Viesturs Kairišs Mihaila Čehova teātrī iestudējis Antona Čehova "Ķiršu dārzu"
foto: publicitātes (Jaroslavs Kaščejevs)
Viestura Kairiša skatījumā “Ķiršu dārzs” kļūst par alegoriju par sabiedrības un kultūras transformācijām, kas ir aktuālas gan lugas tapšanas laikā, gan mūsdienās.
Kultūra

Viesturs Kairišs Mihaila Čehova teātrī iestudējis Antona Čehova "Ķiršu dārzu"

Kultūras nodaļa

Jauns.lv

26. aprīlī Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī savu pirmizrādi piedzīvos Viestura Kairiša jaunais iestudējums pēc Antona Čehova lugas "Ķiršu dārzs", kas iegūs mūsdienīgu interpretāciju, piedāvājot jaunu skatījumu uz sabiedrības pārmaiņām, varu un attiecībām.

Viesturs Kairišs Mihaila Čehova teātrī iestudējis ...

“Ķiršu dārzs” ir Antona Čehova luga, kas pirmo reizi iestudēta 1904. gadā. Tā stāsta par aristokrātisku krievu ģimeni, kas spiesta pārdot savu īpašumu, tostarp slaveno ķiršu dārzu, lai nomaksātu parādus. Šī traģikomēdija aplūko sociālo pārmaiņu un paaudžu konfliktu tēmas, bieži tiek interpretēta kā komentārs par krievu aristokrātijas pagrimumu un vidusšķiras uzplaukumu. "Ķiršu dārzs" ir viens no modernās drāmas pamatakmeņiem, kas vairākkārt ekranizēts gan filmās, gan televīzijas izrādēs.

Luga tika iestudēta arī uz dažādām Latvijas skatuvēm. Čehova teātris to pirmo reizi izrādīja tieši 1904. gadā un kopš tā laika iestudēja vēl deviņas reizes, piedāvājot dažādas interpretācijas un pieejas. V. Kairiša jaunā izrāde sniedz mūsdienīgu perspektīvu, piedāvājot jaunu skatījumu uz Čehova klasisko stāstu.

Viestura Kairiša iestudējums pievēršas daļas krievu inteliģences stagnācijai, kas simboliski iestrēgusi Čehova radītajā “ķiršu dārzā”, un tam, kādas sekas tas atstāj. Tomēr izrāde neaprobežojas tikai ar politisko vai sociālo aspektu –  tā saglabā Čehova darba lielisko dramaturģiju, spilgtos tēlus un mūžīgi aktuālās problēmas. Tā piedāvā dziļi emocionālu un māksliniecisku skatījumu uz zaudējumiem, ilūzijām un jauniem sākumiem, atklājot cilvēku iekšējo cīņu pret pārmaiņām un nevēlamo realitāti.

Režisora skatījumā “Ķiršu dārzs” kļūst par alegoriju par sabiedrības un kultūras transformācijām, kas ir aktuālas gan lugas tapšanas laikā, gan mūsdienās. Klasiskie Čehova tēli šajā iestudējumā atklāsies jaunā gaismā, kas rosina pārdomas ne tikai par pagātni, bet arī par šodienas sabiedrības izaicinājumiem.

“Izrāde ir par krievu inteliģenci, kas aizsēdējusies Čehova «ķiršu dārzā» un pie kā tas ir novedis. Par krievu kultūras (ieskaitot popkultūru) lomu mūsdienu Krievijas katastrofā. Par tās atbildību visā notiekošajā. Un par to, ka māksla nepastāv ārpus politikas. Un vienlaicīgi, ka Čehovs ir pasaules kultūras vērtība un viņa lugā vizionārā veidā samanāma mūsdienu Krievijas un Eiropas traģēdija. Mūsu “Ķiršu dārza” iestudējumā Čehova lugā netiks mainīts neviens vārds”, saka režisors Viesturs Kairišs.

Radošo komandu režisora Viestura Kairiša vadībā veido lugas scenogrāfe un kostīmu māksliniece – Kristīne Jurjāne, komponists Timofejs Pastuhovs, horeogrāfe Anna Abalihina, gaismu mākslinieks Reinis Zalte, scenogrāfes un kostīmu mākslinieces asistents Jēkabs Jurjāns, savukārt izrādes vadītāja ir Svetlana Voroņecka.

Izrādē piedalīsies Čehova teātra aktieri: Veronika Plotņikova, Šamils Hamatovs, Jevgēņijs Proņins, Jekaterina Frolova, Natālija Živeca, Ivans Streļcovs, Elīna Bartkeviča (Latvijas Kultūras akadēmijas studente), Jevgeņijs Čerkess, Tatjana Lukašenkova, Konstantīns Ņikuļins, Volodimirs Gorislavecs, Aleksandrs Maļikovs.