Rīgas krīzes centrā “Burtnieks” renovētas telpas

Lielākajā Rīgas krīzes centrā “Burtnieks”, kas ik gadu palīdz simtiem cilvēku, šopavasar renovētas un mājīgākas kļuvušas gandrīz puse telpu.

Sabiedrība

FOTO: ielūkojamies, kā izskatās renovētajās krīzes centra "Burtnieks" telpās

Marianna Ozola

Jauns.lv

Ik gadu vairāk nekā 500 cilvēku savos dzīves sāpīgākajos brīžos vēršas pēc palīdzības Rīgas krīzes centros, un gandrīz pusei šo cilvēku patvērumu sniedz lielākais centrs – “Burtnieks”. Pēc nepārtrauktas darbības 12 gadu garumā centra telpas bija novecojušas, bet pēc jaunākajiem renovācijas darbiem šī gada pavasarī kopumā jau gandrīz puse krīzes centra telpu kļuvušas mājīgākas ikvienam, kas meklē patvērumu un atbalstu.

FOTO: ielūkojamies, kā izskatās renovētajās krīzes...

Atbalsts 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā

“Visa veida vardarbība, attiecību izjukšana, depresija, zīdaiņu aprūpei nepiemērota vide, ienākumu un dzīvesvietas zaudēšana – tie ir tikai daži piemēri tam, kā bez atbalsta tīkla var rasties dažādi apstākļi, kas noved pie grūtībām un galu galā pie krīzes, liekot cilvēkiem vērsties pie mums. Krīzes centrs ir atvērts 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā, un jebkurā krīzes situācijā galvenā prioritāte ir cietušajai personai vispirms nodrošināt pamatvajadzības – pajumti, siltumu, pārtiku, drošību un mieru. Tikai pēc šo vajadzību apmierināšanas var sākties darbs pie traumu dziedināšanas, atbalsta sniegšanas un pārmaiņu veicināšanas,” norāda krīzes centra “Burtnieks” vadītāja Ieva Antonsone.

Krīzes centrs gan cilvēkiem individuāli, gan  ģimenēm ar bērniem, kas nonākuši krīzes vai apdraudējuma situācijās nodrošina drošu vietu savu situāciju risināšanai un dzīves atjaunošanai, sniedzot psihosociālu atbalstu, pajumti, sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus. Ģimenes ar nepilngadīgiem bērniem vai grūtnieces var uzturēties krīzes centrā līdz sešiem mēnešiem, saņemot sociālo darbinieku, psihologu, smilšu spēļu terapeitu, sociālo rehabilitētāju konsultācijas un praktisku atbalstu individuāli un grupās. Klienti var saņemt atbalstu jebkurā diennakts laikā, izmantojot privātas vai koplietošanas istabas, kas aprīkotas ar nepieciešamajām mēbelēm un citiem sadzīves priekšmetiem, virtuves piederumiem, tai skaitā ar zīdaiņu aprūpei paredzētām lietām. Tāpat tiek nodrošināti pirmās nepieciešamības higiēnas līdzekļi, pārtikas pamatprodukti un neliels ikdienas pabalsts maltītēm.

Mājīga atmosfēra, lai veicinātu emocionālu atveseļošanos

Pēdējo trīs gadu laikā krīzes centra telpas ir piedzīvojušas pārvērtības, un jau teju puse, vairāk nekā 400 m² platības, ir kļuvušas siltākas un mājīgākās, tām veicinot labsajūtu un atbalstot cietušo personu atveseļošanos. Iepriekš tika atjaunotas grupu nodarbību telpa, bērnu rotaļu istaba, bērnu vannasistaba, divas lielas koplietošanas virtuves un trīs ģimenēm paredzētas istabas. Šogad galvenā uzmanība tika pievērsta, lai atjaunotu vēl četras ģimenēm paredzētas istabas un plašu daudzfunkcionālu telpu, kas paredzēta svinību, grupu sesiju un individuālu konsultāciju rīkošanai.

“Veidojot telpu dizainu, tika ņemta vērā krīzes centra komandas un ģimeņu pieredze, koncentrējoties ne tikai uz funkcionalitāti, bet arī uz nomierinošas atmosfēras radīšanu. Iedvesmojoties no dabas, mēs izmantojām siltus, neitrālus toņus un dabiskus materiālus, lai radītu māju sajūtu. Visa dizaina procesa laikā atslēgas vārdi bija “miers un drošība”, jo videi patiesi piemīt spēja uzlabot pašsajūtu un sniegt atelpu,” stāsta IKEA Latvija interjera dizainere Diāna Ozola, kura kopā ar interjera dizaineri Elīzu Vanadziņu un brīvprātīgo komandu plānoja un īstenoja visas pārvērtības.

Interjera dizainere Elīza Vanadziņa dalās atziņās attiecībā uz izvēlētajiem risinājumiem: “Lielākais izaicinājums bija maksimāli izmantot ierobežoto telpu, vienlaikus apmierinot dažādās vajadzības. Mēs koncentrējāmies uz risinājumiem, kas saglabāja kārtību, palielināja uzglabāšanas iespējas un efektīvi izmantoja katru kvadrātmetru. Kompaktas, daudzfunkcionālas mēbeles, piemēram, divstāvu gultas ar vietu mantu uzglabāšanai, guļamdīvāni un regulējami krēsli ļāva telpā saglabāt elastību. Bija svarīgi izmantot izturīgas, ērti pārvietojamas mēbeles un viegli kopjamus materiālus. Jaunie izkārtojumi ievērojami palielināja guļvietu skaitu un mantu uzglabāšanas iespējas, radot ērtāku un funkcionālāku vidi.”

Pārvērtības ir daļa no IKEA ilgtermiņa sociālās atbildības iniciatīvas “Pamani vardarbību”, kas atbalsta uzņēmuma mērķi veicināt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Atbalsts krīzes centriem visās trijās Baltijas valstīs uzlabo no vardarbības ģimenē cietušo pagaidu dzīves apstākļus. Kopš iniciatīvas uzsākšanas 2020. gadā Baltijā ir renovēti seši krīzes centri, atjaunojot dzīvojamās telpas vairāk nekā 1400 kvadrātmetru platībā, un pārvērtības turpinās arī 2025. gadā.

Kur saņemt atbalstu

Ja meklē palīdzību vai nepieciešams atbalsts, vērsies šeit:

  • krīzes centrs “Burtnieks” (Burtnieku iela 37 (5. Stāvs), Rīga): 67202737, 27338389 (diennakts kontakttālruņi)
  • informatīvā atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem: 116006 (katru dienu no plkst. 12.00 līdz plkst. 22.00);
  • uzticības tālruņi emocionāla un psiholoģiska atbalsta saņemšanai: 116123, 67222922 vai 27722292 (visu diennakti);
  • valsts nodrošināta juridiskā palīdzība: 80001801;
  • bērnu un pusaudžu bezmaksas uzticības tālrunis: 116111;
  • ārkārtas gadījumā ziņo par vardarbību policijai pa tālruni 110.