37 Dzemdību nama vecmātes prasa palielināt atalgojumu
Rīgas Dzemdību nama vecmātes vērušās pie iestādes vadības, veselības ministres Andas Čakšas un Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S), lūdzot izvērtēt iespēju palielināt atalgojumu no 3,05 eiro līdz 5,5 eiro stundā.
Kā informēja vecmāšu pārstāve Dagnija Štrausa, vecmātes novērtē to, ka šogad ir paaugstināts tarifs par dzemdību palīdzības sniegšanu, kā rezultātā pieaugs arī vecmāšu atalgojums. Tāpat mediķi novērtē, ka Dzemdību nams plāno kopumā darbinieku stundas likmi palielināt par 3%, kā arī to, ka tiks atcelts normālais pagarinātais darba laiks, kas nozīmē, ka strādājot virs vienas slodzes tiks maksāts dubultā.
Tomēr neraugoties uz minēto, vecmātes, līdzīgi kā vakar ginekologi un dzemdību speciālisti, ir vienojušās vērsties ar iesniegumu pie Dzemdību nama valdes ar lūgumu rast risinājumu atalgojuma būtiskākam palielinājumam nekā tas ir paredzēts.
Vecmātes norāda, ka ņemot vērā 3% lielo algu paaugstinājumu no 1.marta, sertificētu vecmāšu aptuvenā likme būs 3,14 eiro stundā, iepriekšējo 3,05 eiro vietā. Vecmātes gan lūdz atalgojumu palielināt līdz 5,5 eiro stundā, bet tuvāko divu gadu laikā divkāršot vecmāšu darba samaksu.
Dzemdību nama vecmātes arī norāda, ka no iestādes valdes lēmuma par atalgojuma palielināšanu izriet, ka paaugstinājums tiek attiecināts uz visiem darbiniekiem, ar kuriem noslēgts darba līgums. Tomēr no aptuveni 440 Dzemdību nama darbiniekiem pusi sastādot administrācija un tehniskie darbinieki.
Vecmāšu sagatavotajā vēstulē norādīts, ka netiek apšaubītas šo darbinieku tiesības saņemt lielāku atalgojumu, un netiek apšaubīts arī viņu pienesums darba pienākumu izpildīšanā, taču nav pamatojuma likt vienlīdzības zīmi starp Dzemdību centra vecmāšu un tehnisko darbinieku darba novērtējumu kā noslogotības, tā arī atbildības ziņā.
Pamatots ir Dzemdību nama valdes priekšsēdētājas Dagnijas Vilnītes minētais, ka tie darbinieki, kuri nepieciešamības gadījumā ir gatavi strādāt darbu virs slodzes, patiesībā ir tie, kuri visiem citiem nopelnīs 3% algu pieaugumu, norāda vecmātes. "Pretējā gadījumā pie esošā personāla skaita jau šobrīd ir dežūras, kurās nav iespējams nokomplektēt posteņus ar nepieciešamajiem speciālistiem, lai izpildītu nepieciešamo darba apjomu (dzemdību skaitu) un nodrošinātu darba nepārtrauktību," teikts vēstulē. Vecmātes to pilnībā apstiprina un atļaujas apgalvot, ka tieši viņas ir tās, kuras citiem nopelna algas pieaugumu.
Ņemot vērā, ka Dzemdību centra vecmātes savu darbu veic pēc aicinājuma, nevis formāla pienākuma, nebūtu korekti norādīt, ka to iesnieguma noraidīšanas gadījumā, tiks veikti pasākumi darba slodžu samazināšanai, teikts vēstulē. Taču vecmātes neizslēdz iespēju pārtraukt darba tiesiskās attiecības, lai pārietu pie cita darba devēja, kurš garantēs lielāku atalgojumu.
Vēstuli parakstījušas visas 37 Dzemdību centra vecmātes.
Jau vakar ziņojām, ka arī Rīgas Dzemdību nama ginekologi, dzemdību speciālisti ar vēstuli vērsušies pie veselības ministres, Rīgas mēram un Dzemdību nama valdes, paužot neapmierinātību ar savu darba samaksas apjomu.
Dzemdību nama ginekologu un dzemdību speciālistu darba samaksa patlaban ir 5,05 eiro stundā pirms nodokļu nomaksas. Vēstulē mediķi uzsver pastāvošo krīzes situāciju ārstniecības iestādē cilvēkresursu, īpaši dežūrārstu - ginekologu, dzemdību speciālistu nodrošinājumā, pieprasot neatliekami pārskatīt minēto speciālistu darba samaksu, dubultojot ārstu stundas likmi.
Ārsti norāda, ka Dzemdību nams ir valstī lielākā un modernākā dzemdību palīdzības un prenatālās aprūpes iestāde ar gandrīz 70 gadu pieredzi dzemdību palīdzības un ginekoloģisko pakalpojumu sniegšanas jomā, un te ik gadu tiek pieņemtas vidēji 7000 dzemdības. Sniegtie pakalpojumi mediķu ieskatā ir pielīdzināmi augstākā līmeņa stacionāram, kurā ir vislielākais personāla noslogojums specialitātē, ievērojams augsta riska dzemdību īpatsvars un darba intensitāte.
Līdz ar to mediķi uzskata, ka esošais darba samaksas tarifs ārstiem ir neatbilstošs gan iegūtajai izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai, gan arī atbildībai, ko viņi ikdienā uzņemas.