
Saulkrastu novada domes deputātu kandidāti: iebraukšanas maksa Saulkrastos, no dimanta līdz briljantam un svītrotie kandidāti

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Saulkrastu novada deputātu kandidātiem, no kuriem ne visi bijuši godprātīgi, jo Saulkrasti ieņem pirmo vietu valstī, kur no vēlēšanu sarakstiem atsijāti visvairāk deputātu kandidātu.
Aprīļa pirmajā pusē noslēdzoties kandidātu sarakstu iesniegšanai, uz 731 pašvaldības deputāta vietu gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās bija pieteikti 5975 kandidāti, bet pašlaik kopējais kandidātu skaits sarucis līdz 5931, tātad kopumā no sarakstiem jau svītroti 44 kandidāti. Visvairāk - četri kandidāti no partiju sarakstiem svītroti Saulkrastu novadā (vēl pa trīs kandidātiem - Daugavpilī, Ogres novadā, Rīgā un Saldus novadā, bet 18 pašvaldībās no sarakstiem nav svītrots neviens deputāta kandidāts). Centrālā vēlēšanu komisija paudusi, ka tieši nepatiesu ziņu sniegšana par kandidātiem ir izplatītākais iemesls, kāpēc atsevišķi kandidāti no sarakstiem svītroti. Otrs galvenais kandidātu svītrošanas iemesls ir no atbildīgajām iestādēm saņemta informācija par kandidāta sodāmību, kas liedz kandidēt pašvaldību vēlēšanās. Saulkrastu novadā no vēlēšanu sarakstiem izslēgti pa diviem kandidātiem gan no zaļzemnieku, gan “suverēno jaunlatviešu” listēm.
Saulkrastu novada domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 95 no sešiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē “Jaunās vienotības”, Latvijas Reģionu apvienības, Nacionālās apvienības un “Platforma 21” sarakstos, kur katrā no listēm iekļauti 18 uzvārdi, bet vismazāk deputātu kandidātu ir “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” sarakstam – tikai septiņi. Gandrīz visi deputāti pēc tautības ir latvieši, valsts pamatnāciju atšķaida tikai pa vienam lietuvietim un krievam. Viņiem būs jārisina vairākas samilzušas problēmas un daudz jādara, lai apmierinātu visus iedzīvotājus. Piemēram, Saulkrasti sevi pozicionē kā kūrortu, un tur tas arī zeļ un plaukst, bet zemkopji Sējas pagastā, kuri pēc novadu reformas nu kļuvuši par saulkrastiešiem, ir sadrūvējušies par to, ka vietvara “arāju tautas” problēmas ir atstājusi novārtā.

* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK pirmie divi numuri ir pašreizējā novada domes priekšsēdētāja vietnieki Ervīns Grāvītis un Guntis Liepiņš. Trešais ir Ogres novada pašvaldības centrālā administrācijas Stratēģiskās plānošanas nodaļas vadītājs Jānis Eglīts. Apvienības programmas teksts ir pārpilns no enerģijas: “Mūsu komanda apvieno Saulkrastu un Sējas līderus, mūsu pārliecība un spēks ir un būs atbildība, pieredze un atklātība, spēja turpināt uzsāktos projektus un realizēt jaunas ieceres un darbus. Mūsu redzējums Saulkrastu novadam: radoša, izglītota un saliedēta sabiedrība, ar ģimenēm kā mūsu novada vērtību stūrakmeni, kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšana, izglītības, sociālās vides, kultūrvides un konkurētspējīgas uzņēmējdarbības tālāka izaugsme, nodrošinot investīciju piesaisti un infrastruktūras attīstību, sakārtota apkārtējā vide un mobilitāte, aktīva sporta dzīve un jaunatnes iesaiste, ikviena iedzīvotāja pārliecība par savu drošību. Mūsu paveiktajam ir jābūt redzamam un jūtamam ne tikai Saulkrastos, bet arī katrā no novada daudzajiem ciemiem. Mūsu novads pelnījis vairāk, Saulkrasti var labāk!”

* Latvijas Reģionu apvienības (LRA) lokomotīve ir pašreizējais Saulkrastu novada mērs Normunds Līcis, kurš novadu vada jau kopš 2018. gada decembra. Otrais sarakstā ir SIA “Technitis Latvija” (rūpniecības, būvniecības un lauksaimniecības tehnikas vairumtirdzniecība) valdes loceklis Māris Iekļavs, bet trešā pasākumu organizētāja un vadītāja Baiba Meldere (viņa bijusi Saulkrastu Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja). Tā kā saraksta līderis ir pašreizējais novada domes priekšsēdētājs, tad arī LRA sola turpināt viņa vadībā iesākto kursu: “Saulkrastu novads ir mājas vērtībām, tradīcijām, izcilībai, sadarbībai un attīstībai. Tikai kopā mēs varam veidot stipru Saulkrastu novadu stiprā Latvijā. Latvijas Reģionu apvienība ir pierādījusi spēju vienot un iedvesmot cilvēkus, nodrošinot stabilitāti un labas pārmaiņas novadu apvienošanas procesā. Drošību, spēcīgas izglītības iestādes, sakārtotu infrastruktūru, atbalstošu sociālo vidi un izceltas dabas vērtības nodrošinās vienota un atvērta pašvaldība.”
* Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) saraksta līderis ir SIA “Eften Tērbata” (nekustamā īpašuma bizness) valdes loceklis Uldis Sproga. Otrais numurs zaļzemnieku listē arī saistīts ar nekustamajiem īpašumiem – SIA “Saulkrastu namsaimnieks” valdes loceklis Alens Horsts, bet trešā – aptiekas vadītāja Laila Zālīte. Ja partija Saulkrastos tiks pie varas, tad varētu sagaidīt būtiskas izmaiņas jūrniecības un kuģniecības jomā, jo tiek solīts “izvērtēt iespējas regulārai pasažieru kuģu satiksmei, lai uzlabotu mobilitāti un ekonomisko aktivitāti”, “pārsaukt Skultes ostu par Saulkrastu ostu” un “izvērtēt prāmju satiksmes operatoru piesaisti”. Savukārt zemes transporta cienītājiem var nākties atvērt maciņus neparedzētiem tēriņiem, jo ZZS vēlas ieviest iebraukšanas maksu Saulkrastos no 1. maija līdz 1. oktobrim. Bet, ja makā tik daudz eiro nebūs, tad varēšot aizskriet aizņemties uz banku, jo zaļzemnieki sola iestāties par to, lai Saulkrastos tiktu atvērtā kādas bankas filiāle.
* “Jaunās vienotības” Saulkrastu novada līderis ir Rīgas pašvaldības policijas Kvalitātes vadības pārvaldes Iekšējās kontroles nodaļas galvenais speciālists Jānis Brumermanis, viņam seko Saulkrastu novada vidusskolas direktora vietniece Vija Skuja un nodibinājuma “Fonds pirts muzejam” (Pirts muzejs atrodas Sējas pagastā) valdes loceklis Teodors Karlsons. Vienotībnieki savā Saulkrastu novada priekšvēlēšanu programmā akcentējuši četras sadaļas: “Drošība un pieejamība”, “Ilgtspēja visos jautājumos”, “Izglītoti un aktīvi iedzīvotāji” un “Atbildīga pārvaldība”.

* Vēlēšanu biļetenu apakšpusē – ar sesto kārtas numuru būs partijas “Platforma 21” saraksts. “Platforma 21” iepriekš bija zināma kā partija “Likums un kārtība” un “Katram un katrai”, kuru savulaik dibināja jurists Aldis Gobzems, kurš nu ir atstājis ne tikai partiju un valsti, bet arī savu iepriekšējo vārdu un tagad saucas par Arigo Toro. Šī partiju nav diez ko aktīva populāra, jo bez Saulkrastiem tā startēs vēl tikai trīs pašvaldībās – Rīgā, Jēkabpils un Ropažu novados. Saulkrastos partijas pirmais numurs būs SIA “Ancāns” (juridiskie pakalpojumi) valdes loceklis, pēc izglītības kordiriģents Artūrs Ancāns. Ziņu arhīvos var atrast vēstis, kas apliecina, ka šis 45 gadus vecais vīrietis ir gana aktīvs – viņš, piemēram, bijis Saulkrastu domes priekšsēdētāja padomnieks uzņēmējdarbības un attīstības jautājumos, Saulkrastu uzņēmēju biedrības sekretārs, Ķekavas novada Kultūras aģentūras direktors un kafejnīcas “Cietais rieksts” pārstāvis. Pērn gan Artūrs Ancāns Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalījās “Latvijas attīstībai” sarakstā (varbūt arī viņa dēļ partija “Latvijas attīstībai” Saulkrastos nav varējusi sastādīt savu listi). Viņš arī novārtā nav pametis savu tiešo profesiju – bijis gan Latvijas kordiriģentu asociācijas valdes priekšsēdētājs, gan "Swedbank” kora mākslinieciskais vadītājs. Otrā sarakstā ir lidsabiedrības “ Norwegian Air Shuttle” klientu apkalpošanas speciāliste Margarita Ruša, bet trešais - Saulkrastu uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs un SIA “UB Partners” (inženierija un ar to saistītas tehniskas konsultācijas, ēku un komunālo objektu būvniecība), valdes loceklis Andris Birzulis. Partija uzskata, ka “Saulkrastu novads ir kā dimants, kas pacietīgi un ar zināšanām jāslīpē, līdz tas iegūs briljanta mirdzumu!”
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” sarakstā Saulkrastu novadā ir tikai septiņi vārdi un uzvārdi, starp kuriem pirmais ir energokompānijas “Enefit” projektu vadītājs Aleksandrs Bricis, otrais – pensionārs Modris Burbergs, bet trešais - lielveikalu tīkla “Rimi” apkopējs un SIA “Andistef” (transporta atbalsta pakalpojumi) valdes loceklis Edgars Koemecs. Tāpat kā daudzos citos novados arī Saulkrastu novadā “suverēno jaunlatviešu” priekšvēlēšanu programma štancēta pēc viena parauga un vietējās problēmas tajā nav uzsvērtas.
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5930 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3637 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamajā reizē par Ogres novadā iesniegtajām listēm.