Rīgā koncertē pasaulsslavenais Bostonas simfoniskais orķestris un Andris Nelsons
foto: Марко Расс
Bostonas simfoniskais orķestris pirmo reizi uzstājas Latvijā.
Kultūra

Rīgā koncertē pasaulsslavenais Bostonas simfoniskais orķestris un Andris Nelsons

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pasaulslavenais Bostonas simfoniskais orķestris(BSO) ar vairākām "Grammy" balvām godalgotā latviešu diriģenta Andra Nelsona vadībā šodien un rīt sniegs divus ekskluzīvus koncertus publikai Latvijā. Kopā ar prestižo orķestri uz Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) skatuves uzstāsies arī izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride.

Rīgā koncertē pasaulsslavenais Bostonas simfoniska...

Šos koncertus Latvijā organizē Andreja Žagara kultūras attīstības fonds, kas arvien turpina Latvijas publikai dāvāt unikālu iespēju piedzīvot izcilāko mākslinieku sniegumu īpašos notikumos. 

Koncerti Rīgā ir daļa no BSO Eiropas turnejas, kas veltīta Dmitrija Šostakoviča daiļradei un komponista nāves 50. gadadienas piemiņai.  Tāpat šī orķestra turneja iezīmē arī BSO un Nelsona desmit gadus ilgušā mūzikas ierakstu projekta noslēgumu, kas īstenots Deutsche Grammophon ierakstu kompānijā un nu apkopots orķestra 19 ierakstu albumos. 

BSO savā Eiropas koncerttūrē viesosies tikai četrās Eiropas pilsētās no 8. līdz 24. maijam. Turneja sākās ar koncertiem Vīnes Musikverein, tad seko koncerti Rīgā un Prāgā, bet tūre noslēgsies Leipcigā ar astoņu dienu rezidenci Šostakoviča festivālā.

Šodien preses pasākumā, tiekoties ar mediju pārstāvjiem, Andreja Žagara kultūras attīstības fonda mākslinieciskais vadītājs Arturs Maskats sacīja: “Bostonas orķestra – viena no slavenākajiem simfoniskajiem kolektīviem ne tikai ASV, bet arī visa pasaulē – vieskoncertus Latvijas publika, kultūras un mākslas aprindas gaida ar īpašu interesi un uzmanību. Šo orķestri vada viens no mūsdienu izcilākajiem diriģentiem – Latvijā savas mūziķa gaitas sākušais Andris Nelsons. Vienā no koncertiem soliste būs pasaulē ļoti pazīstamā un atzītā latviešu vijolniece Baiba Skride. Andris Nelsons jau agrāk ir iepazīstinājis Latvijas publiku ar izciliem orķestriem, taču Bostonas orķestris šeit viesosies pirmo reizi. Tas viss piešķir šim notikumam īpašu nozīmi un cerību auru.”

“Ja runājam par manām sajūtām, atgriežoties Rīgā, tās ir pacilātas un sajūsmas pilnas. Šeit, Baltajā namā / LNOB /, atkal ieraugot zāli, gaiteņus, sienas, tikai tad aptveru, cik daudz laika ir aizritējis. Tajā pašā laikā atmiņu labirintos šķiet, ka viss notika tik nesen… It kā no jauna izdzīvoju savu pirmo pieredzi operā — kad vecāki mani piecu gadu vecumā aizveda uz Riharda Vāgnera operas Tanheizers iestudējumu. Tieši tad sākās mans sapnis par mūziku. Tas, ka būšu mūzikas pasaulē, bija neizbēgami. Neapšaubāmi domāju arī par Andreju Žagaru — viņa gars šeit noteikti mājo. Tik daudz atmiņu,” preses konferencē sacīja Nelsons.

“Bet, runājot par Bostonas Simfoniskā orķestra vieskoncertiem un programmas izvēli, jāatzīst, ka Dmitrija Šostakoviča opusus esam iestudējuši jau desmit gadu garumā. Ar viņa mūziku es spēju izteikt savu dvēseli. Neatkarīgi no laika, kurā viņš dzīvoja, Šostakoviča mūzika ir ģeniāla. Viņš savā mūzikas valodā sarunājas ar Dievu, sarunājas par labo un ļauno. Caur šo mūziku mēs, mākslinieki, varam paust, ka iestājamies par humānām vērtībām, ka ticam un ceram, un — ka spējam skart un uzrunāt klausītāju dvēseles,” pauda Nelsons.

Šovakar, 11. maijā koncetā Rīgā tiks atskaņota Šostakoviča Sestā simfonija, op. 54 un Astotā simfonija, op. 65.  Bet rīt, 12. maijā izskanēs Šostakoviča Piecpadsmitā simfonija, op. 141 un Pirmais koncerts vijolei ar orķestri, op. 99 – soliste – izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride. Latviešu vijolniece ar Nelsona vadīto orķestri muzicējusi vairākkārt gan ASV, gan Apvienotajā Karalistē, kā arī citviet Eiropā. 

Nelsons uzsvēra: “Esmu lepns un priecīgs iepazīstināt Latvijas publiku ar Bostonas Simfonisko orķestri un kopā ar viņiem, kā arī ar mūsu lielisko vijolnieci Baibu Skridi aizvest klausītājus Dmitrija Šostakoviča mūzikas kosmosā. Koncerti ļaus izjust komponista personības sarežģīto likteni un cilvēka eksistences dažādās šķautnes: no bailēm, tumsas, kodīgas ironijas un sarkasma līdz bērnišķīgai rotaļībai, priekam un plaukstošai cerībai. Tikšanās ar publiku Latvijā ir saviļņojoši un tas viennozīmīgi man ir liels notikums.” 

BSO prezidents un direktors Čads Smits (Chad Smith): “Mēs esam sajūsmināti pirmo reizi Bostonas simfoniskā orķestra 144 gadu ilgā vesturē uzstāties Rīgā un esam ļoti pateicīgi Andreja Žagara kultūras attīstības fondam un Latvijas Nacionālajai operai par uzņemšanu. Un, protams, mēs pateicamies mūsu izcili talantīgajam muzikālajam vadītājam Andrim Nelsonam par ieteikumu apmeklēt viņa dzimto pilsētu mūsu Šostakoviča turnejā, kā arī iekļaut viņa ļoti talantīgo tautieti un draudzeni Baibu Skridi kā mūsu koncertu viessolisti. Mūzika, kuru mēs izpildām šeit un trijās citās pilsētās mūsu Eiropas turnejā, dziļi un personiski rezonē ar Andri, un tā ir bijusi liela dāvana, ka viņš pēdējās desmitgades laikā ir dalījies savā Šostakoviča mūzikas izjūtā ar mūsu mūziķiem un klausītājiem.”

Baiba Skride, vijolniece: “Atgriešanās mājās, Rīgā, mani dziļi aizkustina. Šeit viss sākās – šeit es uzaugu mūzikas vidū, šeit sākās mans ceļš ar vijoli. Tieši Rīgā es pirmo reizi atklāju un iemīlēju Dmitrija Šostakoviča mūziku. Viņa darbi ir bijuši neatņemama manas dzīves daļa kopš bērnības. Šostakoviča mūzika mums atgādina par to, cik ārkārtējs spēks ir mūzikai un mākslai – visai cilvēcei. Tā spēj mūs iznest cauri grūtībām, kā arī dzen sniegt spēku un atgādināt par mirkļiem, kuros prieks un gaisma jāizbauda pilnībā. Man ir patiess gods atskaņot šo fantastisko koncertu savā dzimtajā pilsētā, uz šīs skatuves, kopā ar brīnišķīgo Bostonas simfonisko orķestri un manu dārgo draugu un kolēģi, izcilo Andri Nelsonu. Tie ir mūziķi, kurus es dziļi apbrīnoju, kuriem uzticos un ar kuriem jūtos cieši saistīta. Dalīties ar šo pieredzi, esot kopā ar savu ģimeni, bērnības atmiņām un sirsnīgo Latvijas publiku, kas mani ir atbalstījusi tik daudzus gadus – tas ir kaut kas, ko es vienmēr glabāšu sirdī. Es jūtos lepna būt latviete un no sirds pateicīga, ka varam kopā svinēt mūsu mūziku un garu šādā veidā.”

Andreja Žagara kultūras attīstības fondam sadarbībā ar BSO ir izdevies īstenot arī nozīmīgus izglītojošus pasākumus. 13. maijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem notiks meistarklases, kuras pasniegs BSO klarnešu grupas koncertmeistars Viljams R. Hudgins (William R. Hudgins).  Savukārt šodien mācību nolūkos koncerta ģenerālmēģinājumu apmeklēs Mūzikas akadēmijas simfoniskās diriģēšanas un kompozīcijas nodaļas studenti. 
Biļetes uz koncertiem tika izpārdotas ārkārtīgi ātri, tāpēc LNOB šovakar aicina vērot šī īpašā notikuma tiešraidi ekrānos operas laukumā.  Šī vakara koncerta tiešraides skatīšanās ārā pie operas būs pieejama ikvienam interesentam bez maksas. No pulksten 18.00 operas laukumā darbosies kafejnīca. 

Uzteikts par koncertprogrammu dažādību, emocionāli piesātināto mūzikas atskaņojumu un spēju saglabāt tradīcijas, vienlaikus pievēršoties inovācijām, BSO ir viens no pasaulē zināmākajiem un daudzpusīgākajiem orķestriem. Tā unikālā muzikālā pieeja piesaista pasaules mēroga mūziķus, kā arī, protams, visplašāko auditoriju.  BSO, kas šogad aizvada 144. sezonu, pirmo koncertu nospēlēja 1881. gadā, piepildot tā dibinātāja, Amerikas pilsoņu kara veterāna, uzņēmēja un filantropa Henrija Lī Higinsona sapni par dižu, pastāvīgu orķestri viņa dzimtajā Bostonā. Mūsdienās BSO sasniedz miljoniem klausītāju auditoriju ne tikai koncertos Bostonā un Tenglvudas festivālā, bet arī dažādos medijos, tostarp interneta vidē, radio, televīzijā, kā arī izglītojošos pasākumos, ierakstos un turnejās.

2024./2025. gada sezonā Andris Nelsons svin desmito jubileju BSO mākslinieciskā vadītāja amatā. 2014./2015. gada sezonas sākumā Nelsons kļuva par piecpadsmito māksliniecisko vadītāju orķestra vēsturē. Pirmo reizi ar BSO Nelsons uzstājās 2011. gada martā Kārnegija zālē, 2012. gada jūlijā sekoja debija Tenglvudas festivālā, savukārt 2013. gada janvārī – Bostonas simfoniskajā zālē. 2024. gada janvārī viņam tika piešķirts Tenglvudas Diriģēšanas nodaļas vadītāja tituls, kas apliecina viņa padziļināto iesaisti jauno profesionāļu apmācībā. Mūzikas sabiedrībā viņš ir atzīts par vienu no savas paaudzes izcilākajiem Šostakoviča interpretiem, kopā ar BSO ir ieskaņojis visas Šostakoviča simfonijas un saņēmis trīs Grammy balvas. 

Baibas Skrides dabisko pieeju muzicēšanai ir novērtējuši mūsdienu prestižākie diriģenti un orķestri visā pasaulē. Baiba Skride ir starptautiski pieprasīta kamermūziķe, kas uzstājas festivālos un koncertzālēs daudzviet pasaulē, tostarp Amsterdamas Concertgebouw, Vīnes Musikverein, Vigmora zālē Londonā, Luvrā Parīzē, kā arī turnejās Ziemeļamerikā un Austrālijā. Baiba Skride ir atvērta jaunām mūzikas pieredzēm, viņa atbalsta jauno mūziku, vairāki ievērojami mūslaiku komponisti radījuši koncertus tieši latviešu vijolniecei.