Sabiedrība

"Pilnībā vesels bērns, sešas dienas un viņas vairs nebija..." Ar sažņaugtu sirdi vecāki no Bauskas atminas, kā E.coli atņēma četrus gadus veco Elianu

Marianna Ozola

Jauns.lv

Pēdējās dienās arvien vairāk un vairāk vecāki sāk uztraukties par savu bērnu drošību. Vairāki bērniņi Latvijā inficējušies ar bīstamo E.coli baktēriju, kā rezultātā nonākuši slimnīcā, turklāt Intensīvās terapijas nodaļā šobrīd atrodas jau pieci. Pirms diviem gadiem inficēšanās ar šo baktēriju laupīja vien četrus gadus vecās Elianas dzīvību.

"Pilnībā vesels bērns, sešas dienas un viņas vairs...

Viss sākās ar zvanu no bērnudārza, kad paziņoja, ka meitenītei sācis sāpēt vēders. "Domājām, ka tas ir vienkāršs vēdera vīruss, jo tajā laikā vēl nezinājām par E. coli baktēriju," stāsta Elianas vecāki Latvijas Televīzijas raidījumā "4.studija".

Tomēr Elianas stāvoklis pasliktinājās ļoti ātri. Sākumā bija tikai nelielas sāpes, taču drīz vien bērns sāka ciest no smagiem krampjiem un asiņainas caurejas. "Pēdējā nakts, ko Eliana pavadīja mājās, bija pilna nemiera – viņa bieži cēlās, nevarēja nokārtoties, bet pēc tam nokārtojās ar asinīm," stāsta vecāki. "Kad nonācām slimnīcā, jau bija skaidrs, ka situācija ir ļoti nopietna."

foto: (Foto: Ekrānuzņēmums)

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Eliana un viņas tēvs pavadīja ilgas stundas, mainot vairāk nekā 30 asiņainus pamperus. Ārsti atklāja, ka Elianai ir E. coli infekcija, kas izraisījusi nopietnas komplikācijas – no nieru darbības traucējumiem līdz smagai tūskai galvā. Pilnīgi vesels bērns dzīvību zaudēja tikai sešu dienu laikā. "Pilnībā vesels bērns, bija perfekta veselība. Sešas dienas un viņas vairs nebija..."

E. coli baktērija izdala toksīnus, kas var nonākt asinsritē un izplatīties visā ķermenī. Šī infekcija ir īpaši bīstama bērniem. Eksperti uzsver, ka asins piejaukums izkārnījumos ir nopietns brīdinājums, un šādā gadījumā ir nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.

Šobrīd Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļā ārstējas pieci bērni, kuriem ir akūta E. coli infekcija. Vēl vakar - četri. Bērnu veselības stāvoklis ir "grūts, taču stabilizējas", Latvijas Televīzijā pastāstīja BKUS Bērnu slimību klīnikas infekciju slimību profila virsārste Gunta Laizāne. 

Epidemiologi joprojām izmeklē, kā bērni vecumā no 2 līdz 6 gadiem varēja inficēties ar E. coli. Lai gan šī baktērija nav jauna, šāda uzliesmojuma intensitāte un izplatība ir neparasta.

Elianas vecāki lūdz, lai citas ģimenes netiktu skartas šādām nelaimēm. Viņi aicina rūpīgi sekot līdzi pārtikas apstrādei, ievērot personīgo higiēnu un rūpēties par bērnu veselību, lai novērstu līdzīgas veselības problēmas.

Kā izvairīties no saslimšanas ar E.Coli?

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina iedzīvotājus:

  • rūpīgi mazgāt rokas zem tekoša ūdens,
  • dārzeņus kārtīgi jānomazgā zem tekoša dzeramā ūdens, īpaši tie, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa;
  • augļus pirms mizošanas un ogas pirms lietošanas jānomazgā, mizojiet visus sakņu dārzeņus un noskalojiet tos zem tekoša dzeramā ūdens;
  • gaļa, tostarp maltā gaļa, pietiekami termiski jāapstrādā,
  • izvairieties no krusteniskās kontaminācijas, t. i., baktēriju izplatīšanas no jēla pārtikas produkta uz ēšanai gatavu vai termiski apstrādātu pārtikas produktu, piemēram, izmantojot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, un mazgājiet griešanas dēlīti ar ziepēm starp jēlas un ēšanai gatavas pārtikas apstrādi,
  • personai, kurai ir caureja vai vemšana, jāatturas no pārtikas apstrādes;
  • var notikt arī cieša kontakta ceļā ar slimnieku.

Kas jādara, ja parādās slimības simptomi?

1. Palieciet mājās un sazinieties ar ārstu. Sazinieties ar savu ģimenes ārstu un informējiet par saslimšanu. Ja ir stipras sāpes vēderā, asiņaina caureja vai vājums - nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību! Neapmeklējiet darbu, skolu vai bērnudārzu, kamēr ārsts nav atļāvis atgriezties ikdienas gaitās. Nelietojiet medikamentus bez ārsta norādījuma, jo tas var pasliktināt slimības gaitu.

2. Dzeriet daudz šķidruma, lai izvairītos no atūdeņošanās. Ēdiet viegli sagremojamu pārtiku, piemēram, rīsus, banānus, grauzdiņus, vārītus kartupeļus. Izvairieties no trekniem, asiem un neapstrādātiem pārtikas produktiem.

3. Stingri ievērojiet personisko higiēnu: mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni pēc tualetes apmeklējuma, pirms un pēc ēdienu gatavošanas un pirms ēšanas. Regulāri tīriet un dezinficējiet vannas istabu, durvju rokturus, tualetes poda vāku un citas virsmas, kurām bieži pieskaraties. Izmantojiet tikai savus traukus un dvieļus - nedalieties ar citiem!

4. Izvairieties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem:nesatiecieties ar maziem bērniem, senioriem vai cilvēkiem arvāju imunitāti, jo viņiem infekcija var būt īpaši bīstama.

5. Gatavo pārtiku tikai sev, lai izvairītos no citu cilvēkuinficēšanas.

Kas jādara, ja bērns ir kontaktpersona?

1. Sekot līdzi bērna veselības stāvoklim - novērot iespējamos slimības simptomus (piemēram, caureja, vemšana, sāpes vēderā, drudzis).

2. Sazināties ar ģimenes ārstu - informēt par bērna statusu kā kontaktpersonu un saņemt tālākus norādījumus.

3. Nodrošināt pastiprinātu higiēnu - bieža roku mazgāšana, tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi mājās.

Epidemiologi, virzot gadījumu izmeklēšanu, strādā vairākos virzienos un ir veikti jau vairāki apjomīgi pasākumi:

• Nosūtīti ieteikumi visām skartajām izglītības iestādēm (skolām un PII).

• Veikta saziņa ar visu inficēto personu ģimenes ārstiem.

• Detalizēti aptaujāti visi saslimušie un bērnu likumiskie pārstāvji, rezultāti apkopoti un analizēti

• Nodrošināta sazināšanās ar prombūtnē esošo bērnu vecākiem un darbiniekiem un sniegtas rekomendācijas, ja prombūtne saistīta ar infekcijas slimības pazīmēm.

• Apmeklētas skartās izglītības iestādes, organizēta visu virtuves bloka darbinieku laboratoriskā izmeklēšana (rezultāti vēl tiek apstrādāti), kā arī bērnu izmeklēšana, sniegtas rekomendācijas.

Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās,Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu, Liepājā un Dienvidkurzemes novados. Saslimšanas gadījumi reģistrēti 28 izglītības iestādēs(26 PII, 2 sākumsskolas).

Saņemti pirmie rezultāti no laboratorijas, kur noteikti divi STEC serotipi (0103 un 026). Sākotnējie mikrobioloģisko izmeklējumi rezultāti var liecināt par dažiem uzliesmojumiem ar dažiem produktiem, iespējams arī kombinētaisuzliesmojums - viens produkts, kas ir kontaminēts ar dažādiem patogēniem.

SPKC speciālisti ir saziņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru (ECDC) ekspertiem par īstenotajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem. Sadarbībā ar ECDC tiks aktualizēts algoritms ārstiem, kā rīkoties aizdomu gadījumā par pacienta saslimšanu ar E.coli izraisītu infekciju un kā savlaicīgi pamanīt hemolītiski urēmisko sindromu (HUS).