
Rēzeknes pilsētas domes deputātu kandidāti: “kapisti”, Bartaševiča gāzēji un latgalisma stiprinātāji
Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanām iesniegtajām listēm. Šī Latgales pilsēta pēc gada beidzot varēs tikt pie savas vēlētas pašvaldības.
Pērnā gada 20. jūnijā Saeima pieņēma lēmumu par Rēzeknes domes pagaidu administrācijas izveidošanu, jo valdība bija pieņēmusi lēmumu atlaist Rēzeknes domi par rupjiem budžetu un finanšu pārkāpumiem un naudas izsaimniekošanu. Līdz ar to no “Saskaņas” aizmukušais un gāztais pilsētas mērs Aleksandrs Bartaševičs nodibināja savu partiju “Kopā Latvijai”, ar kuru nu atkal kandidē uz vietu Rēzeknes domē. Tagad jautājums, vai viņam tas izdosies? Rēzeknes pilsētas domē jāievēl 13 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 133 no desmit sarakstiem. No Zaļo un zemnieku savienības, Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, “Saskaņas", “Latvija pirmajā vietā”/“Kopā Latvijai”, kā Latvijas Zaļās partijas/Latvijas Reģionu apvienība/Jaunā konservatīvās partijas sarakstiem uz vietu Rēzeknes domē startē maksimāli pieļaujamais deputātu skaits – 16, bet Latvijas Krievu savienība piedāvā tikai četrus uzvārdus.

* “Progresīvo” līderis Rēzeknē ir kafejnīcas “Ausmeņa” vadītājs Jānis Zeltiņš, otrā - skaistumkopšanas speciāliste Kristīne Liepa, bet trešais - biedrības “Brīžgūni” (Stoļerovas pagasts) darbinieks Jānis Dreļs. Progresīvo mērķis ir “veidot pilsētu, kas balstās uz līdzdalību, caurspīdīgu politiku un saliedētu kopienu”, tās programmas septiņas sadaļas: “Iedzīvotājiem draudzīga pašvaldība, kurā katrs eiro ir svarīgs”, “Sociālais taisnīgums un iekļaujoša sabiedrība”, “Videi draudzīga attīstība”, “Izglītība, kultūra, sports”, “Ekonomiskā izaugsme un uzņēmējdarbība”, “Pieejami un kvalitatīvi mājokļi” un “Pilsēta jauniešiem un nākotnei”.

* Aleksandra Bartaševiča dibinātā partija “Kopā Latvijai” vēlēšanās startē kopā ar Aināra Šlesera “Latvija pirmajā vietā”. Saraksta līderis, protams, ir pats Aleksandrs Bartaševičs, kurš Rēzeknes domi vadījis no 2009. līdz 2023. gadam (pirms tam viņš bijis 6., 7. un 8. Saeimas deputāts, pārstāvot kreisi radikālās partijas – gan Alfrēda Rubika Sociālistisko partiju, gan Tatjanas Ždanokas “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”), un šai laikā iekūlies gan vairākos skandālos, gan arī vairojis savu turību. Aiz viņa seko Rēzeknes pašvaldības Iepirkumu un juridiskās nodaļas iepirkumu galvenā speciāliste Karīna Bartkeviča un partijas “Kopā Latvijai” valdes loceklis Aleksejs Stecs, kurš īsu laiku – pērnā gada sākumā trīs mēnešus - bija Rēzeknes mērs. Jāteic, ka Aleksandra Bartaševiča dibinātais partijas nosaukums daudzos rēzekniešos izraisījis asociāciju nevis ar Latvijas cēlājiem, bet gan valsts noracējiem, jo latgaliešu valodā burtu “o” izrunā nevis kā divskani, bet gan kā īso patskani un tad nu iznāk, ka vārds “kopā” latgaliski nozīmē “kapā”. Ne viens vien latgalietis smejas par šo īpatnējo kalambūru, lai gan partijas programmā teikts: “Veicināsim latgaliskās identitātes uzturēšanu un attīstību, nodrošinot valsts finansējumu novadmācības priekšmetam latgaliešu valodā pilsētas skolās.” Lai arī pērn Latvijas valdība nepārtraukti kritizēja un beigās atlaida Rēzeknes domi par neprasmi saimniekot ar naudu, Bartaševiča komanda ir citās domās un savu programmu iesāk ar apgalvojumu: “Latvijas ekonomika atrodas kritiskā stāvoklī.”
* Arī no “Saskaņas” aizmukušā Daugavpils mēra Andreja Elksniņa Rēzeknes kaimiņpilsētā Daugavpilī dibinātā partija “Sarauj, Latgale!” Rēzeknes pašvaldības vēlēšanās startē ar 13 deputātu kandidātiem, kuru priekšgalā ir Rīgas domnieks, kādreizējais Saeimas deputāts un Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētājs, arī no saskaņiešiem pamukušais Andris Morozovs. Otrā ir SIA “EF-EI” (Rēzeknes radio) žurnāliste Aija Nagle, bet trešais - individuālais uzņēmējs no “Smart Media” (darbības veids: reklāmas aģentūra) Jevgēnijs Sadovskis. Partija Rēzeknes programmas pirmās rindkopas ir gluži tādas pašas kā Daugavpilī. Tikai zemāk jau pieminēts, kas konkrēti būtu jādara Rēzeknē, piemēram: “ielu un ceļu seguma uzlabošana un efektīvs apgaismojums”; “latgaliešu rakstu valodas apguves bezmaksas kursi”, “atkritumu šķirošanas pilnveide un ekopunktu izveide” un tā tālāk.
* Zaļo un Zemnieku savienības līderis ir biedrības “Pilsonisko iniciatīvu centrs” valdes loceklis, Klimata un enerģētikas ministrijas ārštata padomnieks inovāciju jautājumos Vjačeslavs Dubovskis. Otrais – SIA “Agrobusiness Baltic” projektu vadītājs Jevgēnijs Koršenkovs, bet trešais – individuālā uzņēmuma “Media Source” (skaņu ierakstīšana un mūzikas izdošana) īpašnieks Aleksandrs Kļimovs. Zaļzemnieki ir apnēmības pilni: “Laiks pārvērst Rēzekni no bankrotējošas pašvaldības ar neskaidru nākotni par plaukstošu pilsētu. Pilsētai jākļūst par Austrumlatvijas ekonomisko, industriālo, kultūras un medicīnas centru - vietu, kur bērni aug drošībā, ģimenes dzīvo labklājībā, un seniori izjūt cieņu, kur Cilvēks – Rēzeknes politikas centrā! Rēzeknietis ir pelnījis dzīvot pilsētā, kas rūpējas par saviem cilvēkiem, nodrošina nākotni bērniem, cieņu senioriem un attīstības iespējas visiem. Laiks atgriezt cieņu un plaukumu mūsu pilsētai!”

* Lai nepieļautu Aleksandra Bartaševiča atgriešanos pie varas, sešas centriski labējās, eiropeiski noskaņotās partijas (Nacionālā apvienība, Zaļā partija, Reģionu apvienība, “Jaunā vienotība”, “Progresīvie” un Jaunā konservatīvā partija) pērn februārī izveidoja kopīgu biroju, bet tomēr tās nav spējušas izveidot vienotu kopīgu sarakstu. Tā kā nu labēji un eiropeiski noskaņotam vēlētajam jāizvēlas starp trīs sarakstiem. Viens no tiem ir Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, “Jaunās vienotības” un “Latvijas attīstībai” bloks, kuras līdere ir Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektore, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas asociētā profesore un pētniece Ērika Teirumnieka. Otrais - SIA “Kind service” (darbības veids: dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība) valdes loceklis Jaroslavs Volkovs, bet trešā - Rēzeknes gaļas kombināta iepirkumu speciāliste Krista Freiberga. Partiju bloka mērķis ir “Rēzekni virzīt uz izaugsmi un attīstību, celt ģimeņu labklājību, radīt labvēlīgus apstākļus uzņēmējdarbībai, stiprināt latgalisko identitāti, kopjot valodu, tradīcijas un vidi.”
* Otrs lielākais labējo partiju bloks ir - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība un Jaunā konservatīvā partija. Šī politiskā spēka lokomotīve ir SIA “Dzieti” (darbības veids: neklasificētu individuālo pakalpojumu sniegšana) valdes priekšsēdētājs Juris Guntis Vjakse. Otrā - Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Groce, bet trešais - pensionārs Voldemārs Platacis, kurš pirms aiziešanas pelnītā atpūtā bijis pilsētas Saimniecības pārvaldes vadītājs, bet pirms tam Nodarbinātības valsts dienesta direktora vietnieks. Savu programmu politiskais spēks noslēdz visnotaļ lokālpatriotiki – latgaliski: “Rēzeknei byut drūšai. Rēzeknei byut vajadzeigai. Rēzeknei byut puorticeigai. Rēzeknei byut gūdeigai i atkluotai. Rēzeknei byut gudrai i izgleituotai. Rēzeknei byut uzklausietai i sadzierdātai. Rēzeknei byut vasalai.”
* Latgales partijas saraksts startē SIA “Latgales namu apsaimniekotājs” juristu Valdi Stepiņu priekšgalā, aiz viņa seko šīs pašas SIA valdes priekšsēdētājs Ilmārs Ostrovskis un SIA “Verems” (finiera lokšņu un koksnes plātņu ražošana) galvenais tehnologs Rolands Piļka. Latgalieši par savām pamatvērtībām uzskata brīvību, taisnīgumu, vienlīdzību, saimnieciskumu, ģimeni un garīgumu un teic: “Mums katras cilvēks ir svarīgs, mēs pieņemam, ka katram sava taisnība, atbalstot mūs, jūs balsosiet par atklātu un caurskatāmu pārvaldību, praktisku un mūsdienīgu saimniekošanu!”
* “Saskaņas” līderis ir SIA “Legars” (mazumtirdzniecība) menedžeris Dmitrijs Muravjovs, otrais - Rēzeknes gaļas kombināta iekšējās kontroles galvenais speciālists Jānis Krišānas, bet trešā – mājsaimniece Olga Belova. Saskaņiešu programmā teikts: “Rēzekne ir Latgales reģiona centrs ar stratēģisku atrašanās vietu, attīstītu infrastruktūru un bagātu kultūras mantojumu, multietniska un multikulturāla pilsēta”. “Saskaņas” programma esot vērsta “uz pilsētas dinamisku un ilgtspējīgu attīstību, iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanu un investīciju piesaisti”.
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” Rēzeknes saraksta sešinieks startē Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra notāra Arvīds Žurzdins vadībā. Viņam seko Verēmu pamatskolas angļu valodas skolotājs Vitālijs Drozdovs un Rēzeknes gaļas kombināta autovadītājs–ekspeditors Igors Rupainis. Suverēno jaunlatviešu programmā teikts, ka īstenojot viņu programmu, “mēs kopīgi varam sasniegt ilgtspējīgu attīstību, stiprināt vietējo ekonomiku, uzlabot dzīves kvalitāti visiem novada iedzīvotājiem un apturēt iedzīvotāju aizplūšanu!”
* Latvijas Krievu savienības (LKS) liste Rēzeknē ir visšķidrākā – tikai ar četriem kandidātiem: “Latvijas aptiekas” farmaceita asistenti Karīnu Larionovu, LKS Rēzeknes teritoriālas organizācijās projektu konsultanti Nataļju Andrejevu, SIA “Transportbetons MB” betona maisītāju/sūkņa vadītāju Māri Začestu un aktīvistu (tā viņš pats minējis deputāta kandidāta anketā) Jaroslavu Jusevu. LKS programmu iesāk ar žēlošanos: “Latvijas Krievu savienības komanda ilgus gadus nebija pārstāvēta Rēzeknes pilsētā. Tā tika mērķtiecīgi iznīcināta iepriekšējo pilsētas vadību interesēs.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5926 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3633 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem Latgales vēlēšanu iecirknī un nākamais stāsts būs par Rēzeknes novadu.