
Apzog pat lidmašīnā. Kā no tā izvairīties?

Var šķist, ka lidmašīnā diez vai apzags, jo kur tad garnadzis nozudīs, bet diemžēl ceļotāju pieredze liecina par pretējo. Vairākus gadījumus “Facebook” atklājusi pazīstamā ceļošanas eksperte Alīna Andrušaite, saukta par Sapņu mednieci.
Piemēram, viņas paziņai transatlantiskajā lidojumā, kamēr sieviete gulēja, no plauktā virs galvas novietotās somas nozaga datoru. Citai paziņai, kamēr viņa bija lidmašīnas tualetē, no somas, kas bija zem kājām, pazuda nauda.
Vienīgais izskaidrojums bija zādzība, jo iekāpjot nauda bija, izkāpjot vairs nebija, sieviete lidojuma laikā negulēja, un soma bija nepieskatīta tikai tualetes apmeklējuma laikā. “Diemžēl negodprātīgi cilvēki arī ceļo, tāpēc savas mantas ir jāpieskata,” brīdina Sapņu medniece.
“Man pazīstamai ārzemju blogerei lidojuma laikā zemē stāvēja dators. Pēc brītiņa viņa skatās, ka vairs nav, un ieraudzīja, ka datora stūris lien laukā no aizmugurē sēdošās personas somas. Sataisīja traci, pie izkāpšanas gaidīja policija, un viņai bija jāpierāda, ka tas ir viņas dators (zaglis tikmēr jau bija noformatējis cieto disku), toreiz zvanīja uz mājām dzīvokļa biedrenei, kas atrada oriģinālo pirkuma kastīti un varēja nosaukt uz tās redzamos numurus,” stāsta Sapņu medniece.
Gadās arī pārpratumi, kad sajauc somas – kad visi izkāpa no lidmašīnas, mazs, melns čemodāns palika pāri, bet citam pasažierim ļoti līdzīgs bija pazudis. Par laimi, pēc pāris dienām ar lidostas starpniecību izdevās tos samainīt.
Neskaitāmi ir gadījumi, kad pasažieri aizmirst mantas sēdekļa kabatiņās, un tās lidmašīnas uzkopšanas laikā bieži vien netiek atrastas un “Pazaudēts & atrasts” birojos nenonāk.
Ko var darīt, lai tā nenotiktu? Sapņu mednieces ieteikumus ir vērts ņemt vērā.
* Rokas bagāžu novietot nevis plauktā virs galvas, bet pretējā pusē, lai var redzēt. Rokas somas turēt sev zem kājām, ja nesēžat pie avārijas izejas.
* Vērtīgās mantas turēt tikai sev zem kājām, un, ejot uz labierīcībām, ņemt līdzi vai, ja iespējams, nēsāt jostas somiņu vai turēt kabatā.
* Somām izmantot vārda kartes ar informāciju par īpašniekiem – kā sazināties. Arī citām lietām to var izmantot, Sapņu medniece lasījusi, ka cits pasažieris atradis sēdekļa kabatiņā elektronisko lasītāju, uz kura bija ar marķieri uzrakstīts e-pasts, un to atdeva īpašniekam.
* Paņemot somu gan no bagāžas lentes, gan virs galvas esošā nodalījuma, pārliecinieties, ka tā tiešām ir jūsu.
* Nelieciet lietas sēdekļa kabatiņās vai tiešām divreiz pārliecinieties, ka tur nekas nepaliek – te bieži atstāj pases, planšetes, telefonus, makus utt.
* Iegādājieties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz apzagšanas risku, parasti būs nepieciešama izziņa no policijas.
* Noteikti neatstājiet vērtīgas mantas nododamajā bagāžā (dārglietas, naudu, dokumentus, datorus, arī mājas atslēgas).
* Laikus iekāpiet lidmašīnā, lai būtu vieta mantām, un, ja virs galvas nav, bet piedāvā nolikt citur, labāk likt zem kājām.
Atgūst datoru, telefonu, pulksteni
Komentētāji pie Sapņu mednieces ieraksta dalās pozitīvā pieredzē par pazaudētu mantu atgūšanu. Sintija reiz avioreisā uz Barselonu aizmirsusi lidmašīnā datoru un atklājusi to tikai dažas stundas pēc reisa. “Naivā cerībā atgriezos lidostā un devos uz “Lost&Found”. Tur tas bija – atrasts un mani jau gaidīja!”
Aija, ielidojot Pekinā, aizmirsusi priekšējā sēdekļa kabatā telefonu. Attapusies jau labu gabalu no lidostas, taču telefons bija nogādāts pie aizmirstajām mantām un atgūstams. Gita Rīgas lidostā drošības kontroles kastē aizmirsa pulksteni un atklāja zudības jau lidmašīnā. Sieviete sazvanīja lidostu un nomierināta – pulkstenis gaidīs pēc atgriešanās. Evija pēc nakts reisa atstājusi kabatiņā naudas maku, izkāpusi un atcerējusies. Laimīgā kārtā ielaida atpakaļ un “tur nu viņš bija”.