
15. maijā Dzintaru koncertzālē skanēs LNSO koncertprogramma "Vīnes klasika"

Ceturtdien, 15. maijā, plkst. 19.00 Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) diriģenta Žerāra Korstena vadībā koncertā “LNSO un Vīnes klasika” atskaņos trīs izcilo klasiķu – Jozefa Haidna, Volfganga Amadeja Mocarta un Ludviga van Bēthovena – darbus. Mocarta Koncerta fagotam un orķestrim lasījumā solista lomā stāsies orķestra fagotu grupas koncertmeistars Jānis Semjonovs.
Koncertu atklās Jozefa Haidna 69. simfonija Domažorā “Laudons”, kuras nosaukums dots par godu ievērojamajam Austrijas ģenerālim Ernstam Gideonam fon Laudonam, kura saknes, starp citu, meklējamas Vidzemē. Jāpiemin, ka šāda simfonijas nosaukuma piešķiršana, visticamāk, bijusi vairāk praktisku un ekonomisku, ne cildinošu motīvu vadīta. 69. simfonijā vērojama pāreja no dramatiskā “vētru un dziņu laikmeta” (Sturm und Drang) izteiksmes uz gaišāku un vieglāku noskaņu, taču nezaudē Haidna simfonijām raksturīgo tehnisko un māksliniecisko meistarību.
Koncerta pirmajā daļā skanēs arī Volfganga Amadeja Mocarta 18 gadu vecumā komponētais Koncerts fagotam un orķestrim Sibemolmažorā – pirmais komponista koncerts pūšaminstrumentam. Šeit Mocarts apliecina ne tikai savu agrīnās daiļrades ģenialitāti, bet arī novatorisku skatījumu uz orķestra tembrālajām iespējām, īpašu uzmanību veltot fagota liriskajai dabai. Mocarts bija viens no pirmajiem komponistiem, kas izcēlis pūšaminstrumentu individuālos tembrus simfoniskā orķestra audumā.
Volfganga Amadeja Mocarta Koncerta fagotam un orķestrim lasījumā solists būs Jānis Semjonovs – LNSO fagotu grupas koncertmeistars kopš 2009. gada septembra un kamerorķestra Sinfonietta Rīga koncertmeistars jau no tā dibināšanas 2006. gadā, kā arī ir JVLMA mācībspēks.
Koncerta otrajā daļā skanēs Ludviga van Bēthovena Septītā simfonija, ko pats komponists uzskatījis par vienu no saviem izcilākajiem veikumiem. Tas ir gaišs, vitāls un dzīvi apliecinošs opuss, kas ierindojams pie 19. gadsimta izcilākajiem simfoniju paraugiem un par klausītāju iemīļotāko kļuvusi simfonijas otrā daļa.
Koncertprogrammā pie LNSO diriģenta pults viesosies Dienvidāfrikā dzimušais Žerārs Korstens, kurš pēdējo reizi ar LNSO sadarbojies 2014. gadā. Savu profesionālo ceļu Korstens sācis kā vijolnieks un ilgus gadus bija Camerata Salzburg un vēlāk – Eiropas kamerorķestra – koncertmeistars, tādējādi veidojot ciešu un veiksmīgu profesionālo sadarbību ar tādiem diriģentiem kā Klaudio Abado, Nikolauss Arnonkūrs un Heincs Holligers. Korstens bijis Pretorijas Valsts teātra un Upsalas kamerorķestra galvenais diriģents, Kaljāri Teatro Lirico orķestra vadītājs, orķestra London Mozart Players mākslinieciskais vadītājs un Forarlbergas-Bregencas simfoniskā orķestra galvenais diriģents.