Aizputes skolotāja: "Lai jau publisko tos manus grašus!"
Ik pa dažiem gadiem skolotāji dodas pie valdības nama atgādināt par sevi, bet – bez lieliem panākumiem.
Sabiedrība

Aizputes skolotāja: "Lai jau publisko tos manus grašus!"

Jauns.lv

Jaunās izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles stāšanos amatā gaidīja ar jaunām vēsmām, bet sanācis vienīgi caurvējš – vienīgais jauninājums solās būt skolotāju algu publiskošana.

Aizputes skolotāja: "Lai jau publisko tos manus gr...

Izglītības un zinātnes ministrija likuma grozījumu anotācijā uzsver, ka “demokrātiskas valsts pārvaldes funkcionēšanas neatņemama pazīme ir tās pārskatāmība un informācijas par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu pieejamība”. Valdība ir piekritusi publicēt pedagogu algas ar visiem skolotāju vārdiem un uzvārdiem, grozījumi vēl būs jāskata Saeimā.

Premjeres un prezidenta domas ir atšķirīgas

Premjere Laimdota Straujuma paudusi, ka kopumā publiskā sektora algu atklāšana ir nepieciešama un skolotāju algu publiskošana ļaušot sabiedrībai atklāt, kā pašvaldībās notiek šo līdzekļu sadale. Līdzīgi izsakās Seile, gan nespējot šo domu jēdzīgi izskaidrot.

Piemēram, ar ierēdņu un arī policistu, ugunsdzēsēju, robežsargu, militāristu (viņi ir amatpersonas) algām jau daudzus gadus ir iespējams iepazīties, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta interneta lapā. Straujuma atzinusi, ka, iespējams, jāpublisko visas algas, kas tiek maksātas no valsts budžeta.

Valsts prezidents Andris Bērziņš LTV raidījumā Rīta panorāma šo ierosinājumu raksturojis kā nepieņemamu un nejēdzīgu, kas padara skolotājus par “peramiem bērniem”. Viņaprāt, neko sliktāku vairs izdomāt nevar. No saceltās vētras ir samulsusi arī pati Seile, kura jau apsver iespēju grozījumus atsaukt.

Aizputes vidusskolas mūzikas skolotāja Vineta Snipke.
Aizputes vidusskolas mūzikas skolotāja Vineta Snipke.

Ko par šo ideju saka paši pedagogi? Aizputes vidusskolas mūzikas skolotāja Vineta Snipke šaubās, vai situācijā, kad skolotāji gatavojas streikot mazo algu dēļ, to publiskošana būtu risinājums.

“Ko valdība ar šādu soli grib atspēkot? Mani jau tas nebaida, lai publisko! Man tik tiešām ir maza alga – kādi 305 eiro, turklāt ar piemaksām par dažādu pasākumu apskaņošanu. Tā ka tīrā alga man ir ap 250 eiro uz rokas. Lai varētu sagrābstīt kaut ko izdzīvošanai, vadu vēl dažādus pulciņus. Par divu pulciņu vadīšanu saņemu 50 eiro. Bet, piemēram, matemātikas skolotājam jau nekādu pulciņu nav,” stāsta Snipke.

Vēl viņa piestrādā pilsētas kultūras namā. “Nav man astoņu stundu darba diena, acis pārgriezusi, mājās atnāku deviņos, pusdesmitos vakarā. Nav viegli!” atzīst skolotāja.

Protams, publiskojot algas, atklāsies, ka kādam ir arī daudz, un tad valdība varēšot teikt – ko jūs ņematies! “Ja grib publicēt, lai publicē tikai mazās algas,” iesaka Snipke, neslēpjot dusmas uz “tiem augsti stāvošajiem” – lai viņi vismaz mēnesi paši pastrādā skolā par šīm algām! “Viņi ātri vien kā mazie nazīši būs prom no skolas.”

Snipkes dēls dzīvo un mācās Jaunzēlandē, kur dzied vietējā korī. Mēģinājumi notiek reizi nedēļā, diriģents saņem ap 1000 eiro mēnesī. “Es par divu pulciņu vadīšanu teju katru vakaru mēnesī saņemu 50 eiro,” salīdzina Aizputes skolotāja.

Pa pasauli staigā skolotāju kļūdas

Cīravas vidusskolas metodiķe Dace Pole ir pavisam ironiska: “Tā jau saka, ka apkārt pa pasauli staigā skolotāju kļūdas. Tā jāsaka arī šajā gadījumā. Nezinu, kas izdomāja šo ideju.” Poli šāda iespēja neuztrauc, taču aizvaino – ko tas dos, neredzot nostrādāto stundu skaitu, iegūto izglītības līmeni, informāciju par kursiem, kas jāapmeklē, lai varētu strādāt par skolotāju.

“Vai tiešām valdībai nav aktuālāku jautājumu, ko risināt? Tagad darbā droši vien būs jāpieņem cilvēki, kas nodrošinās šo algu publiskošanu, jo tas jau nav viegls darbs,” piebilst metodiķe.

“Svarīgi ir darīt, un tikpat svarīgi ir – kā,” saka Iecavas vidusskolas direktore Agra Zaķe, cerot, ka valdība radīs godīgu atalgojuma sistēmu.
“Svarīgi ir darīt, un tikpat svarīgi ir – kā,” saka Iecavas vidusskolas direktore Agra Zaķe, cerot, ka valdība radīs godīgu atalgojuma sistēmu.

“Lai veicas izveidot godīgu atalgojuma sistēmu, jo patlaban mazo skolu skolotājiem tiešām nesamaksā par paveikto darbu,” uzskata Iecavas vidusskolas direktore Agra Zaķe.

Tikai algu publiskošana neatrisinās problēmu, kaut arī direktore ir par atklātību un caurspīdīgumu. “Man kā skolas direktorei likumi un Ministru kabineta noteikumi ir saistoši. Ja tiešām tiks izdarīti grozījumi Izglītības likumā un būs izvirzīta prasība publiskot algas, tad mājaslapā vajadzētu norādīt arī skolēnu skaitu skolā, skolotāja slodzi, kvalitātes pakāpi, papilddarbus,” uzsver Zaķe, cerot uz sakarīgu risinājumu.

“Svarīgi ir darīt, un tikpat svarīgi ir – kā. Pilnībā piekrītu tiesībsarga un mūsu arodbiedrības līderes teiktajam – ja publiskos tikai skolotāju algas, tā būs tiesiskā nevienlīdzība, jo no valsts un pašvaldību budžetiem taču maksā ne tikai skolotājiem,” atgādina Zaķe.

2014. gada 11. decembrī pie Saeimas nama notiek Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības rīkotais pikets, kurā pedagogi pieprasa adekvātu finansējumu jauna pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanai.

Pedagogu pikets pie Saeimas nama

2014. gada 11. decembrī pie Saeimas nama notiek Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības rīkotais pikets, kurā pedagogi pieprasa adekvātu ...

Elmārs Barkāns, „Kas Jauns Avīze” / Foto: Evija Trifanova/LETA, no privātā arhīva