"Par dzīvokļa remontu saņem divreiz vairāk!" Kāpēc Latvijas veselības aprūpes sistēma zaudē speciālistus
foto: Edijs Pālens/LETA
Ilustratīvs attēls.
Viedokļi

"Par dzīvokļa remontu saņem divreiz vairāk!" Kāpēc Latvijas veselības aprūpes sistēma zaudē speciālistus

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Latvijas veselības aprūpes sistēma turpina saskarties ar akūtu problēmu - jauno speciālistu aizplūšanu uz ārzemēm. Pēc Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētāja Daiņa Širova teiktā, viens no atslēgas iemesliem ir nesamērīgi zemā jauno ārstu darba samaksa pretstatā citām, mazāk kvalificētām profesijām valstī.

"Par dzīvokļa remontu saņem divreiz vairāk!" Kāpēc...

"Iedomājieties: medicīnas universitātes absolvents, kurš izgājis 5 līdz 6 gadus sarežģītas studijas, iziet darba tirgū un redz, ka varbūt viņu klasesbiedrs bez izglītības, kurš remontē dzīvokļus un pašlaik tā cena ir 130 līdz 150 eiro "uz rokas" un daži pelna pat 200 eiro, tad viņš [jaunais ārsts] pēc šiem gadiem uzdod jautājumu, vai es gribu dabūt uz pusi mazāk nekā viņi? Tāpēc viņi, kuri ir spējīgāki, arī aizbrauc," TV24 raidījuma "Dr. Apinis" ēterā norāda Širovs.

Situāciju padziļina arī tas, ka medicīnas kadru sagatavošanas sistēma ir inerta: ārstu deficīta atjaunošanai, pēc Širova vērtējuma, būs nepieciešami vismaz desmit gadi. Tikmēr veselības aprūpe jau tagad izjūt akūtu kadru badu.

Širovs uzsver: ja valsts tiešām vēlas saglabāt kvalificētus kadrus un nodrošināt veselības aprūpes sistēmas ilgtspēju, jāsāk ar pašu galveno - taisnīgu darba samaksu. "Ja mēs gribam kaut cik stabilizēt veselības aprūpes sistēmu, tad jāsāk ar to, ka ārstiem ir jāmaksā," viņš ir pārliecināts. Jaunajiem ārstiem jābūt pārliecinātiem, ka viņu pūles un studiju gadi nekļūs nevērtīgi.

Kādreiz, pirms 30 gadiem, izskanēja bažas, ka ārstu valstī ir par daudz. Šodien situācija ir diametrāli pretēja. Un, ja steidzami neveic pasākumus, Latvija riskē palikt bez jauniem speciālistiem, kas spēj uzturēt un attīstīt veselības aprūpi cienījamā līmenī.

Tēmas