
"Mums viņu ļoti vajag atrast!" Ģimene atklāj jaunu informāciju par Jāņa Gailīša meklēšanu Daugavā un turpina aicināt sabiedrību palīdzēt

Jauns.lv pēdējās dienas aktīvi seko līdzi notikumiem Daugavā, saistībā ar traģisko laivas apgāšanos pie Rumbulas, kurā dzīvību zaudēja Jānis Gailītis – trīs bērnu tēvs un neatliekamās medicīniskās palīdzības šoferis. Viņa ķermenis joprojām nav atrasts, un ģimene turpina meklēšanas darbus. Šodien Jauns.lv sazinājās ar Jāņa sievas māsu Laumu Sprogu-Jankoviču, kura detalizēti atklāja par līdz šim paveikto un turpina lūgt sabiedrības palīdzību.
“Pagājušajās brīvdienās un svētku dienās, mēs bijām 84 cilvēki, kas aktīvi iesaistījās meklēšanā – gan uz ūdens, gan gar Daugavas krastiem. Darbojāmies ar droniem, eholokatoriem un laivām. Esam veikuši notikuma rekonstrukciju. Mums ļoti palīdz Daugavas krastā dzīvojošais Viesturs, kurš agrāk ir piedalījies glābšanas darbos un kurš, starp citu, arī izglāba vienu no cilvēkiem laivā. Spēcīgs, pieredzējis vīrietis, kurš ar airu laivu metās palīgā. Arī izdzīvojušais Igors palīdzēja rekonstruēt notikumu. Sapratām, ka sākotnēji meklēšana notika nepareizajā vietā – laiva bija apgāzusies, tad dreifējusi tālāk. To visu apzinājāmies paši – iztaujājām glābēju, veicām aprēķinus, mērījumus, un sniedzām informāciju arī glābējiem. Viņiem šī informācija bija pilnīgs jaunums,” stāsta Lauma.
Viņa uzsver, ka pēc viņas emocionālā ieraksta sociālajos tīklos, kurā viņa atzīmēja atbildīgās institūcijas, palīdzība kļuvusi aktīvāka. “Vakar notikuma vietā bija ūdens policija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), viņi ar eholokatoriem atrada divas aizdomīgas vietas un solīja atgriezties šodien. Paralēli mēs piesaistām brīvprātīgos – gan ar droniem, gan meklētājus ūdenī un gar krastiem. Mums ir meitene, kas koordinē maršrutus pa posmiem, lai nosegts būtu viss līdz pat Daugavas ietekai jūrā.”
Lauma atzīst – šobrīd palīdzība strauji sarukusi: “Darbi atsākušies, cilvēkiem grūti atrast laiku, tāpēc mums ļoti, ļoti trūkst cilvēku. Vajag gan tos, kas var iet gar krastu, gan laivas, ūdensmočus, pat SUP dēļus – jo ir vietas, kur tikai tā var piekļūt. Ir arī slēgtas teritorijas, kur mūs neielaiž, bet ceram, ka tās tiek pienācīgi uzraudzītas. Citur mūs ielaiž, citur patriec, bet mēs darām visu, kas mūsu spēkos.”
Satraukumu rada arī aukstā ūdens temperatūra, kas būtiski aizkavē ķermeņa uzpeldēšanas procesu. Kā skaidro Lauma, šobrīd iespējami abi scenāriji – Jāņa ķermenis varētu jau būt uzpeldējis, taču tikpat labi vēl var atrasties zem ūdens, jo zemā temperatūra šo procesu ievērojami palēnina. “Ir ļoti liela iespēja, ka viņš joprojām ir tepat - negadījuma vietā, bet tikpat labi straume varēja viņu aiznest tālāk – jāņem vērā, ka tajā laikā darbojās HES,” norāda Lauma. Viņa arī dalās vilšanās sajūtās: “Kad atbrauca VUGD, viņiem bija laiva, bet, kad devās uz notikuma vietu, viņi to neizmantoja.”
Ģimene pašrocīgi iegādājusies eholokatoru, iemācījusies to lietot un analizēt datus. Taču nepieciešami vēl – cilvēki, kas palīdz iziet krastus, droni, motorlaivas, eholoti un sonori, cilvēki ar ūdensmočiem. “Meklētājiem jāsaģērbjas vairākās drēbju kārtās, jāvelk cepures, jo pie ūdens ir auksti. Labi, ja līdz ir binoklis. Cilvēki dodas pāros – tas ir drošāk. Esam paši iegādājušies binokļus, tie ļoti palīdz, kā arī veicam instrukcijas katram brīvprātīgajam.”
Ģimene un tuvinieki aicina arī profesionāļus – izbijušos glābējus, ūdens policistus – dalīties ar padomiem. “Bet arī mēs paši esam paveikuši milzīgu darbu – analītisku, praktisku. Sākumā likās, ka mums nekas nesanāks, bet tagad redzu, cik daudz ir paveikts. Un mēs neapstāsimies – jo mums ļoti viņu vajag atrast.”
Lauma izsaka arī lielu pateicību medijiem: “Liels paldies, ka jūs ziņojat – kaut viens cilvēks, kas ierodas meklēt, vai jebkāda veida palīdzība, ir nenovērtējama!"