedēļas būtiskākie akcenti — izstādes, performances, sadarbības ar kultūras institūcijām un partneriem, kā arī “Galeriju nakts”, svinīgais pasākums 30.maijā radošajā pilsētā “Grīziņdārzs” un Rīgas Mākslas nedēļas (Riga Art Week - RAW) sarunu programma. RAW šogad piedāvā plašu notikumu klāstu vairāk nekā 40 lokācijās visā Rīgā no 26. maija līdz 1. jūnijam.

Pilnu programmu skatiet šeit.

“Tas, ka jau pirmajā gadā RAW kartē ir iezīmētas vairāk nekā 40 dažādas lokācijas, apliecina milzīgu uzticību no mākslas kopienas un partneriem. Mēs esam sākušas būvēt ko tādu, kas līdz šim nav pastāvējis – jaunu infrastruktūru Rīgas mākslas ainā. Šis ir mēģinājums pierādīt, ka arī Rīgā ir iespējama laikmetīgās mākslas nedēļa ar starptautisku potenciālu, balstīta uz sadarbību, uzticību un vīziju. Rīga var kļūt par interesantu punktu globālajā laikmetīgās mākslas kartē – un šis ir būtisks solis ceļā uz to. Mēs ne tikai radām jaunu notikumu — mēs veidojam vidi, kurai vēlamies piederēt,” paziņoja Rīgas Mākslas nedēļas organizatore Tīna Pētersone.

Savukārt Latvijas galeriju asociācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Drāke norādīja, ka šāds pasākuma formāts ir labi pārbaudīts un zināms, jo daudzas pilsētas veido šādus notikumus. Drāke uzsvēra, ka tas ir labs veids, kā parādīt pilsētu no labākās puses ar daudziem dinamiskiem un interesentiem notikumiem. Viņa sacīja, ka līdzīgi ir veidota arī Rīgas Mākslas nedēļa. Tā kā šis pasākums notiek pirmo reizi, tas vairāk ir kā eksperiments, lai saprastu, kā tas vislabāk strādā un kā to attīstīt nākotnē, jo iespējas ir neierobežotas. Viņas ieskatā Rīgas Mākslas nedēļai ir milzīgs potenciāls, jo šāds formāts iepriekš nav attīstīts, vēsta aģentūra LETA.

"Rīgas Mākslas nedēļas pamatuzstādījums ir sadarbība. Mēs gribam, lai institūcijas un mākslas telpas vairāk sadarbojas, vienlaikus arī veicināt vietējās auditorijas interesi par procesiem. Būtiska ir arī starptautiskā dimensija. Mēs veidojam Baltijas mēroga notikumu, uz kuru ir uzaicināti zināmi mākslinieki no kaimiņvalstīm," teica Drāke.

Viņa uzsvēra, ka Rīgas Mākslas nedēļas organizatori vēlas attīstīt Baltijas profilu, lai cilvēki, izdzirdot Baltijas vārdu, domātu arī par Rīgu un būtu motivācija atbraukt uz Latviju un paskatīties, kas šeit īsti notiek.

Runājot par Rīgas Mākslas nedēļas programmu, Latvijas galeriju asociācijas valdes priekšsēdētāja norādīja, ka vairāk nekā 25 norises vietās notiks pāri par 50 pasākumiem. Viņa norādīja, ka pasākumu kalendārs ir plašs, taču tas neesot bijis pašmērķis. Pasākuma organizatori gribēja atrast balansu starp kvantitāti un kvalitāti. "Pamatā tā ir diezgan selektīva izlase. Bija diezgan liela atsaucība, taču mums ir noteikts informācijas apjoms, ko vēlamies "apgrozīt". Tāpēc mums bija zināmi ierobežojumi, jo mēs nevarējām iekļaut pilnīgi visas pieteiktās ieceres kalendārā. Taču pasākumā piedalās nozīmīgākās Rīgas mākslas telpas, ieskaitot muzejus," teica Latvijas galeriju asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Rīgas Mākslas nedēļas laikā interesenti varēs apmeklēt jau atklātas izstādes, tādas, kuras atklās pasākuma laikā. Kā skaidroja Drāke, vienlaikus iecerēti dažādi paralēli notikumi, piemēram, Rīgas Performances mākslas festivāls "Starptelpa", Rīgas fotogrāfijas biennāle, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra 25.jubilejas programma. Viņa norādīja, ka Rīgas Mākslas nedēļas laikā notiks atsevišķas aktivitātes, kas papildinās programmu, piemēram, pasākumā piedalīsies lietuviešu māksliniece un filmu veidotāja Emīlija Škarnulīte, mūzikas izpildītāja "Kitty Florentine" no Igaunijas, kurators Džeimss Teilors-Fosters.

"Pasākumā piedalīsies arī starptautiski mākslinieki, taču, ja mēs domājam par kultūras tūristu, būtiski, lai viņam būtu iespēja Rīgā izbaudīt vietējo kultūru un mākslu. Tāpēc Rīgas Mākslas nedēļa veidota sinerģijā ar vietējo un starptautisko dimensiju," sacīja Drāke.

Taujāta, ko Rīgas Mākslas nedēļas apmeklētāji varēs piedzīvot pasākuma laikā, Latvijas galeriju asociācijas valdes priekšsēdētāja klāstīja, ka pamatuzdevums bija uzaicināt cilvēkus uz galerijām, kuras vērs savas durvis pēc oficiālajām darba stundām. Uz vietas būs mākslinieki, kuratori, būs arī mūzika, citas performances, aktivitātes un atklāšanas.

Drāke atzīmēja, ka Rīgas Mākslas nedēļas laikā notiks pasākumi, kas paredzēti nozares profesionāļiem. Tās būšot sarunas un diskusijas. Tāpat notiks svinīgi pasākumi, tostarp Rīgas Mākslas nedēļas oficiālā atklāšana, kas 30.maijā notiks Grīziņdārzā.

Rīgas Mākslas nedēļa ir iecerēta kā jauns laikmetīgās mākslas festivāls, kas šogad pirmo reizi norisināsies no pirmdienas līdz 1.jūnijam. Nedēļas garumā Rīgā notiks izstādes, performances, instalācijas un sarunas ar vietējo un starptautisko mākslinieku līdzdalību.

Pasākuma mērķis ir veicināt sadarbību starp mākslas institūcijām, galerijām un nozares pārstāvjiem, izceļot Rīgas pilsētas potenciālu Eiropas kultūras notikumu kartē, vēsta LETA.