
Dziesmu un deju svētki bērniem būs fiziski intensīvi: ieteikumi vecākiem

No 5. līdz 13. jūlijam Rīgā notiks XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki – vieni no nozīmīgākajiem notikumiem bērnu un jauniešu kultūras dzīvē. Svētki būs spraigi, emocionāli un fiziski intensīvi. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sagatavojis ieteikumus vecākiem.
Tūkstošiem bērnu un pusaudžu no Latvijas un ārvalstīm sapulcēsies, lai dziedātu, dejotu, muzicētu, tiktos un svinētu kopā būšanas prieku. Lai bērnam šī pieredze būtu patīkama, droša un veselīga, ļoti svarīga ir savlaicīga un pārdomāta sagatavošanās. Vecākiem šeit ir īpaši svarīga loma, norāda SPKC.
Apmeklējiet ģimenes ārstu
Pirms svētkiem aizvediet bērnu pie ģimenes ārsta. Pārrunājiet par viņa veselību, īpaši, ja ir hroniskas saslimšanas – piemēram, astma, diabēts vai alerģijas. Ārsts ieteiks, kādus medikamentus paņemt līdzi un ko darīt neparedzētās situācijās. Uzrakstiet arī īsu zīmīti ar svarīgāko informāciju – diagnozes, zāļu nosaukumi, devas, ārsta kontakti – lai tā vienmēr būtu bērnam līdzi.
Pārbaudiet bērnu vakcinācijas statusu
Pārliecinieties, vai bērns ir saņēmis visas vecumam atbilstošās valsts vakcinācijas kalendārā paredzētās vakcīnas. Kolektīvu pasākumos infekcijas slimību izplatības risks ir lielāks, tāpēc vakcinācija ir svarīgs drošības priekšnoteikums.
Stipriniet bērna fizisko izturību
Lai bērns justos labi ilgstošu mēģinājumu, koncertu un pārvietošanās laikā, svarīgi pirms svētkiem pievērst uzmanību fiziskajai sagatavotībai. Regulāras pastaigas, skriešana, dejošana vai citas aktivitātes svaigā gaisā palīdzēs uzlabot izturību un pielāgoties svētku slodzei.
Atbalstiet emocionālo noturību
Svētki bērnam var būt ne tikai priecīgi, bet arī nogurdinoši un emocionāli izaicinoši. Jauna vide, daudz cilvēku, uzstāšanās – tas viss var radīt satraukumu. Pirms svētkiem pārrunājiet ar bērnu, ko darīt, ja viņš jūtas apmulsis, vientuļš vai uztraukts. Iedrošiniet bērnu vērsties pie sava kolektīva vadītāja vai cita uzticama pavadošā pieaugušā, kurš būs kopā ar kolektīvu – viņi ir tur, lai palīdzētu.
Nodrošiniet bērnam medikamentus un instrukcijas
Ja bērnam jālieto medikamenti, nodrošiniet tikai to daudzumu, kas nepieciešams svētku laikā, un pievienojiet skaidras norādes par to lietošanu. Medikamenti jālieto tikai pēc ārsta ieteikuma. Vajadzības gadījumā pārrunājiet ar kolektīva vadītāju, kā rīkoties ārkārtas situācijā. Ir svarīgi, lai bērns zina, pie kā vērsties pēc palīdzības, ja viņam kļūst slikti.
Rūpējieties par bērna uzturu un dzeršanas paradumiem
Pastāstiet bērnam, cik svarīgi ir ēst regulāri un sabalansēti. Atgādiniet izvairīties no saldumiem kā maltītes aizvietotājiem un dzert ūdeni pietiekamā daudzumā, īpaši karstā laikā.
Paskaidrojiet bērnam, cik svarīgi ir ēst regulāri un sabalansēti, lai viņam būtu enerģija visai dienai. Ļoti svarīgi ir apēst to, kas tiek piedāvāts, lai saņemtu visas vajadzīgās spēka rezerves svētkiem. Atgādiniet arī dzert pietiekami daudz ūdens, it īpaši karstā laikā.
Plānojiet bērna atpūtu
Noslogots svētku grafiks var radīt nogurumu. Iemāciet bērnam atpazīt savas robežas – atpūsties starp mēģinājumiem, izgulēties, neiesaistīties visos pasākumos uzreiz. Labs miegs un atpūta ir pamats labai pašsajūtai un drošībai.
Noslogots svētku grafiks var radīt nogurumu. Iemāciet bērnam atpazīt savas robežas – atpūsties starp mēģinājumiem, izgulēties, neiesaistīties visos pasākumos uzreiz. Svarīgi, lai bērns nebaidās runāt par to, kad jūtas noguris vai saspringts. Labs miegs un atpūta ir pamats labai pašsajūtai un drošībai.